Řím zachycuje všechna historická období

Adam Pešek
15. 6. 2011 15:30
Od antiky až po modernu, všechny římské cesty skýtají historické památky
Řím, Itálie
Řím, Itálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Všechny cesty do Říma už sice dávno nevedou, přesto tam ročně míří až desítka milionů turistů a v žebříčku návštěvnosti evropských měst Řím dlouhodobě drží třetí příčku. Vzhledem k počtu místních památek z různých dějinných období a centru katolického světa ve svých útrobách je to naprosto pochopitelné. Kašny, paláce, kostely nebo sochy totiž najdete na každém rohu a srdce milovníků historie a architektury zákonitě zaplesá.

Řada antických pamětihodností se sice zachovala jen zčásti, stále však pozůstatky starověku tvoří základní osu většiny turistických průvodců. Těm obvykle dominuje vzpomínka na poněkud zvrácenou zábavu v amfiteátru císaře Flavia a Koloseum tak dnes platí za jeden z nejvýznamnějších římských symbolů. Podobný status náleží i svatostánku Partheon a starověkému centru všeho dění Foru Romanu, kde bohužel naleznete už jen ruiny. V o něco lepším stavu se nachází zříceniny mohutných Carcallových lázní.

římské Koloseum, Itálie
římské Koloseum, Itálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Turistickým rájem je město i pro věřící. Na jeho území stojí více než 900 kostelů, přičemž většina jich náleží katolické církvi. Ve Vatikánu můžete navštívit velkolepou baziliku svatého Petra nebo slavnou Sixtinskou kapli, nicméně náboženské památky jsou roztroušené po celém Římě. Titulem Matka a hlava všech kostelů města a světa se honosí a hroby šesti papežů uchovává, bazilika sv. Jana na Lateráně, několika přestavbami prošla nyní pozdně barokní bazilika Svatého Kříže v Jeruzalémě, kostel Santi Cosma e Damiano zahrnuje i původně pohanský Romulův chrám a na kostel byl přestavěn i antický chrám Antonina a Faustiny.

římský most Sant' Angelo, Itálie
římský most Sant' Angelo, Itálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Metropole se už od starověku pyšní důmyslným vodovodním systémem a řada fontán a kašen má velkou historickou i uměleckou hodnotu. Úžasná fontána di Trevi představuje boha moří taženého mořskými koni. Lodní vrak uprostřed náměstí Pizza di Spagna během záplav inspiroval fontánu della Barcaccia, minimalistická je pak například fontána della Botte.

Vynechat byste neměli ani proslulé Španělské schody, Kapitolské náměstí s jezdeckou sochou Marka Aurelia, památník Viktora Emanuela II symbolizující znovusjednocení Itálie, Trajánův sloup či tržiště Campo dei Fiori se sochou Giordana Bruna. Při přecházení řeky Tibery si jistě všimnete i některých starobylých mostů, za všechny jmenujme třeba Sant'Angelo mířící ke stejnojmennému hradu nebo zbytky nejstaršího Pons Aemilius, ty moderní zastupuje například čerstvě otevřený, čistě pěší, Ponte della Musica.

komplex Trajánova fóra v Římě, Itálie
komplex Trajánova fóra v Římě, Itálie | Foto: Isifa/Thinkstock

Jako v každé jiné hojně navštěvované destinaci však počítejte s lehce vyššími cenami za ubytování. Naopak pokud se zajímáte o módu, můžete v obchodech renomovaných prodejců jako Armani, Versace, Prada či Gucci nakoupit podstatně levněji než u nás. Do hlavního města Itálie kromě pravidelných linek létají i nízkorozpočtové společnosti a nejlevnější zpáteční letenka stojí kolem tří tisíc korun. Krátká dovolená i s ubytováním pak začíná u šesti tisíc korun, autobusový zájezd vyjde přibližně o dva tisíce levněji.

 

Právě se děje

Další zprávy