Revoluce v Mekce módy. Francie zakázala extrémně hubené modelky, za porušení hrozí milionové pokuty

Magazín Magazín
Aktualizováno 10. 5. 2017 23:01
Nezdravě štíhlé modelky nebudou moci na francouzské módní molo. Zřetelně označeny budou muset být od října také retušované fotografie, na kterých bylo se vzhledem modelky manipulováno. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví je cílem nového zákona bojovat s poruchami příjmu potravy. Anorexií trpí ve Francii zhruba 30 až 40 tisíc lidí, nejčastěji ženy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Svět francouzské módy se mění. Země totiž zákonem oficiálně zakázala vystupování extrémně štíhlých modelek na přehlídkových molech i jejich propagaci v časopisech.

Všechny modelky tak od letošního roku budou muset mít lékařské potvrzení o tom, že jsou fyzicky zdravé. Přezkoumávána by měla být zejména hodnota jejich BMI (body mass indexu), jež měří poměr výšky a váhy.

Snaha o boj s poruchami příjmu potravy

Cílem je podle francouzského ministerstva zdravotnictví bojovat s poruchami příjmu potravy a nerealistickými modely krásy. Anorexií trpí ve Francii zhruba 30 až 40 tisíc lidí, většina z nich jsou ženy.

Od začátku října budou muset být zřetelně označeny také digitálně upravené fotografie. Snímky, na kterých bylo se vzhledem modelek manipulováno, musí nést známku: retušované fotografie.

"Vystavování mladých lidí normativním a nerealistickým obrázkům těl vede k pocitům méněcennosti a špatnému sebevědomí, což může mít dopad na zdraví," uvedla k tomu francouzská ministryně sociálních věcí a zdravotnictví Marisol Tourainová.

Minimální BMI modelek neprošlo

Původní úprava zákona navrhovala minimální BMI modelek, to však vyvolalo protesty mezi francouzskými modelingovými agenturami. Finální verze legislativní úpravy tak umožňuje, aby sám doktor posoudil, jestli je modelka extrémně štíhlá, poměřováním její váhy, věku a tvaru těla.

Zaměstnavatelé, kteří právo poruší, mohou dostat pokutu ve výši až 75 tisíc eur, tedy více než dva miliony korun, nebo šest měsíců vězení.

Francie není první zemí, která přijala právní úpravu v problematice extrémně štíhlých modelek, dříve to udělala již Itálie, Španělsko a Izrael.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy