Revoluce v Mekce módy. Francie zakázala extrémně hubené modelky, za porušení hrozí milionové pokuty

Magazín Magazín
Aktualizováno 10. 5. 2017 23:01
Nezdravě štíhlé modelky nebudou moci na francouzské módní molo. Zřetelně označeny budou muset být od října také retušované fotografie, na kterých bylo se vzhledem modelky manipulováno. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví je cílem nového zákona bojovat s poruchami příjmu potravy. Anorexií trpí ve Francii zhruba 30 až 40 tisíc lidí, nejčastěji ženy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Svět francouzské módy se mění. Země totiž zákonem oficiálně zakázala vystupování extrémně štíhlých modelek na přehlídkových molech i jejich propagaci v časopisech.

Všechny modelky tak od letošního roku budou muset mít lékařské potvrzení o tom, že jsou fyzicky zdravé. Přezkoumávána by měla být zejména hodnota jejich BMI (body mass indexu), jež měří poměr výšky a váhy.

Snaha o boj s poruchami příjmu potravy

Cílem je podle francouzského ministerstva zdravotnictví bojovat s poruchami příjmu potravy a nerealistickými modely krásy. Anorexií trpí ve Francii zhruba 30 až 40 tisíc lidí, většina z nich jsou ženy.

Od začátku října budou muset být zřetelně označeny také digitálně upravené fotografie. Snímky, na kterých bylo se vzhledem modelek manipulováno, musí nést známku: retušované fotografie.

"Vystavování mladých lidí normativním a nerealistickým obrázkům těl vede k pocitům méněcennosti a špatnému sebevědomí, což může mít dopad na zdraví," uvedla k tomu francouzská ministryně sociálních věcí a zdravotnictví Marisol Tourainová.

Minimální BMI modelek neprošlo

Původní úprava zákona navrhovala minimální BMI modelek, to však vyvolalo protesty mezi francouzskými modelingovými agenturami. Finální verze legislativní úpravy tak umožňuje, aby sám doktor posoudil, jestli je modelka extrémně štíhlá, poměřováním její váhy, věku a tvaru těla.

Zaměstnavatelé, kteří právo poruší, mohou dostat pokutu ve výši až 75 tisíc eur, tedy více než dva miliony korun, nebo šest měsíců vězení.

Francie není první zemí, která přijala právní úpravu v problematice extrémně štíhlých modelek, dříve to udělala již Itálie, Španělsko a Izrael.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy