I bez prsou a bradavek jsem žena. Newyorský týden módy ovládly modelky, které porazily rakovinu prsu

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
15. 2. 2017 10:34
Únorový fashion week v New Yorku se kromě nejnovějších módních výstřelků na další sezonu věnoval také charitě. Po mole přehlídky americké značky spodního prádla AnaOno se procházely ženy, které překonaly rakovinu prsu.
I bez prsou a bradavek jsem žena. Týden módy ovládly modelky, které porazily rakovinu prsu | Video: Reuters

Na únorovém fashion weeku v New Yorku se v roli modelek objevily i ženy, které bojují s rakovinou prsu nebo ji úspěšně překonaly. Stalo se tak na přehlídce americké designérky Dany Donofree, která pod značkou AnaOno Intimates navrhuje prádlo pro ženy, které byly postiženy rakovinou prsu či mastektomií.

Modelky s různými příběhy i tvary odhalily jizvy po chirurgických zásazích. "Téměř polovina modelek měla metastázující nebo pokročilou rakovinu prsu," řekla britskému deníku BBC Dana Donofree.

"Cítila jsem se krásná, sexy a pyšná," řekla BBC jedna z modelek, čtyřiadvacetiletá Paige Moore, která před pěti týdny na základě genetických testů absolvovala mastektomii.

Na molo s nahou hrudí

Některé modelky si vybraly přejít molo i s nahou hrudí. "Ať už mám, či nemám bradavky nebo ňadra, jsem žena," nechala se slyšet modelka, učitelka a blogerka z New Jersey Chiaro D´Agostino.

Přehlídka značky AnaOno na newyorském fashion weeku.
Přehlídka značky AnaOno na newyorském fashion weeku. | Foto: Reuters

"Cítila jsem, že tyhle jizvy jsou sexy a ohromné. A já jsem tady, jsem živá a je mi dobře. A to je vše, na čem záleží," dodala Moore.

Podle návrhářky Donofree je pro tyto ženy důležité, aby zažily něco jako chození po newyorském módním molu, protože rakovina prsu ovládla jejich těla.

Přehlídka značky AnaOno na newyorském fashion weeku.
Přehlídka značky AnaOno na newyorském fashion weeku. | Foto: Reuters

Sama designérka překonala rakovinu prsu v 27 letech, kdy podstoupila dvojitou mastektomii. Právě tehdy začala s navrhováním spodního prádla pro ženy, které absolvovaly operaci prsu a tradiční oblečení jim již nesedí.

Jedné z osmi žen v USA je diagnostikována rakovina

Přehlídka se konala na Manhattanu a uvedla ji oscarová herečka Mira Sorvino, známá z filmu Woodyho Allena Mocná Afrodité. Celý výtěžek z akce šel na konto charity Cancerland, která pomáhá ženám ve Spojených státech v boji s rakovinou prsu.

Herečka Mira Sorvino, zakladatelka Cancerland Champagne Joy a designérka Dana Donofree na přehlídce.
Herečka Mira Sorvino, zakladatelka Cancerland Champagne Joy a designérka Dana Donofree na přehlídce. | Foto: Reuters

Podle onkologů je jedné z osmi žen v USA během života diagnostikovaná rakovina prsu. V České republice jde až o sedm tisícovek žen, zhruba 1800 jich ročně zemře.

Boji s rakovinou prsu se aktivně věnuje například organizace Mamma Help Center, kosmetická společnost AVON nebo nezisková organizace Loono zasazující se o prevenci rakoviny prsu i varlat.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy