Zákulisí módních přehlídek. Snímky Marka Musila odhalují to, co bývá divákům obvykle skryto

Zákulisí módních přehlídek. Snímky Marka Musila odhalují to, co bývá divákům obvykle skryto
Snímky ze Catwalk - modní molo, dokonalost a krása zachycují zákulisí módních přehlídek.
Snímky ze Catwalk - modní molo, dokonalost a krása zachycují zákulisí módních přehlídek.
Snímky ze Catwalk - modní molo, dokonalost a krása zachycují zákulisí módních přehlídek.
Snímky ze Catwalk - modní molo, dokonalost a krása zachycují zákulisí módních přehlídek.
Foto: Marek Musil
Romana Marie Jokelová
18. 4. 2017 10:02
Z muzikanta, který v 90. letech podlehl hudebnímu stylu grunge, se během několika let stal uznávaný český módní fotograf. Již sedm let se věnuje focení zákulisí Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Výběr ze souboru Catwalk - módní molo, dokonalost a krása můžete do 10. května vidět v kavárně pražské Leica Gallery.

Marek Musil (1974) má na české módní scéně stabilní místo. Jeho cesta k fotografii však nebyla úplně jednoduchá. V 90. letech hrál na bicí v rockové kapele. Srdce ho ale táhlo jiným směrem. Touha po změně se spojila s jeho koníčkem, fotografováním lidí kolem sebe. V roce 1998 dal definitivní sbohem muzice a s kamarádem odjel fotit do Izraele. Po třech letech se vrátil domů, ale po krátké zastávce se vydal do Ameriky, kde se dostal do světa módní fotografie.

Svou dráhu fashion fotografa zahájil v New Yorku, kde se živil focením módních testů pro různé agentury. Naučil se řemeslu, dokázal skvěle spolupracovat s návrháři, produkčními týmy a agenturami a pozvolna dospěl k focení pro módní magazíny.

Nakonec se opět vrátil do Čech, kde se díky dobrému portfoliu poměrně snadno dostal do módního světa. Dnes pracuje sám, na volné noze. Již sedm let fotí pro přední české módní a lifestylové magazíny a reklamní agentury.

Jako módní a reklamní fotograf si vytvořil osobitý styl a silný vztah k umělecké fotografii, který je zjevný právě v jeho fotografiích ze zákulisí Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. 

Málokdo tuší, co se odehrává předtím, než modelka vstoupí na přehlídková mola. Všudypřítomný shon a nervozita jsou běžnou součástí života v zákulisí. Nejlepší návrháři, modelky, vizážisté a kadeřníci se potkávají na jednom emocemi pulzujícím místě. Projekt vystavovaný v Leica Gallery to všechno zachycuje.

Soubor začal vznikat spontánně v roce 2011. Z pár neplánovaných zákulisních snímků, které vznikly jen tak mimochodem, se postupně stal několikaletý projekt. Fotograf zvolil černobílý pohled. Jeho snímky nepůsobí šokujícím, jinotajným ani vyumělkovaným dojmem. Jsou prostě opravdové a citlivé.

Výstava Marek Musil: Catwalk - módní molo, dokonalost a krása
Kde Kavárna Leica Gallery, Praha
Kdy Do 10. května
 

Právě se děje

před 11 minutami

Dopravu na Žižkově omezí oprava ulice Jana Želivského

Technická správa komunikací (TSK) v Praze začala v sobotu na Žižkově s opravou ulici Jana Želivského mezi Basilejským náměstím a Koněvovou a práce potrvají do konce měsíce. Pro auta bude úsek ve směru na Ohradu uzavřen do středy 19. srpna, objížďka povede ulicemi Ambrožova, Jeseninova a Na Vápence. Tramvaje a autobusy MHD úsekem jezdit budou.

Podle mluvčí TSK Barbory Liškové silnice při rekonstrukci dostane tzv. tichý asfalt, který by měl v této frekventované ulici pomoci snížit hluk. "Položením takzvaného tichého asfaltu a vyrovnáním kanálů předpokládáme snížení hlučnosti v okolí této komunikace o tři až pět decibelů," uvedla před časem mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Místopředsedkyně Senátu Horská navrhuje 24. červen jako den památky vyhlazených obcí

Mezi významné dny v českém kalendáři by se měl nově zařadit 24. červen jako Den památky obcí a sídel vyhlazených během nacistické okupace. V novele zákona o státních svátcích to navrhla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL). Na navržené datum připadá výročí vypálení obce Ležáky na Chrudimsku, kterou vyhladili nacisté v roce 1942 v souvislosti s atentátem na Reinharda Heydricha. Návrhem novely by se měl Senát v prvním čtení zabývat příští čtvrtek.

Podle Horské zůstává ve stínu lidických událostí nejen obec Ležáky, ale i další místa, která se stala obětí nacistické brutality na sklonku druhé světové války. Horská připomíná například vypálení moravské osady Ploština 19. dubna 1945, jejíž obyvatelé podporovali partyzány z 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Při akci bylo zastřeleno nebo zaživa upáleno 27 civilistů. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA neprosadily v Radě bezpečnosti OSN prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu

Spojeným státům se nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti Íránu. Z 15 členů se pro prodloužení kromě USA vyslovila ještě Dominikánská republika. Proti byly Rusko a Čína a zbývající země, včetně Francie, Británie a Německa, se zdržely, napsala agentura Reuters. Embargo, které je zakotveno v jaderné dohodě Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015, má vypršet v říjnu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu prosazuje již delší dobu. Míní totiž, že jeho zrušení islámské republice umožní získat zbraně, které mohou přispět k eskalaci konfliktů na Blízkém východě. Washington pohrozil, že pokud RB OSN embargo neprodlouží, spustí skrze jadernou dohodu proces k reaktivaci všech sankcí OSN vůči Íránu, včetně zbrojního embarga.

Zdroj: ČTK
Další zprávy