Zákulisí módních přehlídek. Snímky Marka Musila odhalují to, co bývá divákům obvykle skryto

Zákulisí módních přehlídek. Snímky Marka Musila odhalují to, co bývá divákům obvykle skryto
Snímky ze Catwalk - modní molo, dokonalost a krása zachycují zákulisí módních přehlídek.
Snímky ze Catwalk - modní molo, dokonalost a krása zachycují zákulisí módních přehlídek.
Snímky ze Catwalk - modní molo, dokonalost a krása zachycují zákulisí módních přehlídek.
Snímky ze Catwalk - modní molo, dokonalost a krása zachycují zákulisí módních přehlídek.
Foto: Marek Musil
Romana Marie Jokelová
18. 4. 2017 10:02
Z muzikanta, který v 90. letech podlehl hudebnímu stylu grunge, se během několika let stal uznávaný český módní fotograf. Již sedm let se věnuje focení zákulisí Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Výběr ze souboru Catwalk - módní molo, dokonalost a krása můžete do 10. května vidět v kavárně pražské Leica Gallery.

Marek Musil (1974) má na české módní scéně stabilní místo. Jeho cesta k fotografii však nebyla úplně jednoduchá. V 90. letech hrál na bicí v rockové kapele. Srdce ho ale táhlo jiným směrem. Touha po změně se spojila s jeho koníčkem, fotografováním lidí kolem sebe. V roce 1998 dal definitivní sbohem muzice a s kamarádem odjel fotit do Izraele. Po třech letech se vrátil domů, ale po krátké zastávce se vydal do Ameriky, kde se dostal do světa módní fotografie.

Svou dráhu fashion fotografa zahájil v New Yorku, kde se živil focením módních testů pro různé agentury. Naučil se řemeslu, dokázal skvěle spolupracovat s návrháři, produkčními týmy a agenturami a pozvolna dospěl k focení pro módní magazíny.

Nakonec se opět vrátil do Čech, kde se díky dobrému portfoliu poměrně snadno dostal do módního světa. Dnes pracuje sám, na volné noze. Již sedm let fotí pro přední české módní a lifestylové magazíny a reklamní agentury.

Jako módní a reklamní fotograf si vytvořil osobitý styl a silný vztah k umělecké fotografii, který je zjevný právě v jeho fotografiích ze zákulisí Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. 

Málokdo tuší, co se odehrává předtím, než modelka vstoupí na přehlídková mola. Všudypřítomný shon a nervozita jsou běžnou součástí života v zákulisí. Nejlepší návrháři, modelky, vizážisté a kadeřníci se potkávají na jednom emocemi pulzujícím místě. Projekt vystavovaný v Leica Gallery to všechno zachycuje.

Soubor začal vznikat spontánně v roce 2011. Z pár neplánovaných zákulisních snímků, které vznikly jen tak mimochodem, se postupně stal několikaletý projekt. Fotograf zvolil černobílý pohled. Jeho snímky nepůsobí šokujícím, jinotajným ani vyumělkovaným dojmem. Jsou prostě opravdové a citlivé.

Výstava Marek Musil: Catwalk - módní molo, dokonalost a krása
Kde Kavárna Leica Gallery, Praha
Kdy Do 10. května
 

Právě se děje

před 47 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy