Hra Prince of Persia slaví 25 let. V čem byla průlomová?

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
8. 10. 2014 7:45
Před čtvrt stoletím vznikla kultovní videohra Prince of Persia. Ve své době byla revoluční především svou animací i realističností prostředí.
Foto: archiv

Praha – Minulý týden uběhlo 25 let od vydání dnes již kultovní hry Prince of Persia. Příběh bezejmenného blonďáka v bílém overalu se dočkal několika pokračování i hollywoodské adaptace, přestože se videohra potýkala koncem 80. let s nezájmem veřejnosti. 

V USA se totiž po jejím vydání 3. října 1989 prodalo pouze asi sedm tisíc kopií. Komerční úspěch zaznamenala až se vstupem na evropský a japonský trh, kde se stala prodejním hitem, celosvětově si ji pořídily dva miliony lidí na 23 různých herních platformách.

Jak už sám název napovídá, příběh se odehrává ve staré Persii. Za nepřítomnosti sultána se zde zmocní vlády zlý vezír Jaffar. Sultánova dcera je uvězněna a Jaffar jí dává jednu hodinu na rozhodnutí: Buďto si ho vezme za muže, nebo zemře. Právě v tu chvíli začíná hra v roli prince, který má jakožto rival v boji o princezninu ruku během daného času utéct ze sklepení a zachránit ji.

Realismus i filmové animace

Za úspěchem hry stojí vizionářství programátora Jordana Mechnera, který představil tehdejším hráčům zcela nové prvky. "Hry na konci 80. let se vyznačovaly především veselými příběhy, ve kterých hráč provázel barevnou postavičku skrz fantaskní krajinu. Vrcholné dílo Jordana Mechnera však žánru představilo nový druh realismu, základy filmové animace i důmyslné hádanky," zavzpomínal na dobu vzniku novinář Mark Langshaw pro Digital Spy.

Revoluční metoda snímání pohybu
0:20
Revoluční metoda snímání pohybu | Video: Youtube

Za převratnou se v té době považovala také technika, skrze kterou Mechner vtiskl postavičce její pohyby. Pomocí techniky zvané rotoskopie zaznamenal pohyby svého mladšího bratra, které se staly předobrazem pro samostatné postavičky. Díky tomu zvládal princ akrobatické skoky, prudké otočky i krátké krůčky, které si dodnes vybavují tisíce nostalgických hráčů. Šlo vůbec o první videohru, která pracovala s dnes již běžně užívanou metodou snímání pohybu (tzv. motion capture).

Grafická uvěřitelnost ohromila i tehdejší kritiky, recenzent Computer Gaming World například napsal, že tvrzení na obalu hry lákající na záhadné lidské pohyby hrdiny je pravdivé. Hře navíc předpověděl, že změní herní průmysl stejně jako Hvězdné války ten filmový.

Nový dech

Na základě komerčního úspěchu vyšlo v roce 1993 pokračování, které nabídlo ve všech směrech výpravnější zážitek. Franšízu Prince of Persia vydávala od roku 2003 firma Ubisoft, která zpočátku spolupracovala na scénářích i s Jordanem Mechnerem. 

Videoherní klasika se v roce 2010 dostala díky producentovi Jerrymu Bruckheimerovi i na filmová plátna, v hlavních rolích se představili Jake Gyllenhaal, Gemma Arterton a Ben Kingsley. Film s rozpočtem 200 milionů dolarů vydělal celosvětově 330 milionů, což producenty přinutilo k tomu, aby tuto videoherní klasiku již nechali v klidu odpočívat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou. Na trati spolupracoval se slavným Švýcarem Dariem Colognou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly, navíc měl pád způsobený vypnutou lyží, a klesl na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

"S Colognou jsme začali docela rychle. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám. Před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo. I když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval," řekl Novák, jenž měl ve stíhačce 43. čas.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
Další zprávy