Madonna natočila klip plný násilí. Příšerné, kritizuje zpěvačku přeživší střelby

Magazín Magazín
5. 7. 2019 22:00
Devatenáctiletá aktivistka Emma Gonzálezová, která je jednou z přeživších loňské střelby na střední škole v Parklandu, kritizuje hudební videoklip zpěvačky Madonny ke skladbě God Control. Při střelbě v roce 2018 zahynulo 17 lidí a popová hvězda ve svém klipu na podobné útoky umožněné svobodným držením střelných zbraní odkazuje násilnými scénami.
Madonna
Madonna | Foto: YouTube repro

Videoklip k Madonnině novému singlu začíná scénou, ve které ozbrojený muž vytáhne na tanečním parketu automatickou pušku. Záběry odkazují na střelbu v gay klubu Pulse ve floridském Orlandu, která si v červnu 2016 vyžádala 49 smrtelných obětí a 53 zraněných.

V textu písně z aktuální desky Madame X Madonna zpívá mimo jiné o krvi nevinných všude kolem. V titulcích na konci klipu si zase diváci mohou přečíst o tom, že při ozbrojeném násilí každý rok zahyne více než 36 tisíc Američanů a kolem 100 tisíc jich ročně bývá postřelených. Video končí textem: "Nikdo není v bezpečí. Kontrolu zbraní ihned."

Mladá aktivistka Gonzálezová ale Madonnin pokus upozornit na problém svobodného držení zbraní považuje za nešťastný. Video je podle ní "příšerné a pěkně podělané". "Madonna měla předem upozornit, co v jejím klipu lidé uvidí. Bylo by to fér zvláště k těm, kteří v klubu Pulse při útocích byli. Navíc video vydala přesně 12. června na výročí střelby," odsoudila Gonzálezová zpěvačku na Twitteru.

Podle britského listu The Guardian dívka současně vyzvala všechny, kteří by chtěli přispět k prevenci podobných útoků, aby raději darovali peníze nadaci One Pulse Foundation a poslechli si svědectví přeživších. Úvodní text Madonnina videoklipu přitom předem informuje, že budou následovat znepokojivé scény plné ozbrojeného násilí.

V jiné skladbě z desky Madame X s názvem I Rise zpěvačka použila úryvek projevu, který Gonzálezová v únoru 2018 pronesla na demonstraci ve městě Fort Lauderdale za větší kontrolu střelných zbraní. "Často slýcháme, že jako děti nevíme, o čem mluvíme, že jsme příliš mladí, abychom chápali, jak funguje politika vlády. To je kravina," říká aktivistka na nahrávce.

"Když si uvědomíte, kolik lidí bylo zavražděných a zraněných, kolik životů bylo nenávratně zmařených jenom kvůli nedostatečnému omezení držení zbraní, musíte uznat, že jde o velký problém," souhlasila Madonna s aktivistkou v nedávném rozhovoru pro The Guardian.

Ve stejném interview se rovněž postavila za práva LGBT komunity a odsoudila omezení potratů, které americká vláda prosadila. "Za tyhle svobody jsme tvrdě bojovali a teď se zdá, že nám je opět chtějí sebrat. Necítím se beznadějně, spíš se mi chce jim to vrátit," dodala zpěvačka.

Podívejte se na kontroverzní klip Madonny:

Madonna a její videoklip k písni God Control z nového alba Madame X. | Video: Universal Music Group
 

Právě se děje

před 27 minutami

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Zsuzsová se v kauze Kuciak neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud začal v úterý dopoledne projednávat odvolání v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jedna z trojice obžalovaných Alena Zsuzsová požádala o možnost jednání se neúčastnit a soud jí vyhověl. Není vyloučeno, že verdikt padne už tento den.

Nejvyšší soud se zabývá odvoláními vůči rozhodnutí Specializovaného trestního soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Zsuzsovou, která podle žalobce čin zprostředkovala. Kromě toho rozhoduje o rozsudku, kterým byl soudem prvním instance uznán vinným Tomáš Szabó. Ten podle prokuratury pomáhal nejen při vraždě Kuciaka, kdy byla zavražděna i jeho snoubenka Martina Kušnírová, ale také při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Na líčení k nejvyššímu soudu v úterý přišli rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. Rodinní příslušníci zavražděné dvojice se účastnili již líčení u soudu první instance.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 na Prahu byla za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 byla odpoledne za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu asi 1,5 hodiny neprůjezdná kvůli havárii cisterny a osobního auta. Původně oznámená byla nehoda cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček. Provoz byl obnoven před 9:30, kolony měly asi osm kilometrů.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Před 9:30 byl provoz obnoven dvěma pruhy, havarovaná auta byla odstavena na krajnici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy