Emigroval z Československa, teď vytváří hororovou hru, ve které se prchá ve Škodě 120

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
Aktualizováno 26. 11. 2016 11:11
Český animátor Ondřej Švadlena, známý především jako autor krátkých filmů, vytváří nezávislou hru, ve které hlavní hrdina prchá ve Škodě 120 noční krajinou před zloduchy. Ačkoliv nemá dílo ještě ani název, už stihlo zaujmout hráče i herní servery z celého světa. Titul nabídne prvky závodního simulátoru, únikové hry a boje o přežití. Autor se snaží svými díly reagovat na témata, která ho osobně zajímají. Kromě vlastního úniku z Československa se ve hře objeví třeba migrace. "Svět, do kterého jsem hru zasadil, postupně hnije a nedá se v něm žít. Magnetem pro lidi se tak stává utopické město, kam se snaží všichni dostat, ale nemohou,” popsal Švadlena.
Video:

Ještě nemá ani jméno a je stále v rané fázi vývoje, přesto stihla nová česká videohra zaujmout zahraniční herní servery i hráče z celého světa. O připravovaném titulu nezávislého českého vývojáře Ondřeje Švadleny, ve kterém se Škodou 120 proháníte noční krajinou, již napsaly servery Kotaku, PC Gamer nebo Rock Paper Shotgun.

Zatím nepojmenovaný titul má v sobě mísit prvky závodního simulátoru, únikové hry a boje o přežití. Hlavní hrdina v této hře ve staré škodovce uniká před automobily zloduchů, kteří ho pronásledují.

Hra zaujala nejen zajímavým spojením, ale také temným světem, ve kterém se odehrává. Kvůli mlze a znečištění chybí přímý sluneční svit, a území je tak celou dobu ve tmě a vše v něm postupně umírá. Jediným místem k životu je tak velké město, které si samo vyrábí umělou oblohu. A smysl hry má být právě o cestě do vysněného města.

"Snažím se ve svých dílech reagovat na nějaká témata, která mě osobně zajímají. Ve hře by to měla být v současnosti populární migrace. Svět, do kterého jsem hru zasadil, postupně hnije a nedá se v něm žít. Magnetem pro lidi se tak stává utopické město, kam se snaží všichni dostat, ale nemohou," popsal Ondřej Švadlena. Ve hře chce ukázat závislost lidí na energii a na pocit bezpráví.

Švadlena emigroval s rodiči z Československa v roce 1984 jako malý kluk. Možná i proto původní zprávy referovaly o hře jako o útěku z okupované země, to však Švadlena popírá. "Určitě to v člověku nějaké stopy zachová, ale hra nemá být o tom," popsal.

Přes Rakousko se později dostal do Kanady, kde vyrůstal. Studoval ilustraci a komiks v Belgii, aby se v novém tisíciletí přestěhoval zpět do Česka, kde vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a pracoval jako 3D animátor a art director. V současnosti žije v Mnichově, kde zároveň tvoří.

Hráčům ani herním vývojářům nejspíše jméno Ondřeje Švadleny nic velkého neříká. Známý je totiž především jako autor krátkých animovaných snímků. V současnosti například sklízí úspěch s filmem Jezdec času (Time Rodent), který byl v rámci světové premiéry oceněn na francouzském festivalu Utopiales.

Foto: Time Rodent / Ondřej Švadlena

Snímek vypráví surrealistickou grotesku, kdy pomocí osobité animace líčí svět za pět, deset, nebo sto tisíc let v abstraktním podobenství. Hlavním hrdinou je zpola humanoid, zpola zvířecí tvor procházející jednotlivými obdobími budoucnosti naší existence.

Autor již dříve zaznamenal s několika svými krátkými filmy úspěch v zahraničí, postupně se o českém umělci dozvídají i fanoušci v Česku. V roce 2011 zde vyhrál například třeboňský Anifilm, kde letos vystupoval již jako porotce se svou retrospektivou. Stojí za tím především spolupráce s Martinem Vandasem z MAUR Film, který se jako producent podílel například na animovaných filmech Fimfárum a který "objevil" Švadlenu pro Česko.

Chci poctivou honičku

Ačkoliv se jako animátor nikdy předtím ničemu podobnému nevěnoval, říká, že ho tvorba videohry neuvěřitelně zaujala. Sám se naučil v herním enginu Unity pracovat a postupně vše vylepšoval, přiznává však, že už dosáhl nejspíše vlastních limitů a do budoucnosti bude pokračovat s kolegou programátorem.

Švadlena je ze zájmu o hru velice překvapený a vysvětluje si ho tím, že už jsou lidé nejspíše přesyceni herními blockbustery. "Mám občas pocit, že lidem chybí něco nového. Triple A hry (termín užívaný tituly s největším vývojářským rozpočtem a úrovní propagace, pozn. red.) jsou zavedené a další díly většinou nic nového nepřináší," říká.

I proto zvolil téma honičky a úniku ve spojení s antiutopickým světem. "Je to něco čerstvého a nevídaného. I ve filmech mě zajímaly věci a směry, které ještě nebyly prozkoumány. Zároveň si myslím, že se to lidem líbilo, protože to v nich vyvolává původní strach, který v nás je," dodává.

A proč zvolil pro hru jízdu ve Škodě 120? "Je to taková moje srdcovka. Škoda 120 bylo mé první auto a dodnes asi i to nejzábavnější na řízení. Vlastně jsem v sobě vždycky měl nějakou lásku k autům. Například když jsem se vrátil z pionýrského tábora, tak první, co jsem chtěl, bylo sednout si do auta," popisuje.

Hra je podle jeho slov ve velmi rané fázi, proto je třeba brát všechny informace zatím s rezervou. Není například jasný vzhled hlavního hrdiny ani rozsah.

A otázkou je i financování. Po sérii článků, které se objevily na předních herních serverech, se mu ozvalo zhruba tucet vydavatelů s tím, že by se hry rádi ujali. Autor hry se zatím nedokázal rozhodnout pro žádnou z variant. Jako poradce mu v podobných (a také jiných) situacích pomáhá i Jakub Dvorský ze studia Amanita Design (Samorost, Machinarium), který byl jeho spolužákem na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

První hratelné demo by podle Švadleny mohlo být dostupné v létě příštího roku.

Vývoj hry stál jako celovečerní film, dělalo nás na tom pět a jsme vyčerpaní a přepracovaní, říká zakladatel studia Amanita Design Jakub Dvorský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy