Polský podnikatel chtěl pronajímat byty turistům. Kvůli pandemii teď prosí o pomoc

ČTK ČTK
29. 12. 2020 8:39
Rozruch v Polsku vyvolal případ varšavského podnikatele, který na internetu poprosil krajany o příspěvek na záchranu svého podnikání, ohroženého pandemií a vládními opatřeními proti šíření koronaviru. Kvůli svému podnikání - krátkodobému pronájmu varšavských bytů - se ale dočkal pobouření i kritiky, upozornil zpravodajský server Onet.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Matej Slávik

Maciej Chojecki si ve Varšavě dlouhodobě pronajal až 17 bytů, aby je krátkodobě pronajímal turistům. Ti ale v době pandemie vymizeli. "Zůstal jsem bez prostředků k živobytí a bez možnosti vydělat si. Druhý lockdown nepřežiju. Potřebuji vaši pomoc," apeloval podnikatel.

"Ustavičně jsem investoval a získával nové byty. Počítal jsem s tím, že letošní sezona bude přelomem. Nemohl jsem se víc splést. Vše se zhroutilo ze dne na den," postěžoval si Chojecki. Slíbil, že za každý příspěvek ve výši 200 zlotých (asi 1170 Kč) se odvděčí dárci voucherem opravňujícím k přespání v jednom z bytů, jejichž počet kvůli snižování nákladů zredukoval na sedm. Přesto potřebuje alespoň 25 000 zlotých (asi 150 000 Kč), aby svůj byznys udržel při životě. Zatím vysbíral desetinu potřebné sumy.

Další uživatelé ale podle portálu na podnikateli nenechali niť suchou. Vadí jim podnikání s krátkodobými pronájmy varšavských bytů, které se tak stávají naprosto nedostupnými pro běžné obyvatele hlavního města.

"Je to patologie," rozhořčil se varšavský aktivista Jan Śpiewak. "Je neuvěřitelné, že o almužnu žebrá chlapík, co vrazil peníze do 17 bytů, aby je pronajímal na Airbnb," pozastavila se ilustrátorka a kreslířka komiksů Katarzyna Babisová. "Bookingizace měst znamená drahé a nedostupné bydlení pro lidi a obcházení předpisů platných pro hotely," uvedlo s odkazem na rezervační platformu varšavské sdružení, jehož název lze přeložit jako Město je naše.

Video: Poskytovatelé Airbnb jsou jako mafie, policie se často do bytů nedostane, říká Městecký

V Praze je mafie poskytovatelů Airbnb, jsou to často cizinci, kteří v těch domech nikdy nebyli. Regulace je mediální hra, měly by se vymáhat zákony. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy