Zápisník jedné lásky: Manželé zemřeli jen pár minut po sobě

jaz
16. 4. 2015 7:50
Milovali se celý život, v manželství spolu strávili 73 let. Nakonec zemřeli jen několik minut po sobě, přestože je od sebe dělily kilometry.
Foto: YouTube repro

Wilmore (Kentucky) – Třiadevadesátiletý William Wilson a jeho o čtyři roky mladší manželka Lilliana zemřeli skoro ve stejný okamžik minulé úterý, každý ale na úplně jiném místě.

Zahraniční média o jejich příběhu vyprávějí jako o velké lásce a blízcí rodiny jejich skon přirovnávají ke známému romantickému filmu Zápisník jedné lásky, kde hlavní hrdiny potká stejný konec.

"Všichni se na to díváme jako na požehnání, protože mohou mít společný pohřeb," řekl Lexington Herald-Leader jejich šestašedesátiletý syn Doug, který byl v šoku ze zprávy, že přišel najednou o rodiče. Oba totiž už nějaký čas bydleli odděleně.

William Wilson bydlel v centru pro veterány a jeho manželka v domově důchodců v Lexingtonu. Společnou měli i nemoc, čímž byl pokročilý Alzheimer, kterému nakonec podlehli.

Doug šel navštívit zkraje minulého týdne svého otce, který už na tom nebyl zdravotně nejlépe a dýchal pomocí kyslíkové masky. V úterý mu pak zavolali ze zařízení zprávu, že ve 3:52 zemřel. "O pár minut později ve 3:57 mi volal Richmond Place: 'Dougu, je mi to líto, ale musím vám říci, že vaše matka zemřela'," vypráví Doug, který má ještě bratry Mikea a Terryho.

William a Lilllian se poznali na střední škole, kterou společně v Kentucky navštěvovali. Dokonce jednou utekli z domova, aby se mohli vzít; ani jeden z rodičů jim k tomu ale nedal požehnání.

Svatba proběhla nakonec v roce 1941, měli tři děti a prožili spolu celých 73 let. Když oba onemocněli a museli vyhledat odbornou pomoc, pravidelně se navštěvovali, a to až do minulého úterý, kdy nejprve zemřel William a o pár minut později Lillian.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy