Odborníci už dříve vyzkoumali, že lidé vlastnící psy pěstují zdravější životní styl, mají menší problémy s obezitou a lépe jim pracuje srdce. "Naše analýza ovšem ukázala, že pejskaři čelí o 24 procent nižšímu riziku úmrtí z jakýchkoli možných příčin," vyzdvihla pro americkou stanici CNN endokrinoložka Caroline Kramerová.
Profesorka z univerzity v Torontu je hlavní autorkou celosvětové studie publikované v americkém odborném časopise Circulation. Její výzkumný tým analyzoval data shromážděná za posledních skoro 70 let od čtyř milionů lidí ze Spojených států, Kanady, Skandinávie, Nového Zélandu, Austrálie a Velké Británie.
Analýza ukázala, že vlastnictví psa může mít ještě příznivější zdravotní dopady pro lidi, které už dříve postihly srdeční záchvat nebo mozková mrtvice. "Pejskaři mají o 31 procent menší šanci, že onemocní kardiovaskulární chorobou," uvedla Kramerová.
Další výzkum publikovaný v časopise Circulation se zaměřil na vzorek 336 tisíc švédských mužů a žen a jeho závěr byl podobný. Majitelé psů po kardiovaskulárních příhodách vykazovali lepší zdravotní stav než lidé, kteří čtyřnohé mazlíčky nemají. Psi přitom podle studie nejvíc prospívají lidem, kteří žijí sami.
U majitelů psů bydlících o samotě, kteří přežili srdeční záchvat, výzkumníci zjistili o 33 procent nižší riziko úmrtí než u lidí, co si prošli stejnou zkušeností, také žijí sami, ale psa nevlastní. V rámci skupiny o samotě žijících lidí, jež dříve postihla mozková mrtvice, hovořily výsledky také ve prospěch pejskařů, kteří měli o 27 procent nižší pravděpodobnost předčasného úmrtí.
"Víme, že osamělost a sociální izolace mohou být silnými rizikovými faktory pro předčasnou smrt a psí společnost je dokáže zmírňovat. Pejskaři, kteří žijí o samotě, si své mazlíčky navíc musí vždycky venčit sami, což je prospěšné, protože fyzická aktivita je pro rehabilitaci po srdečním infarktu nebo mozkové mrtvici klíčová," přiblížila pro CNN autorka švédské studie Tove Fallová z Univerzity v Uppsale.
Obě čerstvě vydané studie stály jen na pozorování, což znamená, že výzkumníci nemohou prokázat, že je vlastnictví psa přímou příčinou delšího života či lepších zdravotních výsledků. Hlavní autorka prvního zmíněného výzkumu nicméně připomíná, že pozitivní dopady psů na lidské zdraví naznačovalo už mnoho předchozích studií.
"Někteří kolegové například zjistili, že mají pejskaři lepší hladinu cholesterolu a nižší krevní tlak. Objevila se i studie, podle které vám mazlení se psem dovede snížit tlak stejně spolehlivě jako prášky," doplnila Kramerová. Některé předchozí výzkumy také upozornily, že psí společnost a láska mohou snižovat pocity úzkosti a deprese.