Dva obří papoušci ulétli z exhibice. Samičku našli zemdlenou u Kauflandu v Šumperku

ČTK ČTK
9. 8. 2017 16:08
Samička ary zelenokřídlého Kryšpína utekla o víkendu z exhibice u vodní nádrže Krásné na Šumpersku. Na volný let se dala společně se svým partnerem Kubou. Zatímco on byl chycen po dvou dnech, Kryšpína si svobody užívala téměř týden. Poté, co její majitelé požádali o pomoc veřejnost, byla nalezena u Kauflandu v Šumperku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Pět dní byla na útěku samička téměř metrového papouška ara Kryšpína, která majitelům uletěla při Papouščím dni u vodní nádrže Krásné na Šumpersku.

Ptáka se zelenými křídly hledali majitelé marně od soboty. Ve středu ráno se obrátili s pomocí i na veřejnost. Samička tak byla nalezena před polednem u obchodního domu v Šumperku. Je zesláblá, ale v pořádku, sdělil majitel papouška Jiří Smékal.

Utekla se svým partnerem Kubou

Kryšpína mu uletěla při hromadném letu papoušků spolu se svým partnerem Kubou, toho chovatelé našli po dvou dnech. "Samička byla nalezena u šumperského Kauflandu. Byla zesláblá, na zemi. Lidé jí donesli piškoty a vodu a kontaktovali nás. Musí teď odpočívat, povezeme ji domů," řekl majitel.

Podle šéfredaktora internetového deníku Ararauna.cz Jana Potůčka se papoušek na stejném místě zdržoval i v pondělí a poté na dva dny zmizel. Před svým nalezením si ještě "střihl" letové kolečko s papouškem, kterého jeho chovatel vypouštěl z jednoho šumperského bytu pro volný let, vypověděl Potůček.

Papoušci ara vycvičení pro volné létání ulétli majitelům poprvé. Papouščího dne s hromadným letem se přitom účastnili i loni. "Problém je v tom, že kousek od místa je letiště a v sobotu zde létalo hodně letadel. Je možné, že se vylekali nízko letícího letadla," uvedl Smékal.

Samička byla na volný let zvyklá

Samečka Kubu majitelé nalezli po dvou dnech intenzivního hledání zhruba deset kilometrů od místa, odkud uletěl. Kryšpínu spatřili chovatelé o den později za šumperským Kauflandem, kde seděla na stromě a louskala šišky. Po jejich příjezdu však odletěla pryč. Papouščí samička byla zvyklá být venku každý den, s ročním Kubou létala na volno zhruba půl roku.

Ara zelenokřídlý je druhým největším druhem papouška na světě, dorůstá téměř metrové délky a má rozpětí křídel přes metr. Je červeně zbarvený, křídla jsou modrá se zeleným pruhem. Charakteristický je jeho dlouhý ocas, který tvoří zhruba polovinu délky těla.

Mohutný zobák je okrové barvy, dolní čelist je zcela černá a horní částečně černá. Papoušek se ozývá silným křikem, který může být slyšet na kilometry daleko.

Při Papouščím dni u Šumperka bylo o víkendu k vidění 92 exotických ptáků, od drobných korel po metrového papouška ara hyacintového. Z toho 54 papoušků létalo u vodní nádrže Krásné volně. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 1 hodinou

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy