Kouření vede k depresím a snižuje účinnost léků, tvrdí vědci

pej
4. 6. 2015 13:07
Odborníci varují, že kouření přispívá ke vzniku deprese. Podle průzkumů kouří pacienti na psychiatrických léčebnách až třikrát více než běžná populace.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Angličtí lékaři bijí na poplach a varují před škodlivostí kouření. Z průzkumů zdraví Angličanů totiž vyšlo najevo, že závislost na nikotinu může mít úzkou spojitost s duševními chorobami. Kouření podle lékařů přispívá ke vzniku deprese a zároveň snižuje účinnost některých léků až o 50 procent, uvedla BBC.

Státní zdravotnické instituce provedly ve spolupráci s desítkami psychiatrických klinik a léčeben rozsáhlý průzkum, z jehož výsledků vyplynulo, že pacienti trpící duševní chorobou vykazují oproti běžné populaci několikanásobně silnější závislost na nikotinu. Britský úřad Public Health England (PHE), spadající pod ministerstvo zdravotnictví, proto uvažuje o zákazu kouření ve všech psychiatrických klinikách a hodlá posílit preventivní programy na odvykání kouření. 

Reakce Angličanů jsou rozporuplné. Například iniciativa Forest, která hájí práva kuřáků, považuje chystané opatření za diskriminační.

"Nikdo nemůže odepřít lidem právo volby. Proč by zrovna duševně nemocný pacient nemohl stejně jako každý druhý ve Velké Británii kouřit legálně dostupné cigarety?" argumentují zástupci iniciativy. 

Návrh na omezení kouření naopak kvitují zdravotníci. Sestra Mary Yates s pětadvacetiletou praxí z psychiatrických klinik tvrdí, že kouření by nemělo být samozřejmostí. "Sestry by namísto shánění cigaret pacientům měly věnovat čas tomu, aby je vzdělávaly o škodlivých účincích kouření." Mary Yates rovněž potvrdila, že řadě pacientů se zlepšil zdravotní stav, když přestali kouřit.

"Už necítili tolik úzkosti, zlepšila se jim nálada a zvýšilo sebevědomí," dodala.

Její slova potvrdil i jeden z pacientů, který trpí depresí a je bývalý kuřák. "Cítím se teď mnohem klidnější. Nejsem tak nervózní a stihnu mnohem více věcí." Vadí mu jen nařízení, které kouření zakáže. Považuje to za diskriminační. 

Podle Jindřicha Cinky některé poslance nenapadlo, že by se plánovaný zákaz kouření v restauracích vztahoval i na čajovny. Jde podle něj o unikátní podniky a zákaz kouření by je ekonomicky ohrozil. | Video:
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy