Kouření vede k depresím a snižuje účinnost léků, tvrdí vědci

pej
4. 6. 2015 13:07
Odborníci varují, že kouření přispívá ke vzniku deprese. Podle průzkumů kouří pacienti na psychiatrických léčebnách až třikrát více než běžná populace.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Angličtí lékaři bijí na poplach a varují před škodlivostí kouření. Z průzkumů zdraví Angličanů totiž vyšlo najevo, že závislost na nikotinu může mít úzkou spojitost s duševními chorobami. Kouření podle lékařů přispívá ke vzniku deprese a zároveň snižuje účinnost některých léků až o 50 procent, uvedla BBC.

Státní zdravotnické instituce provedly ve spolupráci s desítkami psychiatrických klinik a léčeben rozsáhlý průzkum, z jehož výsledků vyplynulo, že pacienti trpící duševní chorobou vykazují oproti běžné populaci několikanásobně silnější závislost na nikotinu. Britský úřad Public Health England (PHE), spadající pod ministerstvo zdravotnictví, proto uvažuje o zákazu kouření ve všech psychiatrických klinikách a hodlá posílit preventivní programy na odvykání kouření. 

Reakce Angličanů jsou rozporuplné. Například iniciativa Forest, která hájí práva kuřáků, považuje chystané opatření za diskriminační.

"Nikdo nemůže odepřít lidem právo volby. Proč by zrovna duševně nemocný pacient nemohl stejně jako každý druhý ve Velké Británii kouřit legálně dostupné cigarety?" argumentují zástupci iniciativy. 

Návrh na omezení kouření naopak kvitují zdravotníci. Sestra Mary Yates s pětadvacetiletou praxí z psychiatrických klinik tvrdí, že kouření by nemělo být samozřejmostí. "Sestry by namísto shánění cigaret pacientům měly věnovat čas tomu, aby je vzdělávaly o škodlivých účincích kouření." Mary Yates rovněž potvrdila, že řadě pacientů se zlepšil zdravotní stav, když přestali kouřit.

"Už necítili tolik úzkosti, zlepšila se jim nálada a zvýšilo sebevědomí," dodala.

Její slova potvrdil i jeden z pacientů, který trpí depresí a je bývalý kuřák. "Cítím se teď mnohem klidnější. Nejsem tak nervózní a stihnu mnohem více věcí." Vadí mu jen nařízení, které kouření zakáže. Považuje to za diskriminační. 

Podle Jindřicha Cinky některé poslance nenapadlo, že by se plánovaný zákaz kouření v restauracích vztahoval i na čajovny. Jde podle něj o unikátní podniky a zákaz kouření by je ekonomicky ohrozil.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Noc na neděli bude o hodinu kratší, začne platit letní čas

V noci na neděli začíná letní čas. Hodiny se ve 02:00 posunou na 03:00, noc tedy bude o hodinu kratší. V dopravě se přechod projeví tak, že noční vlaky jednorázově získají hodinu zpoždění. Letní čas bude platit následujících sedm měsíců. Poslední říjnový den se vrátí standardní středoevropský čas, nesprávně označovaný zimní.

Při letním čase se nepoužívá čas daný příslušným časovým pásmem, ale používá se čas, který je posunut dopředu obvykle o jednu hodinu. Znamená to také, že se posune čas východu a západu Slunce i čas pravého poledne. Místo kolem 12:00 bude Slunce přes léto procházet místním poledníkem až zhruba ve 13:00.

Účelem zavedení letního času byla původně úspora elektrické energie, která by byla jinak potřeba pro večerní osvětlení, podle energetiků změna času ale velké úspory elektřiny nepřináší. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čínská armáda tvrdí, že sledovala a odehnala americký torpédoborec. USA to popřely

Čínská armáda uvedla, že se dostala do drobného incidentu s americkým torpédoborcem, který podle ní nelegálně vplul do vod u Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Spojené státy to ale popřely a tvrzení označily za nepravdivé. Informuje o tom agentura Reuters. Na ostrovy si dělají nárok Čína, Tchaj-wan i Vietnam. Podobný incident se u nich odehrál už loni.

V prohlášení čínské armády se uvádí, že torpédoborec USS Milius nezákonně vnikl do čínských teritoriálních vod, čímž "narušil mír a stabilitu rušné vodní cesty". Americké námořnictvo reagovalo vlastním prohlášením. "USS Milius provádí rutinní operace v Jihočínském moři a nebyl vyhnán. Spojené státy budou i nadále létat, plout a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo umožňuje," stojí v něm.

Jihočínské moře je jedním ze sporných bodů vztahů mezi Čínou a USA. Washington viní Peking, že jeho územní nároky v těchto vodách jsou nezákonné. Lodě amerického námořnictva tak v posledních letech Jihočínským mořem proplouvají čím dál častěji, aby se USA proti čínským nárokům vymezily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy