Kouření vede k depresím a snižuje účinnost léků, tvrdí vědci

pej
4. 6. 2015 13:07
Odborníci varují, že kouření přispívá ke vzniku deprese. Podle průzkumů kouří pacienti na psychiatrických léčebnách až třikrát více než běžná populace.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Angličtí lékaři bijí na poplach a varují před škodlivostí kouření. Z průzkumů zdraví Angličanů totiž vyšlo najevo, že závislost na nikotinu může mít úzkou spojitost s duševními chorobami. Kouření podle lékařů přispívá ke vzniku deprese a zároveň snižuje účinnost některých léků až o 50 procent, uvedla BBC.

Státní zdravotnické instituce provedly ve spolupráci s desítkami psychiatrických klinik a léčeben rozsáhlý průzkum, z jehož výsledků vyplynulo, že pacienti trpící duševní chorobou vykazují oproti běžné populaci několikanásobně silnější závislost na nikotinu. Britský úřad Public Health England (PHE), spadající pod ministerstvo zdravotnictví, proto uvažuje o zákazu kouření ve všech psychiatrických klinikách a hodlá posílit preventivní programy na odvykání kouření. 

Reakce Angličanů jsou rozporuplné. Například iniciativa Forest, která hájí práva kuřáků, považuje chystané opatření za diskriminační.

"Nikdo nemůže odepřít lidem právo volby. Proč by zrovna duševně nemocný pacient nemohl stejně jako každý druhý ve Velké Británii kouřit legálně dostupné cigarety?" argumentují zástupci iniciativy. 

Návrh na omezení kouření naopak kvitují zdravotníci. Sestra Mary Yates s pětadvacetiletou praxí z psychiatrických klinik tvrdí, že kouření by nemělo být samozřejmostí. "Sestry by namísto shánění cigaret pacientům měly věnovat čas tomu, aby je vzdělávaly o škodlivých účincích kouření." Mary Yates rovněž potvrdila, že řadě pacientů se zlepšil zdravotní stav, když přestali kouřit.

"Už necítili tolik úzkosti, zlepšila se jim nálada a zvýšilo sebevědomí," dodala.

Její slova potvrdil i jeden z pacientů, který trpí depresí a je bývalý kuřák. "Cítím se teď mnohem klidnější. Nejsem tak nervózní a stihnu mnohem více věcí." Vadí mu jen nařízení, které kouření zakáže. Považuje to za diskriminační. 

Podle Jindřicha Cinky některé poslance nenapadlo, že by se plánovaný zákaz kouření v restauracích vztahoval i na čajovny. Jde podle něj o unikátní podniky a zákaz kouření by je ekonomicky ohrozil. | Video:
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy