Kouření vede k depresím a snižuje účinnost léků, tvrdí vědci

pej
4. 6. 2015 13:07
Odborníci varují, že kouření přispívá ke vzniku deprese. Podle průzkumů kouří pacienti na psychiatrických léčebnách až třikrát více než běžná populace.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Angličtí lékaři bijí na poplach a varují před škodlivostí kouření. Z průzkumů zdraví Angličanů totiž vyšlo najevo, že závislost na nikotinu může mít úzkou spojitost s duševními chorobami. Kouření podle lékařů přispívá ke vzniku deprese a zároveň snižuje účinnost některých léků až o 50 procent, uvedla BBC.

Státní zdravotnické instituce provedly ve spolupráci s desítkami psychiatrických klinik a léčeben rozsáhlý průzkum, z jehož výsledků vyplynulo, že pacienti trpící duševní chorobou vykazují oproti běžné populaci několikanásobně silnější závislost na nikotinu. Britský úřad Public Health England (PHE), spadající pod ministerstvo zdravotnictví, proto uvažuje o zákazu kouření ve všech psychiatrických klinikách a hodlá posílit preventivní programy na odvykání kouření. 

Reakce Angličanů jsou rozporuplné. Například iniciativa Forest, která hájí práva kuřáků, považuje chystané opatření za diskriminační.

"Nikdo nemůže odepřít lidem právo volby. Proč by zrovna duševně nemocný pacient nemohl stejně jako každý druhý ve Velké Británii kouřit legálně dostupné cigarety?" argumentují zástupci iniciativy. 

Návrh na omezení kouření naopak kvitují zdravotníci. Sestra Mary Yates s pětadvacetiletou praxí z psychiatrických klinik tvrdí, že kouření by nemělo být samozřejmostí. "Sestry by namísto shánění cigaret pacientům měly věnovat čas tomu, aby je vzdělávaly o škodlivých účincích kouření." Mary Yates rovněž potvrdila, že řadě pacientů se zlepšil zdravotní stav, když přestali kouřit.

"Už necítili tolik úzkosti, zlepšila se jim nálada a zvýšilo sebevědomí," dodala.

Její slova potvrdil i jeden z pacientů, který trpí depresí a je bývalý kuřák. "Cítím se teď mnohem klidnější. Nejsem tak nervózní a stihnu mnohem více věcí." Vadí mu jen nařízení, které kouření zakáže. Považuje to za diskriminační. 

Podle Jindřicha Cinky některé poslance nenapadlo, že by se plánovaný zákaz kouření v restauracích vztahoval i na čajovny. Jde podle něj o unikátní podniky a zákaz kouření by je ekonomicky ohrozil. | Video:
 

Právě se děje

před 29 minutami

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic. U sjezdu z dálnice D1 se ve směru na Ruzyň srazilo nákladní auto s dodávkou. Před místem nehody se tvoří kolona. Vyplývá to z informací pražské policie a na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic.

Nehoda se stala kolem 07:15 na 77. kilometru Pražského okruhu. "Probíhá vyprošťování osoby. Doprava je zastavena v obou směrech a okruh je neprůjezdný," uvedla na Twitteru police. Její mluvčí Jan Rybanský doplnil, že orientační dechová zkouška u řidičů byla negativní.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na Twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na Twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy