Londýn - Angličtí lékaři bijí na poplach a varují před škodlivostí kouření. Z průzkumů zdraví Angličanů totiž vyšlo najevo, že závislost na nikotinu může mít úzkou spojitost s duševními chorobami. Kouření podle lékařů přispívá ke vzniku deprese a zároveň snižuje účinnost některých léků až o 50 procent, uvedla BBC.
Státní zdravotnické instituce provedly ve spolupráci s desítkami psychiatrických klinik a léčeben rozsáhlý průzkum, z jehož výsledků vyplynulo, že pacienti trpící duševní chorobou vykazují oproti běžné populaci několikanásobně silnější závislost na nikotinu. Britský úřad Public Health England (PHE), spadající pod ministerstvo zdravotnictví, proto uvažuje o zákazu kouření ve všech psychiatrických klinikách a hodlá posílit preventivní programy na odvykání kouření.
Reakce Angličanů jsou rozporuplné. Například iniciativa Forest, která hájí práva kuřáků, považuje chystané opatření za diskriminační.
"Nikdo nemůže odepřít lidem právo volby. Proč by zrovna duševně nemocný pacient nemohl stejně jako každý druhý ve Velké Británii kouřit legálně dostupné cigarety?" argumentují zástupci iniciativy.
Návrh na omezení kouření naopak kvitují zdravotníci. Sestra Mary Yates s pětadvacetiletou praxí z psychiatrických klinik tvrdí, že kouření by nemělo být samozřejmostí. "Sestry by namísto shánění cigaret pacientům měly věnovat čas tomu, aby je vzdělávaly o škodlivých účincích kouření." Mary Yates rovněž potvrdila, že řadě pacientů se zlepšil zdravotní stav, když přestali kouřit.
"Už necítili tolik úzkosti, zlepšila se jim nálada a zvýšilo sebevědomí," dodala.
Její slova potvrdil i jeden z pacientů, který trpí depresí a je bývalý kuřák. "Cítím se teď mnohem klidnější. Nejsem tak nervózní a stihnu mnohem více věcí." Vadí mu jen nařízení, které kouření zakáže. Považuje to za diskriminační.