Od úspěšného Expa 58 uběhlo 60 let. Čechoslováci uhranuli Brusel pavilonem, filmem i jídlem

Magazín ČTK Magazín, ČTK
17. 4. 2018 14:00
Dnes je to přesně 60 let od zahájení světové výstavy Expo 58 v Bruselu. První velká světová výstava po druhé světové válce patřila k nejslavnějším a během sedmi měsíců ji navštívilo 42 milionů lidí. Moderní a elegantní československý pavilon Františka Cubra, Josefa Hrubého a Zdeňka Pokorného si vysloužil nejvyšší ocenění. Na výstavě se objevil také film Karla Zemana Vynález zkázy, multimediální divadlo Laterna magika a první československé tranzistorové rádio Tesla T58. Československý pavilon navštívilo 6 milionů lidí, kteří kromě obdivování technických a kulturních vynálezů mohli vyzkoušet také naše jídlo.
Expo58
Expo58 | Foto: ČTK

Autokar Škoda 706 RTO

Zájemci se na Světovou výstavu mohli dopravit například novým autobusem Škoda 706 RTO, který jezdil na trase Praha-Brusel a zároveň byl součástí expozice.

Dobový popisek vyzdvihuje pohodlnost a modernost autokaru: "Autobus je vybaven nejmodernějšími zařízeními a bude vhodně reprezentovat práci našich dělníků a techniků. Ve sklopných sedadlech se stolky je zařízen mikrofon s reproduktorem, kterého mohou cestující použít k rozhovorům vzájemně mezi sebou nebo s dispečinkem, který je umístěn vedle řidiče. Autokar má šatnu a bufet, odkud stevardka může podávat teplá i studená jídla a nápoje. V přední části autokaru je umístěn radiopřijímač s magnetofonem a televizní přijímač s 12 vlnovými rozsahy, kde volbou tlačítka se ihned spojí vysílání zahraničních stanic při cestě ve večerních hodinách. Autokar pojme 24 sedících cestujících a jeho průměrná cestovní rychlost je 86 km v hodině."

 

Právě se děje

před 22 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy