Od úspěšného Expa 58 uběhlo 60 let. Čechoslováci uhranuli Brusel pavilonem, filmem i jídlem

Magazín ČTK Magazín, ČTK
17. 4. 2018 14:00
Dnes je to přesně 60 let od zahájení světové výstavy Expo 58 v Bruselu. První velká světová výstava po druhé světové válce patřila k nejslavnějším a během sedmi měsíců ji navštívilo 42 milionů lidí. Moderní a elegantní československý pavilon Františka Cubra, Josefa Hrubého a Zdeňka Pokorného si vysloužil nejvyšší ocenění. Na výstavě se objevil také film Karla Zemana Vynález zkázy, multimediální divadlo Laterna magika a první československé tranzistorové rádio Tesla T58. Československý pavilon navštívilo 6 milionů lidí, kteří kromě obdivování technických a kulturních vynálezů mohli vyzkoušet také naše jídlo.
Expo58
Expo58 | Foto: ČTK

Československý pavilon v Bruselu

Střízlivá budova pavilonu ve tvaru obráceného písmene L byla složena ze tří krychlí bez oken a obložena žlutými deskami, zdobenými mozaikou z jantarového skla. Pavilon se, vlastně jako celá expozice v Bruselu, stal důkazem, že ani během dekády za železnou oponou neztratila československá kultura nebo průmysl kontakt se světem. 

Československý pavilon Františka Cubra, Josefa Hrubého a Zdeňka Pokorného si vysloužil nejvyšší ocenění. Moderně architektonicky řešená restaurace byla po ukončení Expa převezena do pražských Letenských sadů. 

 

Právě se děje

Další zprávy