Zapomenutá česká hvězda. Novotnou obdivoval i TGM, dostala se na bankovku, uctíval ji Hollywood

Zapomenutá česká hvězda. Novotnou obdivoval i TGM, dostala se na bankovku, uctíval ji Hollywood
Jarmila Novotná se narodila 23. září 1907 v Praze na Vinohradech v rodině krejčího. Od roku 1923 studovala operní zpěv u hvězdné pěvkyně Emy Destinnové, přezdívané "Božská Ema". Obě se v jisté době ocitnou na bankovce.
V pouhých 18 letech, v roce 1925, debutuje v Národním divadle jako Mařenka v Prodané nevěstě a seznamuje se s prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Jak uvádí spisovatel Pavel Kosatík ve své knize Baronka v opeře, prezident Masaryk byl z Novotné v roli Mařenky tak nadšen, že ji navrhl vyportrétovat na stokorunovou bankovku jako symbol republiky. Tato bankovka od Maxe Švabinského patří dodnes k těm umělecky nejcennějším.
V tomtéž roce 1925 získává první filmovou roli a studuje zpěv v Miláně.
O tři roky později slavila první mezinárodní triumf jako Gilda v Rigolettovi ve veronské Aréně. V roce 1929 se stává členkou Krollovy opery v Berlíně.
Foto: Zámek Liteň
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 9. 2017 18:26
Česká sopranistka Jarmila Novotná patří k nejzářivějším zjevům světové operní scény 20. století. Během své kariéry zpívala v nejslavnějších operních sálech světa, především ve Vídni, Berlíně, Salcburku, Miláně či New Yorku. Domovskou scénou se jí stala Metropolitní opera v New Yorku, kde účinkovala plných šestnáct sezon ve významných úlohách. Její Mařenka v Prodané nevěstě okouzlila prezidenta Masaryka natolik, že ji nechal vyportrétovat na stokorunu jako symbol republiky. Jubilejních 110 let od narození připomíná koncert Pocta Jarmile Novotné v pražském Rudolfinu.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy