Zapomenutá česká hvězda. Novotnou obdivoval i TGM, dostala se na bankovku, uctíval ji Hollywood

Zapomenutá česká hvězda. Novotnou obdivoval i TGM, dostala se na bankovku, uctíval ji Hollywood
Jarmila Novotná se narodila 23. září 1907 v Praze na Vinohradech v rodině krejčího. Od roku 1923 studovala operní zpěv u hvězdné pěvkyně Emy Destinnové, přezdívané "Božská Ema". Obě se v jisté době ocitnou na bankovce.
V pouhých 18 letech, v roce 1925, debutuje v Národním divadle jako Mařenka v Prodané nevěstě a seznamuje se s prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Jak uvádí spisovatel Pavel Kosatík ve své knize Baronka v opeře, prezident Masaryk byl z Novotné v roli Mařenky tak nadšen, že ji navrhl vyportrétovat na stokorunovou bankovku jako symbol republiky. Tato bankovka od Maxe Švabinského patří dodnes k těm umělecky nejcennějším.
V tomtéž roce 1925 získává první filmovou roli a studuje zpěv v Miláně.
O tři roky později slavila první mezinárodní triumf jako Gilda v Rigolettovi ve veronské Aréně. V roce 1929 se stává členkou Krollovy opery v Berlíně.
Foto: Zámek Liteň
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 9. 2017 18:26
Česká sopranistka Jarmila Novotná patří k nejzářivějším zjevům světové operní scény 20. století. Během své kariéry zpívala v nejslavnějších operních sálech světa, především ve Vídni, Berlíně, Salcburku, Miláně či New Yorku. Domovskou scénou se jí stala Metropolitní opera v New Yorku, kde účinkovala plných šestnáct sezon ve významných úlohách. Její Mařenka v Prodané nevěstě okouzlila prezidenta Masaryka natolik, že ji nechal vyportrétovat na stokorunu jako symbol republiky. Jubilejních 110 let od narození připomíná koncert Pocta Jarmile Novotné v pražském Rudolfinu.
 

Právě se děje

před 7 minutami

Závod motokrosového MS se letos v Lokti neuskuteční

Závod motokrosového mistrovství světa se letos v Lokti nad Ohří neuskuteční. Autoklub České republiky se s ohledem na vývoj uvolňování epidemiologických opatření rozhodl akci zrušit. Podle původních plánů se mělo na západě Čech závodit v červenci, už v květnu ale bylo rozhodnuto, že se tak nestane. Nakonec nedojde ani na náhradní termín.

"Konzultovali jsme to s epidemiology, hledali jsme řešení, ale opravdu nelze zaručit respektování pravidel vzhledem k bezpečnosti diváků a účastníků. Členité okolí loketské trati neumožňuje realizovat vlastní parkoviště a přístupové cesty pro sektory po tisícovce osob. Velmi nás to mrzí, ale jsme nuceni akci přeložit na rok 2021," uvedl prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček v tiskové zprávě.

Další zprávy