Příběh odvážné Muriel. Zásadní dílo českého komiksu vystavuje Galerie Tančící dům

Příběh odvážné Muriel. Zásadní dílo českého komiksu vystavuje Galerie Tančící dům
"Kdyby ovšem tento komiks vyšel už v roce 1969 v zamýšlené podobě a rozsahu a kdyby na něj navázaly další plánované díly, bezpochyby by katapultoval Československo na mapu komiksově vyspělého světa," míní.
Euforii pražského jara, v níž Saudek s Macourkem tvořili, zarazil vpád armád Varšavské smlouvy.
Originální kresby komiksu Muriel a andělé, který Kája Saudek vytvořil podle scénáře Miloše Macourka, vystavuje Galerie Tančící dům. 
Saudkova rodina se rozhodla vystavit 130 původních kreseb pár měsíců poté, co Nejvyšší soud potvrdil, že kresby patří jí, a nikoliv sběrateli Tomáši Šmídkovi.
Foto: Aktuálně.cz / Piaristi
ČTK Kultura ČTK, Kultura
31. 5. 2022 9:51
Originální kresby komiksu Muriel a andělé, který Kája Saudek vytvořil podle scénáře Miloše Macourka, jsou k vidění v pražské Galerii Tančící dům. Saudkova rodina se rozhodla vystavit 130 původních kreseb pár měsíců poté, co Nejvyšší soud potvrdil, že kresby patří jí, a nikoliv sběrateli Tomáši Šmídkovi.

Komiks byl po celou dobu soudního sporu od roku 2014 v policejní úschově. Kromě komiksu výstava zahrnuje desítky dalších Saudkových maleb a grafik, potrvá až do 31. března příštího roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy