"Mrakodžbán" piva a chrám jako vesmírná loď. Japonská architektura šokuje i baví

"Mrakodžbán" piva a chrám jako vesmírná loď. Japonská architektura šokuje i baví
Reiyukai Shakaden Temple Omotesando je chrám v tokijské čtvrti Minato. Ačkoli vypadá jako loď, která právě přiletěla z vesmíru, jedná se o šikmou pyramidu z černé a rudé žuly s dvěma zlatými prsteny na špici.
Umeda Sky Building je osmnáctý nejvyšší mrakodrap ve městě Ósaka v Japonsku. Skládá se z dvou věží o výšce 173 metrů, které propojuje vysunutá část ve tvaru hvězdné brány. Ve skutečnosti je to ale střešní zahrada. Autorem budovy je studio Takenaka Corporation.
Audi Forum je často přezdívaný jako ledovec a v Tokiu stojí od roku 2006. Navrhla ho architektonická kancelář Creative Designers International (CDI) a má zajímavou strukturu, která jako krystal odráží světlo v různých úhlech.
SunnyHills je cukrárna, která stojí v nákupní čtvrti Minato City v Tokiu. Spletitou dřevěnou konstrukci ve tvaru košíku navrhl architekt Kengo Kuma, který o ní v minulosti řekl, že do vytížené nákupní čtvrti přidala kus lesa. Stavba byla otevřená v roce 2014.
Foto: Shutterstock
Tradiční japonskou architekturu po staletí definovalo dřevo a otevřené, vzdušné prostory. V posledních šedesáti letech se ale díky rozvoji ostrova Naoshima a rostoucí populaci v Tokiu či Osace postupně změnila forma i materiály staveb. V zemi vycházejícího slunce tak vznikají stavby, které ve světě nemají obdoby. Podívejte se.

Moderní architektura se už dávno neomezuje na pravoúhlé konstrukce, v Japonsku tak vznikají stavby, které ve světě jen stěží najdou porovnání.

Příkladem je atypická stavba umělců a architektů Madeline Ginsové a Šusaku Arakawy, která stojí ve městě Mitaka. Jedná se o bytový dům, který místní přejmenovali na "oboustranné lofty osudu".

Sám architekt Šusaku Arakawa už v minulosti řekl, že když si lidé hledají domov, tíhnou ke komfortu, jemným křivkám a jednoduchému designu.

"Lidé, a především ti staří, by neměli doma ustrnout, měli by být v takovém prostředí, které stimuluje jejich smysly a prodlouží jejich životy."

Dalším příkladem velmi atypické stavby, jež se stala architektonickým symbolem Tokia, je budova nákupního centra s vchodem, kterému se přezdívá kaleidoskop.

Stojí v nejdražší nákupní čtvrti Omotesando.

Tokio Plaza Omotesando Harajuku, jak se budova jmenuje, vypadá zvenčí jako hrad, do kterého člověk vchází skrz zrcadlové bludiště. Otevřený byl v roce 2012 a navrhl ho architekt a designér Hiroši Nakamura.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy