FOTO Chce zachránit rodinu před tsunami. Staví si archu

Magazín Magazín
3. 4. 2014 23:50
Po japonské zkáze v březnu 2011 si umínil, že musí umět zachránit rodinu před náhlou katastrofou.
Foto: http://tsunamiball.com

Palo Alto (Kalifornie) - Chris je designér žijící ve městě Palo Alto v Kalifornii. Pro svou rodinu staví velkou dřevěnou archu. Podobně jako Noe se v ní chce zachránit v případě ničivé vodní katastrofy.

Nikdy přitom loď nestavěl, dokonce se ani na ní nikdy neplavil. Prý mu také chybí matematické schopnosti a pracuje pouze ve dvou garážích na auto. Jeho dílo je však impozantní. Pojmenoval ho "Tsunamiball".

"Po japonské tsunami v březnu 2011 jsem začal přemýšlet, jak by mohla rodina přežít takovou brutální a náhlou událost," vypráví  novodobý Noe o prvotním impulsu pro tuto velkolepou stavbu.

"Projekt začal jako nezávazné kreativní rozhovory s přáteli v lehkém a humorném tónu o možných způsobech, jak uniknout tsunami. Padaly návrhy jako domy coby létací balóny, popřípadě osobní tryskáče. Nakonec vznikla myšlenka plovoucí koule jako únikové lodi," pokračuje Chris.

Dokážu to. Na konci roku chci být hotov

Následovaly stovky hodin brouzdání po webu a celá řada náčrtků. Jelikož mu chyběly jakékoliv zkušenosti se stavěním lodi či s pobytem na vodě, šlo spíše o výplody fantazie než praktický plán.

"Čím víc jsem toho ale probádal, tím více jsem byl přesvědčený, že bych to mohl zvládnout postavit," říká Kaliforňan.

Se svou archou "Tsunamiball" začal v lednu 2012, hotovou ji chce mít koncem letošního roku. O své práci si vede podrobný blog plný fotografií a videí, o svém postupu diskutuje se čtenáři. V březnu se tu například vedla široká diskuse o horizontální stabilitě lodi.

Chrisova archa pomalu nabývá ohromujících parametrů. Místo teoretického zázemí ho žene vpřed nadšení, odhodlání a stále dobrá nálada.

Do svého blogu si poznamenal: "Velký + ztřeštěný = dobrý projekt, nemyslíte?" 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy