reklama
 
 

Nevěra by se tolerovat neměla, říká koučka Lenka Černá

22. 10. 2014 8:00
Rozhovor s odbornicí na lidské vztahy a sebevědomí o tom, jak si příští rok udělat šťastnější a jak zvládnout problémy v partnerských vztazích.

Rozhovor - Lenka Černá se už dvanáct let věnuje koučinku a mentoringu. S klienty řeší manželské krizi, nízké sebevědomí i deprese. Zároveň pomáhá lidem zbavit se závislosti na antidepresivech, panickým atakům a odblokování bolestí bez fyzické příčiny.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz prozradila, s čím bojuje valná většina Čechů, kdy začít řešit krizi v manželství a jak pracovat na svém sebevědomí.

Bc.Lenka Černá

Bc.Lenka Černá

Lenka Černá je koučkou v oblasti osobního rozvoje. V současné době řídí své dvě kliniky PURE CLINIC v Praze a v Brně, kde zároveň působí jako certifikovaný kouč II. stupně. Specializuje se na řešení partnerských a manželských krizí, depresí. Pomáhá lidem nastolit životní rovnováhu, zvýšit nízké sebevědomí či řešit panické ataky nebo traumata z dětství. Pravidelně vystupuje v České televizi a publikovala v řadě předních českých médiích. 

Aktuálně.cz: Nedávno jste vydala motivační diář pro rok 2015. Máte pocit, že lidé žijí špatně?

Lenka Černá: Spíš si myslím, že hodně lidí chce žít lépe. Na začátku roku si dáváme spousty předsevzetí, ale v průběhu roku na ně zapomeneme. Chtěla jsem lidi prostřednictvím diáře motivovat a zároveň jim tak trochu vytvořit bič.

A.cz: S jakými problémy za vámi klienti nejčastěji chodí?

Nejčastěji se řeší vztahy, rozchody a rozvody. Mnoho našich klientů má rovněž problémy se sebevědomím. Zároveň k nám chodí stále častěji ženy po třicítce, které si nemohou najít životního partnera.

A.cz: Takže převládají ženy?

Určitě ženy, ale i mužů za poslední roky hodně přibývá.

A.cz: Muži asi bývají k podobným metodám skeptičtější.

Muži mají někdy pocit, že by si problémy měli vyřešit sami nebo v hospodě s kamarády. Svěření se koučovi nebo terapeutovi berou do určité míry jako svoje selhání. Ale jak jsem říkala, v poslední době se situace hodně mění a muži již nemají problém se svěřit.

A.cz: Co ještě české ženy trápí?

Ženy řeší převážně problémy se sebevědomím, které je spojené s negativním přijímáním vlastního těla. Zároveň se hodně probouzejí a zjišťují, že nemají kromě rodiny žádný životní styl. A tak se chtějí realizovat, neví však často jak.

A:cz: Co jim v takovém případě radíte?

Já ženám vždy říkám, že by měly být samy sobě nejlepšími kamarádkami a měly by se mít rády takové, jaké jsou. Zároveň by také měly věnovat určitý čas péči o sebe a hýčkat se. Funguje třeba i sepsání seznamu vlastností, kterých si na sobě váží. Důležité je ale na druhou stranu přijmout i to, že mám nějakou negativní stránku. Prostě nikdo není dokonalý.

A.cz: Mají muži také problémy se sebevědomím?

Ano, ale v jiné oblasti než ženy. U nich je to hodně spojené s úspěchem a uspokojením partnerky v oblasti intimity.

A.cz: Já zase pozoruji, že si hodně lidí stěžuje na to, že má málo času. Dá se tomu nějak vyhnout?

Já vždycky říkám, že i kdyby nám někdo přidal hodinu navíc, stejně nám to nebude stačit. Lidé mají neustálou tendenci si čas vyplňovat, neumí být sami se sebou a musí se obklopovat vnějšími podněty, ať už televizí nebo třeba mobilem. Málokdo si umí sednout a vůbec nic nedělat. Máme hrůzu z prostojů, kdy se nic neděje.

A.cz: Takže tím, že si vytvoříme aspoň deset minut času, stihneme toho víc?

Přesně tak. Je dobré umět přijmout, že budeme mít deset minut prostoj a že na tom není nic špatného.

A.cz: Každý asi známe definici tzv. podzimní deprese. Jsou i s dalšími ročními obdobími spojené konkrétní problémy?

Zima je období, kdy se často řeší problémy se zdravím a únavou.  V létě, v období dovolených, se zase hodně řeší partnerské vztahy.

A.cz: A jaké problémy se ve vztahu řeší nejčastěji?

Partneři si hodně stěžují na nedostatek společně stráveného času, emočního neuspokojení a nedostatečnou komunikaci. Zároveň se velmi často ve vztazích, bohužel, objevuje nevěra.

A.cz: Bývá nejčastějším důvodem rozpadu vztahů?

Nevěra nebývá důvodem rozpadu, ale následkem toho, že jsou ve vztahu lidé nespokojení. A nevěra bývá často onou poslední kapkou. Když se provalí, lidé se málokdy snaží vztah zachránit a raději jdou od sebe.

A.cz: A kdo je více dlouhodobě nevěrný?

Budete se divit, ale ženy. Podle průzkumů je to 43 procent, u mužů pak 40 procent.

A.cz: Měla by se nevěra tolerovat?

Tolerovat by se určitě neměla a dlouhodobě se to ani nedá. Ten, kdo se o to snaží, si dokonce koleduje o zdravotní problémy. Potlačované emoce mohou totiž v extrémním případě způsobit i vážné nemoci. Dokonce podle jednoho z nejnovějších průzkumů bylo zjištěno, že ženy, které dlouhodobě potlačovaly sebe na úkor ostatního, rodiny nebo práce, onemocněly s větší pravděpodobností rakovinou prsu.

A.cz: Myslíte si, že se dají vyřešit všechny partnerské problémy?

Pokud se začnou řešit včas, tak ano. Důležité také je, zda chtějí problémy vyřešit oba dva partneři. Na krizi ve vztahu jsou vždy zapotřebí oba dva.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

A.cz: Jak tedy poznáme, že nadešel ten správný čas je řešit?

Když se ve vztahu necítíte komfortně delší dobu. Například se dva tři měsíce netěšíte domu a děsí vás trávení společného času s drahou polovičkou To je ten správný čas, kdy byste vaši nepohodu ve vztahu měla řešit.

A.cz: Vrátím-li se ještě k vašemu diáři, respektive k tomu, jak si nadcházející rok udělat hezčí. Poraďte, jak se stát šťastnějšími?

Prvním krokem je být v lásce sami se sebou. Každý by měl poznat sám sebe a svoje touhy. Když jste v pohodě sama se sebou, můžete dělat cokoliv. Je vám jedno, jestli jste v pětihvězdičkovém hotelu nebo chatrči nebo jestli žijete v domě či bytu, protože v sobě cítíte vnitřní klid a jste v souladu se sebou. Za druhé je určitě důležité žít ve spokojeném vztahu. Mít jistotu, že máte vedle sebe partnera, který ve vás probouzí lepšího člověka a ne vaše negativní a temné stránky. Na třetím místě je pak podle mého práce. Dělat to, co mě naplňuje a každý den mě zvedá s radostí z postele. A čtvrtým velmi důležitým bodem je žít v souladu s vlastním fyzickým zdravím. Hýčkat a pečovat o sebe tak, aby nám tělo sloužilo ještě hodně dlouhou dobu.

autor: Petra Jansová | 22. 10. 2014 8:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama