Nevěra by se tolerovat neměla, říká koučka Lenka Černá

Petra Jansová Petra Jansová
22. 10. 2014 8:00
Rozhovor s odbornicí na lidské vztahy a sebevědomí o tom, jak si příští rok udělat šťastnější a jak zvládnout problémy v partnerských vztazích.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Rozhovor - Lenka Černá se už dvanáct let věnuje koučinku a mentoringu. S klienty řeší manželské krizi, nízké sebevědomí i deprese. Zároveň pomáhá lidem zbavit se závislosti na antidepresivech, panickým atakům a odblokování bolestí bez fyzické příčiny.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz prozradila, s čím bojuje valná většina Čechů, kdy začít řešit krizi v manželství a jak pracovat na svém sebevědomí.

Bc.Lenka Černá

Lenka Černá

Lenka Černá je koučkou v oblasti osobního rozvoje. V současné době řídí své dvě kliniky PURE CLINIC v Praze a v Brně, kde zároveň působí jako certifikovaný kouč II. stupně. Specializuje se na řešení partnerských a manželských krizí, depresí. Pomáhá lidem nastolit životní rovnováhu, zvýšit nízké sebevědomí či řešit panické ataky nebo traumata z dětství. Pravidelně vystupuje v České televizi a publikovala v řadě předních českých médiích. 

Aktuálně.cz: Nedávno jste vydala motivační diář pro rok 2015. Máte pocit, že lidé žijí špatně?

Lenka Černá: Spíš si myslím, že hodně lidí chce žít lépe. Na začátku roku si dáváme spousty předsevzetí, ale v průběhu roku na ně zapomeneme. Chtěla jsem lidi prostřednictvím diáře motivovat a zároveň jim tak trochu vytvořit bič.

A.cz: S jakými problémy za vámi klienti nejčastěji chodí?

Nejčastěji se řeší vztahy, rozchody a rozvody. Mnoho našich klientů má rovněž problémy se sebevědomím. Zároveň k nám chodí stále častěji ženy po třicítce, které si nemohou najít životního partnera.

A.cz: Takže převládají ženy?

Určitě ženy, ale i mužů za poslední roky hodně přibývá.

A.cz: Muži asi bývají k podobným metodám skeptičtější.

Muži mají někdy pocit, že by si problémy měli vyřešit sami nebo v hospodě s kamarády. Svěření se koučovi nebo terapeutovi berou do určité míry jako svoje selhání. Ale jak jsem říkala, v poslední době se situace hodně mění a muži již nemají problém se svěřit.

A.cz: Co ještě české ženy trápí?

Ženy řeší převážně problémy se sebevědomím, které je spojené s negativním přijímáním vlastního těla. Zároveň se hodně probouzejí a zjišťují, že nemají kromě rodiny žádný životní styl. A tak se chtějí realizovat, neví však často jak.

A:cz: Co jim v takovém případě radíte?

Já ženám vždy říkám, že by měly být samy sobě nejlepšími kamarádkami a měly by se mít rády takové, jaké jsou. Zároveň by také měly věnovat určitý čas péči o sebe a hýčkat se. Funguje třeba i sepsání seznamu vlastností, kterých si na sobě váží. Důležité je ale na druhou stranu přijmout i to, že mám nějakou negativní stránku. Prostě nikdo není dokonalý.

A.cz: Mají muži také problémy se sebevědomím?

Ano, ale v jiné oblasti než ženy. U nich je to hodně spojené s úspěchem a uspokojením partnerky v oblasti intimity.

A.cz: Já zase pozoruji, že si hodně lidí stěžuje na to, že má málo času. Dá se tomu nějak vyhnout?

Já vždycky říkám, že i kdyby nám někdo přidal hodinu navíc, stejně nám to nebude stačit. Lidé mají neustálou tendenci si čas vyplňovat, neumí být sami se sebou a musí se obklopovat vnějšími podněty, ať už televizí nebo třeba mobilem. Málokdo si umí sednout a vůbec nic nedělat. Máme hrůzu z prostojů, kdy se nic neděje.

A.cz: Takže tím, že si vytvoříme aspoň deset minut času, stihneme toho víc?

Přesně tak. Je dobré umět přijmout, že budeme mít deset minut prostoj a že na tom není nic špatného.

A.cz: Každý asi známe definici tzv. podzimní deprese. Jsou i s dalšími ročními obdobími spojené konkrétní problémy?

Zima je období, kdy se často řeší problémy se zdravím a únavou.  V létě, v období dovolených, se zase hodně řeší partnerské vztahy.

A.cz: A jaké problémy se ve vztahu řeší nejčastěji?

Partneři si hodně stěžují na nedostatek společně stráveného času, emočního neuspokojení a nedostatečnou komunikaci. Zároveň se velmi často ve vztazích, bohužel, objevuje nevěra.

A.cz: Bývá nejčastějším důvodem rozpadu vztahů?

Nevěra nebývá důvodem rozpadu, ale následkem toho, že jsou ve vztahu lidé nespokojení. A nevěra bývá často onou poslední kapkou. Když se provalí, lidé se málokdy snaží vztah zachránit a raději jdou od sebe.

A.cz: A kdo je více dlouhodobě nevěrný?

Budete se divit, ale ženy. Podle průzkumů je to 43 procent, u mužů pak 40 procent.

A.cz: Měla by se nevěra tolerovat?

Tolerovat by se určitě neměla a dlouhodobě se to ani nedá. Ten, kdo se o to snaží, si dokonce koleduje o zdravotní problémy. Potlačované emoce mohou totiž v extrémním případě způsobit i vážné nemoci. Dokonce podle jednoho z nejnovějších průzkumů bylo zjištěno, že ženy, které dlouhodobě potlačovaly sebe na úkor ostatního, rodiny nebo práce, onemocněly s větší pravděpodobností rakovinou prsu.

A.cz: Myslíte si, že se dají vyřešit všechny partnerské problémy?

Pokud se začnou řešit včas, tak ano. Důležité také je, zda chtějí problémy vyřešit oba dva partneři. Na krizi ve vztahu jsou vždy zapotřebí oba dva.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

A.cz: Jak tedy poznáme, že nadešel ten správný čas je řešit?

Když se ve vztahu necítíte komfortně delší dobu. Například se dva tři měsíce netěšíte domu a děsí vás trávení společného času s drahou polovičkou To je ten správný čas, kdy byste vaši nepohodu ve vztahu měla řešit.

A.cz: Vrátím-li se ještě k vašemu diáři, respektive k tomu, jak si nadcházející rok udělat hezčí. Poraďte, jak se stát šťastnějšími?

Prvním krokem je být v lásce sami se sebou. Každý by měl poznat sám sebe a svoje touhy. Když jste v pohodě sama se sebou, můžete dělat cokoliv. Je vám jedno, jestli jste v pětihvězdičkovém hotelu nebo chatrči nebo jestli žijete v domě či bytu, protože v sobě cítíte vnitřní klid a jste v souladu se sebou. Za druhé je určitě důležité žít ve spokojeném vztahu. Mít jistotu, že máte vedle sebe partnera, který ve vás probouzí lepšího člověka a ne vaše negativní a temné stránky. Na třetím místě je pak podle mého práce. Dělat to, co mě naplňuje a každý den mě zvedá s radostí z postele. A čtvrtým velmi důležitým bodem je žít v souladu s vlastním fyzickým zdravím. Hýčkat a pečovat o sebe tak, aby nám tělo sloužilo ještě hodně dlouhou dobu.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 9 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Ředitel ústecké zoo čelí kritice kvůli neodbornému personálu, piráti ho chtějí odvolat

Odborná kontrolní zpráva Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) poukazuje na nedostatky ústecké zoo, například na neodbornost personálu či na výběhy, které nesplňují podmínky pro chov zvířat. Zprávu ve středu zveřejnili piráti, kteří budou usilovat o odvolání ředitele zoo Romana Končela z funkce, řekl novinářům zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí). Opoziční PRO! Ústí je tvořeno Piráty, Stranou zelených a Nezávislými.

"Problémy zoo jsme chtěli řešit na posledním zasedání zastupitelstva 4. listopadu, ale vedení města bohužel pro zařazení bodu na program jednání nehlasovalo," řekl Blažej. Zprávu piráti zveřejnili z důvodu transparentnosti, ale i kvůli tomu, že se řešení situace zoo nedá odkládat. Blažej také řekl, že budou požadovat odborné výběrové řízení na nového ředitele zoologické zahrady.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Sobotka bude Buffalu v NHL chybět čtyři až šest týdnů

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude čtyři až šest týdnů chybět v sestavě Buffala v NHL. Dvaatřicetiletý český reprezentant je mimo hru s blíže nespecifikovaným zraněním v dolní části těla po nepotrestaném faulu Nikity Kučerova z Tampy v pátečním zápase ve Stockholmu.

Kučerov atakoval Sobotku v první třetině utkání, které Tampa nakonec vyhrála 3:2. Ruský útočník českého hokejistu, který jej neviděl, dohrál po jeho střele. Sobotka ze zápasu odstoupil a podle serveru The Athletic v hale chodil s ortézou na pravém koleně.

V této sezoně NHL odehrál Sobotka zatím 16 zápasů, v nichž zaznamenal jeden gól a dvě asistence.

před 52 minutami

Na kotlíkové dotace půjde z ministerstva životního prostředí dalších 1,5 miliardy

Ministerstvo životního prostředí uvolní další 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na výměnu zastaralých kotlů. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.

Aktuálně nejsou vyčerpány prostředky pouze v Praze a na Vysočině, druhé kolo se chystá ještě v Královéhradeckém kraji. Ve většině ostatních krajů byly tisíce žádostí přijaty do takzvaného zásobníku projektů. Právě pro ně je nová dotace určena.

Další zprávy