Američané si během Dne díkůvzdání raději zakázali hovory o politice

mdan
23. 11. 2017 14:55
Podle průzkumu serveru Huffington Post většina Američanů letos neplánuje nad dýňovým koláčem hovořit se zaujetím o politice. Ale pouze tři procenta z tisíce účastníků průzkumu změnila plány, aby se vyhnula politickým sporům. Většina tedy očekává klidný, "nepolitický", rodinný večer.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Většina Američanů při čtvrteční slavnostní večeři Dne díkůvzdání neplánuje rozebírat politiku, vyšlo z průzkumu serveru Huffington Post. Někteří se však svěřili s tím, že plánují "jistá opatření", aby politickým diskusím a případným sporům zabránili.

Jeden volič Hillary Clintonové se například rozhodl vyměnit stolování s rodiči za večeři u přátel, protože podporují Donalda Trumpa. Jiný zvažuje nejít na rodinnou sešlost kvůli otcově "příšerné politice". Rodina, která volila Trumpa, se zase rozhodla nepozvat "velmi hádavé příbuzné" zastávající oba politické směry kvůli "hlubokému politickému rozdělení", jež začalo "s érou Baracka Obamy".

A jeden dvacetiletý Američan bez zjevného zájmu o politiku pozval na večeři se svými příbuznými dalšího člověka, aby si měl "s kým povídat a nemusel poslouchat svou ignorantskou tetu, hovořící o nás - mileniálech celý den".

Většina očekává klidný, nepolitický večer

Podle průzkumu však většina Američanů neplánuje nad dýňovým koláčem hovořit se zaujetím o politice. A pouze tři procenta z tisíce účastníků průzkumu změnila plány, aby se vyhnula politickým sporům. Většina tedy očekává klidný, "nepolitický", rodinný večer.

Jen 29 procent Američanů si myslí, že politika bude jedním z námětů konverzace na Den díkůvzdání, což je o šest procent méně než vloni. Valná většina si myslí, že žádná "politická hádka" v rodině nenastane.

Podle Huffington Postu je to i kvůli tomu, že většina Američanů nebude sedět u jednoho stolu s podporovateli Trumpa i Clintonové zároveň. Zhruba třetina předpokládá, že bude večeřet s lidmi se stejným politickým přesvědčením, a necelá třetina si myslí, že při slavnostní večeři si nikdo na politiku nevzpomene.

Politika je citlivější téma než náboženství nebo peníze

Z politicky smíšených skupin očekává téměř polovina, že na politiku přijde řeč, a 23 procent z nich si myslí, že střet přinese nějaký konflikt. Jedna z voliček Clintonové dokonce uvedla, že aby přežila sváteční hodování, začala pít.

Podle průzkumu agentury Ipsos/Reuters více než polovina americké veřejnosti považuje politiku za jedno z nejméně oblíbených témat pro sváteční konverzaci se svými blízkými. Politika je tak citlivějším tématem než náboženství, peníze nebo rodinné drby.

Podle průzkumu jiné agentury, AP-NORC, se politických témat obává třetina Američanů a pouze dva z deseti touží o těchto věcech diskutovat.

Huffington Post dodává, že politika nemusí být jediným kontroverzním tématem Dne díkůvzdání. Stejně sporná může být také otázka sladkých brambor nebo bonbónů marshmallow.

Eminem se v novém songu ostře opřel do Trumpa | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy