Američané si během Dne díkůvzdání raději zakázali hovory o politice

mdan
23. 11. 2017 14:55
Podle průzkumu serveru Huffington Post většina Američanů letos neplánuje nad dýňovým koláčem hovořit se zaujetím o politice. Ale pouze tři procenta z tisíce účastníků průzkumu změnila plány, aby se vyhnula politickým sporům. Většina tedy očekává klidný, "nepolitický", rodinný večer.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Většina Američanů při čtvrteční slavnostní večeři Dne díkůvzdání neplánuje rozebírat politiku, vyšlo z průzkumu serveru Huffington Post. Někteří se však svěřili s tím, že plánují "jistá opatření", aby politickým diskusím a případným sporům zabránili.

Jeden volič Hillary Clintonové se například rozhodl vyměnit stolování s rodiči za večeři u přátel, protože podporují Donalda Trumpa. Jiný zvažuje nejít na rodinnou sešlost kvůli otcově "příšerné politice". Rodina, která volila Trumpa, se zase rozhodla nepozvat "velmi hádavé příbuzné" zastávající oba politické směry kvůli "hlubokému politickému rozdělení", jež začalo "s érou Baracka Obamy".

A jeden dvacetiletý Američan bez zjevného zájmu o politiku pozval na večeři se svými příbuznými dalšího člověka, aby si měl "s kým povídat a nemusel poslouchat svou ignorantskou tetu, hovořící o nás - mileniálech celý den".

Většina očekává klidný, nepolitický večer

Podle průzkumu však většina Američanů neplánuje nad dýňovým koláčem hovořit se zaujetím o politice. A pouze tři procenta z tisíce účastníků průzkumu změnila plány, aby se vyhnula politickým sporům. Většina tedy očekává klidný, "nepolitický", rodinný večer.

Jen 29 procent Američanů si myslí, že politika bude jedním z námětů konverzace na Den díkůvzdání, což je o šest procent méně než vloni. Valná většina si myslí, že žádná "politická hádka" v rodině nenastane.

Podle Huffington Postu je to i kvůli tomu, že většina Američanů nebude sedět u jednoho stolu s podporovateli Trumpa i Clintonové zároveň. Zhruba třetina předpokládá, že bude večeřet s lidmi se stejným politickým přesvědčením, a necelá třetina si myslí, že při slavnostní večeři si nikdo na politiku nevzpomene.

Politika je citlivější téma než náboženství nebo peníze

Z politicky smíšených skupin očekává téměř polovina, že na politiku přijde řeč, a 23 procent z nich si myslí, že střet přinese nějaký konflikt. Jedna z voliček Clintonové dokonce uvedla, že aby přežila sváteční hodování, začala pít.

Podle průzkumu agentury Ipsos/Reuters více než polovina americké veřejnosti považuje politiku za jedno z nejméně oblíbených témat pro sváteční konverzaci se svými blízkými. Politika je tak citlivějším tématem než náboženství, peníze nebo rodinné drby.

Podle průzkumu jiné agentury, AP-NORC, se politických témat obává třetina Američanů a pouze dva z deseti touží o těchto věcech diskutovat.

Huffington Post dodává, že politika nemusí být jediným kontroverzním tématem Dne díkůvzdání. Stejně sporná může být také otázka sladkých brambor nebo bonbónů marshmallow.

Eminem se v novém songu ostře opřel do Trumpa | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy