Největší zabiják ve fast foodu? Ryba, šokovali experti

ČTK ČTK
3. 7. 2013 14:10
Řetězec vezme podle expertů na výživu zdravou rybu a mění ji v infarktovou bombu
Foto: Reuters

Washington - V těstíčku smažené rybí maso vybrala americká skupina hájící práva spotřebitelů jako nejhorší jídlo podávané v restauraci v USA. Zasloužila se o to především skutečnost, že jediná porce tohoto pokrmu obsahuje škodlivé nasycené tuky v množství, které by vystačilo na dva týdny, napsala agentura AFP.

Pokrm Big Catch (v překladu "Rybí úlovek"), který prodává řetězec rychlého občerstvení Long John Silver's, obsahuje 33 gramů trans tuků a 3700 miligramů soli, uvedla skupina Středisko pro vědu ve veřejném zájmu (CSPI).

Podle doporučení Americké asociace srdečních chorob (AHA) by lidé neměli přijímat více než dva gramy trans tuků denně a nepřekračovat množství 1500 miligramů soli denně.

"Jídlo Big Catch restaurace Long John Silver's si zaslouží, aby bylo pohřbeno 20 000 mil pod mořem," uvedl v prohlášení výkonný ředitel CSPI Michael Jacobson.

"Tato společnost vezme dokonale zdravou rybu - a pohřbí ji do tlusté vrstvy těstíčka a oleje. Výsledek? Infarkt na háčku."

Ryba se smaží na oleji a podává se smaženými cibulovými kroužky a smaženými kuličkami vyrobenými ze zbytku těstíčka, kukuřičné mouky a cibule.

Slováci mají zelený McDonald. Předběhli dokonce i Němce:

Celkový počet kalorií tohoto pokrmu je nízký - přinejmenším na jídlo z fast foodu - jen 1320, uvedla CSPI. Ale cévy ucpávající trans tuky, které v těle zvyšují hladinu "špatného cholesterolu" a snižují "dobrý cholesterol", ho ženou na smutné první místo v soutěži o jídlo-zabijáka.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy