Největší zabiják ve fast foodu? Ryba, šokovali experti

ČTK ČTK
3. 7. 2013 14:10
Řetězec vezme podle expertů na výživu zdravou rybu a mění ji v infarktovou bombu
Foto: Reuters

Washington - V těstíčku smažené rybí maso vybrala americká skupina hájící práva spotřebitelů jako nejhorší jídlo podávané v restauraci v USA. Zasloužila se o to především skutečnost, že jediná porce tohoto pokrmu obsahuje škodlivé nasycené tuky v množství, které by vystačilo na dva týdny, napsala agentura AFP.

Pokrm Big Catch (v překladu "Rybí úlovek"), který prodává řetězec rychlého občerstvení Long John Silver's, obsahuje 33 gramů trans tuků a 3700 miligramů soli, uvedla skupina Středisko pro vědu ve veřejném zájmu (CSPI).

Podle doporučení Americké asociace srdečních chorob (AHA) by lidé neměli přijímat více než dva gramy trans tuků denně a nepřekračovat množství 1500 miligramů soli denně.

"Jídlo Big Catch restaurace Long John Silver's si zaslouží, aby bylo pohřbeno 20 000 mil pod mořem," uvedl v prohlášení výkonný ředitel CSPI Michael Jacobson.

"Tato společnost vezme dokonale zdravou rybu - a pohřbí ji do tlusté vrstvy těstíčka a oleje. Výsledek? Infarkt na háčku."

Ryba se smaží na oleji a podává se smaženými cibulovými kroužky a smaženými kuličkami vyrobenými ze zbytku těstíčka, kukuřičné mouky a cibule.

Slováci mají zelený McDonald. Předběhli dokonce i Němce:

Celkový počet kalorií tohoto pokrmu je nízký - přinejmenším na jídlo z fast foodu - jen 1320, uvedla CSPI. Ale cévy ucpávající trans tuky, které v těle zvyšují hladinu "špatného cholesterolu" a snižují "dobrý cholesterol", ho ženou na smutné první místo v soutěži o jídlo-zabijáka.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy