Fantastické jídlo za pár minut práce? Virální "Tiktok pasta" zbořila sociální sítě

pru pru
27. 12. 2021 7:00
Těstoviny s pečenou fetou a cherry rajčátky se staly hitem sociálních sítí už před dvěma lety, kdy je finská blogerka doporučila na svém profilu na Instagramu. Od té doby se jednoduchý pokrm drží mezi těmi nejoblíbenějšími na celém světě. Recept jsme si oblíbili i v redakci Aktuálně.cz. A můžeme potvrdit, že jde o opravdu fantastické a jednoduché jídlo. Přesvědčte se o tom ve videu.
Vyzkoušejte těstoviny s pečenou fetou a cherry rajčátky, které se staly hitem sociálních sítí. | Video: Kristýna Pružinová

Recept na populární těstoviny sdílela Finka Jenni Häyrinenová na svém Instagramu na počátku roku 2019. Zanedlouho poté se pokrm s finským názvem uunifetapasta (v překladu pečené těstoviny s fetou) stal mezi tamními uživateli hitem sociálních sítí.

"Hned potom, co jsem recept ukázala na Instagramu, jsem si všimla opravdu masivní reakce od mých sledujících," vzpomínala Häyrinenová pro americký server Today. "Za pár týdnů už ho vařili ve Finsku úplně všichni," popisovala blogerka. Finové v té době dokonce vykoupili z tamních obchodů zásoby feta sýru, který je jednou z hlavních ingrediencí pokrmu. 

Jednoduché jídlo získávalo postupem času na popularitě a na sociální síti TikTok se brzy stalo virálním. Amatérští kuchaři na internetu, takzvaní food blogeři, začali recept s různými obměnami sdílet na svých profilech. Do počátku letošního roku získal hashtag #bakedfetapasta přes 50 milionů zhlédnutí na TikToku, uvádí americký deník The Washington Post.

Pro přípravu rychlého pokrmu je potřeba jen několik základních surovin. Cherry rajčátka s pár stroužky česneku, fetou a olivovým olejem se nejprve upečou v troubě. Po vyndání se všechny ingredience rozmačkají a přidají se k nim uvařené těstoviny. Vše se promíchá a ochutí čerstvou bazalkou.

V původním receptu přidávala finská blogerka do těstovin společně se solí a pepřem i sušené chilli vločky. Někteří další blogeři je ale nahradili například oreganem nebo jinými bylinkami podle chuti.

V letošním roce se takzvané TikTok Feta Pasta staly nejvyhledávanějším receptem na Googlu ve Spojených státech. Celosvětově se populární pokrm v tradičním žebříčku umístil na třetím místě hned za mexickým pokrmem birria tacos a indonéskou smaženou rýží nasi goreng.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy