Ježíši, proč jsme to vlastně koupili? Když nadšenci investují všechno do opravy ruiny

Magazín Magazín
21. 2. 2024 13:03
Kde jiní cítí mezi plísní, rozbořeným zdivem a shnilými trámy jen marnost, vidí několik městských svérázů příležitost. Aktuálně.cz dlouhodobě přináší příběhy nadšenců, kteří opustili dosavadní způsob života, sebrali rodinu a rozhodli se znovu vybudovat rozbořený statek, usedlost nebo dokonce zámek. Podívejte se na nejzajímavější výzvy.
Foto: Magdaléna Medková

Petra a Dalibor Konopáčovi žili dlouho v centru Prahy, pak se ale rozhodli prodat byt a investovat do 14 tisíc metrů čtverečních Schwarzenberského statku v Postoloprtech. "V životě jsem nic krásnějšího neviděl," říká majitel rozbořené usedlosti o sýpce, která ho zcela okouzlila. Oprava ještě zdaleka není u konce, ale pár má s nemovitostí velké plány.

Vymlácená okna, zarostlé pozemky, opadaná fasáda a shnilé stropy. Zámek v jihočeské obci Nová Včelnice nemilosrdně užíral zub času. Před pár lety si ho ale koupil pár v důchodovém věku a stal se zázrak. 

Dům Na Lisu u Roudnice nad Labem koupili manželé Slunečkovi za pět minut dvanáct. Z budovy zbyly jen obvodové zdi a staré dřevěné trámy. Eliáš a Klára ale vdechli místu nový život. Dnes tam mimo jiné pořádají svatby. 

"Byla jsem městská holka. Teď špatně nesu, když musíme na skok do Brna," líčí Andrea, která spolu s partnerem provozuje penzion na statku, ve kterém ještě v 90. letech bydlely maximálně myši. Tak byl zanedbaný. 

A co může být náročnějšího než dávat dohromady rozpadlou stodolu? Což takhle půl tisíciletí stará památka v centru Českého Krumlova? Navíc narušená povodněmi a v havarijním stavu. Dům koupila pražská vysokoškolská učitelka Petra Hanáková se svým partnerem Radkem Techlovským.

 

Právě se děje

Další zprávy