VIDEO Zbraslav Michaelu Jacksonovi. Bude tu mít sochu

Petra Jansová Petra Jansová
25. 9. 2014 15:30
Socha Michaela Jacksona měla stát na Letné. Kvůli kritice veřejnosti skončila na zahradě zbraslavského dětského domova, který před lety navštívil.
Michael Jackson na návštěvě dětského domova.
Michael Jackson na návštěvě dětského domova. | Foto: archiv Dětský domov Zbraslav

Zbraslav - Čeští fanoušci Michaela Jacksona se mohou konečně radovat. Po plánovaném a neuskutečněném pomníku krále popu na Letné, se dočkají jeho busty na pozemku dětského domova na Zbraslavi. Téměř dva metry vysoká laminátová socha bude slavnostně odhalena v sobotu 27. září.

Zahrada dětského domova nebyla iniciátory akce vybrána náhodou. Právě toto zařízení se totiž stalo po Pražském hradu a traumatologickém oddělení v motolské nemocnici dalším z míst, kam Michael Jackson v roce 1996 během své pětidenní návštěvy Prahy zamířil.

"O návštěvě Michaela Jacksona jsme dopředu nevěděli. Tři dny předtím nás jen navštívil fotograf a vyfotil si naše zařízení. Stejně to udělal i v jiných dětských domovech v Praze. Vybral si ale nás. Půl hodiny před návštěvou nás kontaktovali bodyguardi a řekli, že přijede," přiblížila podrobnosti významné návštěvy ředitelka dětského domova Iva Truellová.  

Místo Letné na Zbraslav

"Návštěva Michaela Jacksona v roce 1996 byla pro náš dětský domov úžasnou a nezapomenutelnou událostí,“ řekla ředitelka dětského domova MUDr. Iva Truellová.

Není tedy divu, že vyšla vstříc prosbě o umístění Jacksonovy sochy na zdejší zahradu. "Žádostí jsme byli poctěni. Věříme, že instalace této sochy, bude nám i široké veřejnosti nadále připomínat tuto jedinečnou událost," dodala.

Za touto aktivitou stojí Helena Zvolská, fanoušci Michaela Jacksona, ak.soch. Daniela Kartáková, ředitelka dětského domova Iva Truellová a patronát nad ní převzal starosta Prahy 5 Ing. Aleš Háněl. 

"Není mnoho celosvětově známých osobností, které navštívily Zbraslav. Proč si nepřipomenout Michaela Jacksona, který na Zbraslavi byl,“ dodal.

Veřejnost Jacksona na Letné nechtěla

Stejná socha, jejíž autorkou je akademická sochařka Daniela Kartáková, měla stát kdysi v parku na Letné. Blízko od místa, kde se v roce 1996 konal koncert v rámci Jacksonova světového turné HIStory World Tour. Iniciátoři tehdy ale od uskutečnění projektu odstoupili kvůli negativním ohlasům široké veřejnosti.

"Na Letné to nevyšlo, protože se rozšířila dezinformace. Podle té socha měla mít 10 metrů a měla stát na místě metronomu, což vyvolalo zbytečně odpor veřejnosti. Ve skutečnosti socha měří dva metry a měla stát na odlehlém místě pod stromy. Měli jsme všechna povolení, ale ustoupili jsme od toho," potvrdila Helena  Zvolská.

Podle ní je ale zahrada v dětském domově nakonec mnohem vhodnější a dodává: "Kdyby si Michael Jackson mohl vybrat, určitě by si vybral právě tohle místo."

 

Právě se děje

Další zprávy