Meghan Markleová pomáhá s charitativní kuchařkou na pomoc obětem londýnského požáru

Reuters Magazín Reuters, Magazín
20. 9. 2018 14:48
Kuchařka má pomoci vybrat peníze pro komunitní kuchyni, kterou využívají mimo jiné přeživší požáru obytné budovy Grenfell v Londýně. Pro vévodkyni ze Sussexu se jedná o první charitativní projekt v rámci povinností královské rodiny.
Komunitní projekt Hubb s vévodkyní uprostřed. | Video: Royal Foundation

Novopečená vévodkyně ze Sussexu, manželka britského prince Harryho Meghan Markleová se zapojila do tvorby nové charitativní kuchařky. Agentura Reuters informuje o tom, že se jedná vůbec o první samostatný charitativní projekt nové členky královské rodiny.

Kuchařka má pomoci vybrat peníze pro komunitní kuchyni, již využívají mimo jiné přeživší požáru obytné budovy Grenfell v Londýně.

Při požáru loni v červnu zahynulo 72 obyvatel čtyřiadvacetipatrového věžáku v západní části města. Dům byl městem vyčleněn na sociální bydlení. Mnoho obětí pocházelo ze zahraničí a do Londýna se přestěhovalo za lepším životem. Londýnská samospráva byla od požáru mnohokrát kritizována za to, že přeživším nepomohla dostatečně rychle najít náhradní bydlení.

Komunitní kuchařský projekt s názvem Hubb založily ženy loni v létě. Jejich cílem bylo společné setkávání u vaření jídla pro rodiny a přátele.

Kuchařka s názvem "Společně: Naše komunitní kuchařka" obsahuje padesátku receptů z různých koutů světa, které připravují ve společné kuchyni v muslimském kulturním centru Al Manaar. Výtěžek z prodeje půjde na rozšíření kuchyně a její celotýdenní provoz.

"S komunitní kuchyní jsem hned cítila sounáležitost. Je to místo, kam se ženy chodí smát, plakat a vařit společně," napsala vévodkyně v úvodu kuchařky. Sama místo navštívila poprvé letos v lednu a od té doby se do něj vracela pravidelně. Projekt komunitní kuchařky je první společnou sólo charitativní aktivitou někdejší herečky.

Vévodkyně si oblékla zástěru

Jedna z přispěvatelek, čtyřiatřicetiletá Munira Mahmudová, uvedla, že projekt Hubb, což v arabštině znamená láska, vznikl poté, co společně s dalšími ženami požádaly muslimské kulturní centrum o možnost využívat kuchyň.

"Loni v létě jsme žili v hotelu a neměli jsme k dispozici kuchyň, kde bych mohla uvařit jídlo pro svou rodinu. Když jsem se konečně dostala k vaření, rozplakala jsem se. Vůbec jsem tehdy netušila proč, zřejmě jsem byla natolik šťastná, že jsem zpátky v kuchyni," popsala Mahmudová.

Jedna ze zakladatelek pro Reuters popsala, že se informace o kuchyni začala šířit. "Brzy tady vařily ženy z různých kultur, vyměňovaly si recepty a povídaly si," vyprávěla Mahmudová.

Titulní strana kuchařky, na které figuruje i Meghan Markleová.
Titulní strana kuchařky, na které figuruje i Meghan Markleová. | Foto: Reuters

Na titulní straně kuchařky je vyfocena vévodkyně Meghan, která pomáhá místním ženám. Ty jsou podle svých slov velmi šťastné, že se k nim žena prince Harryho připojila. "Oblékla si zástěru. Nemůžu uvěřit tomu, že jsem ji nechala opláchnout rýži!" okomentovala Mahmudová.

Když se nová členka královské rodiny dozvěděla, že ženy mají přístup do kuchyně pouze dvakrát týdně kvůli financím, přišla s nápadem vydat kuchařku. Kniha bude slavnostně pokřtěna ve čtvrtek 20. září v Kensingtonském paláci a vybrané peníze budou s pomocí nadace královské rodiny převedeny na projekt Hubb.

Sama Meghan Markleová před sňatkem s princem Harrym vedla lifestylový blog The Tig, kde mimo jiné sdílela své oblíbené recepty.

Video: Co si říkali vévodové ze Sussexu při obřadu

Odborníci na odezírání ze rtů se zaměřili na to, co si princ Harry a Meghan Markleová říkali při svatebním obřadu a krátce po něm. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy