Meghan patří mezi nejvlivnější ženy Británie. Dělá z monarchie moderní instituci pro 21. století

Britský princ Harry a jeho novomanželka Meghan poprvé od svatby na veřejnosti.
V úterý 22. května se v Londýně konala tradiční Buckingham Palace Garden Party.
Poprvé se tu na veřejnosti při oficiální příležitosti objevil nový manželský pár - princ Harry a jeho choť, vévodkyně ze Sussexu, Meghan Markleová.
Nedávno oddaný pár zde zapózoval bok po boku s dalšími členy britské královské rodiny princem Charlesem a Camillou Parker-Bowlesovou a další vybranou společností.
Princ Harry na oficiálním banketu Buckingham Palace Garden Party pronesl svůj první veřejný projev od královské svatby.
Foto: Reuters
Reuters ČTK Magazín Reuters, ČTK, Magazín
31. 5. 2018 15:47
Meghan Markleová patří mezi 25 nejvlivnějších žen Velké Británie. Do svého žebříčku ji zařadil prestižní časopis Vogue, podle kterého definuje novou identitu královské rodiny.

Manželka prince Harryho, od soboty 19. května známá také jako vévodkyně ze Sussexu, se v novém žebříčku módního časopisu Vogue zařadila po boku skotské političky Ruth Davidsonové, módní návrhářky Stelly McCartneyové a autorky slavných příběhů o Harrym Potterovi J.K. Rowlingové mezi 25 nejvlivnějších žen Velké Británie.

Magazín, který každoročně představuje vlivné ženy z oblasti umění, kultury, vědy, médií i politiky, označil Markleovou za jednu z nejznámějších žen na světě a vyzdvihl její feministické aktivity i způsob, jakým přispívá k formování moderní tváře královské rodiny. Díky vévodkyni ze Sussexu se z monarchie podle časopisu Vogue stává moderní instituce odpovídající požadavkům 21. století. 

Britský princ Harry a americká herečka Meghan Markleová se vzali 19. května na královském hradě Windsor. Během hodinu trvajícího obřadu je za přítomnosti 600 hostů z řad královské rodiny i celebrit oddal arcibiskup z Canterbury.

Britský tisk nešetřil superlativy při hodnocení svatby, která byla podle listu The Sunday Times odrazem osobností prince Harryho a Meghan Markleové: "neformální, milá, okouzlující, laskavá. Byl to triumf." Chválu pěly deníky na oba hlavní aktéry, obřad kombinující tradici s modernitou i nádherné počasí.

Podívejte se: To nejlepší z královské svatby

Smích při slibu, excentrický biskup. Podívejte se na sestřih královské svatby. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy