Manželství je zdraví prospěšné, tvrdí britští vědci. Láskyplný svazek chrání před infarktem

Magazín Magazín
12. 6. 2017 8:52
Podle výzkumu odborníků z Astonské lékařské školy mají lidé v manželství vyšší šanci přežít srdeční příhodu a zlepšit svůj zdravotní stav. Uvádí, že milující manžel nebo manželka totiž přiměje protějšek k tomu, aby se o sebe víc staral.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Britští vědci přišli na to, že manželství může zachránit život. Z jejich studie totiž vyplynulo, že manželský svazek zvyšuje šance na přežití u lidí, kteří mají vysoký cholesterol a hrozí u nich srdeční příhody. Informaci přinesla britská BBC.

Paul Carter a jeho kolegové z Astonské lékařské školy, kteří studii vedli, již dříve prokázali, že manželství souvisí s vyšší pravděpodobností přežití srdečního infarktu. Jejich nejnovější výzkum, prezentovaný na konferenci Britské kardiovaskulární společnosti, naznačil, proč tomu tak je.

Podle nich milující manžel nebo manželka totiž přiměje protějšek k tomu, aby se o sebe víc staral. Studie vychází z poznatků o téměř milionu britských dospělých. Cílem bylo zkoumat příčiny všech úmrtí, včetně onemocnění srdce. Všichni zkoumaní přitom vykazovali vysoký krevní tlak, cholesterol nebo cukrovku.

Manželé mají vyšší pravděpodobnost přežití infarktu

Výzkumníci přišli na to, že ženatí muži a vdané ženy ve věku 50, 60 a 70 let s vysokým cholesterolem měli o 16 procent vyšší pravděpodobnost přežití na konci čtrnáctileté lékařské studie než svobodní. Stejná pravděpodobnost platila také u lidí trpících cukrovkou a vysokým krevním tlakem.

"Musíme prozkoumat tyto důvody trochu více, ale zdá se, že na manželství je něco ochranitelského, nejen u pacientů se srdečními chorobami, ale také u lidí s rizikovými faktory srdečních onemocnění," vysvětlil Carter.

Carter však dodal, že to určitě neznamená, že by se všichni měli brát proto, aby přežili své nemoci. "Potřebujeme replikovat pozitivní účinky manželství a snažit se využít přátelských, rodinných vazeb a podpory společnosti stejným způsobem," sdělil.

Méně jasné však byly vědecké poznatky u lidí, kteří spolu pouze žijí, jsou odděleni, rozvedení nebo ovdovělí. Výzkumníci také nebrali v potaz, zda jsou lidé v manželství šťastní. Ale předpokládají, že mnohem důležitější je mít v životě někoho velmi důležitého než se jen dostat pod čepec.

Podívejte se: Malé množství alkoholu je zdraví prospěšné, u mužů jsou to čtyři deci vína denně, říká kardiolog Milan Šamánek. 

Malé množství alkoholu je zdraví prospěšné, u mužů jsou to čtyři deci vína denně, říká kardiolog Milan Šamánek. Dodává, že alkohol v malém množství drogou není, nikdo to podle něj neprokázal. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy