Láska a polygamie. Nová reality show ukazuje, jak vypadá život se čtyřmi manželkami

Magazín Magazín
7. 6. 2017 8:33
Diváci v Jihoafrické republice mají o čem diskutovat. Televize Mzansi Magic totiž každý čtvrtek vysílá reality show o polygamní rodině. Podnikatel, jeho čtyři manželky a celkem deset dětí žijí na společném pozemku nedaleko Durbanu. Televize sleduje jejich dennodenní povinnosti i hádky.
Musa Mseleku a část jeho velké rodiny.
Musa Mseleku a část jeho velké rodiny. | Foto: Profimedia.cz

Musa Mseleku, třiačtyřicetiletý podnikatel, by rád změnil názor lidí na polygamii. Právě o jeho netradiční rodině sestávající se ze čtyř manželek a celkem deseti dětí je nová reality show v Jihoafrické republice s názvem Uthando Nes’thembu, což v překladu znamená Láska a polygamie.

Televize Mzansi Magic natáčí příběhy Mselekovy rodiny na jejich venkovském sídle nedaleko Durbanu na jihovýchodě země. Každá ze čtyř manželek má svůj vlastní dům, všichni dohromady sdílejí pouze pozemek.

"Chci ukázat, že lze být v polygamním vztahu"

Již od odvysílání prvního dílu 19. května se o reality show s velmi neobvyklým tématem žhavě debatuje na jihoafrickém Twitteru.

"Jednou z největších mylných představ o polygamním životním stylu je, že jde o kulturu utlačování žen. To je taky jeden z důvodů, proč jsme chtěli spustit show, aby lidé viděli, že to není náš případ. Chci lidem ukázat, že lze být v polygamním vztahu a zároveň být ohleduplným manželem," řekl rádiu BBC podnikatel.

Ne všichni ale souhlasí. Zatímco někteří show ocenili, jiní mají pocit, že životní styl manželek je velmi restriktivní.

Třiačtyřicetiletý muž k tomu řekl, že on sám musí chodit domů dřív, aby se na všechny čtyři pořádně připravil.

Muž je bůh

Čtvrtá Mselekova žena Thobile BBC řekla, že věří, že v Jihoafrické republice si všechny ženy myslí, že jejich muž je bůh. "Takže nemůžete dělat to, co chcete, dokud vám nedá své požehnání," dodala.

Thobile a Musa jsou manželé devět let. Když jej potkala, měl již dvě manželky. Připustila, že věděla, do čeho jde. V polygamním svazku žili i její prarodiče. Řekla také, že s dalšími Mselekovými manželkami Busisiwe MaCelou, Nokukhanya MaYeniou a Mbali MaNgwabeovou jsou jako sestry, které si navzájem pomáhají a radí si.

Show ukazuje, jak se paní Mselekové vyrovnávají se svými dennodenními povinnostmi, které zahrnují práci (některé pracují v podnikatelské oblasti, jiné pro vládu), péči o domácnost a děti. Televizní pořad však ukazuje také rodinné spory.

"Nejčastěji vznikají konflikty kvůli času. Je velmi frustrující, když chceme jít všichni ven, někteří jsou připraveni a pak musíte čekat na některou z manželek," sdělil Mseleku. Čas je pro hlavu rodiny klíčový. "Snažím se rozdělovat čas mezi své ženy a děti rovnoměrně," řekl.

Další manžel? V žádném případě!

Polygamie není v Jihoafrické republice zakázána, ačkoliv většina lidí ji neprovozuje. Nejběžnější je u etnika Zulu. Sám současný prezident Jacob Zuma má tři ženy.

Ndela Ntshangaseová, vyučující studia Zulu na KwaZulu-Natalské univerzitě uvedla, že četnost polygamních svazků v Jihoafrické republice začala klesat v 19. století vlivem křesťanských misionářů, kteří hlásali, že pro přestup ke křesťanské víře je třeba být manželem pouze jedné ženy.

Mseleku přiznává, že kdyby si nějaká žena přivedla dalšího manžela, nelíbilo by se mu to. Jestli by si on mohl přivést pátou ženu, chce zjistit prostřednictvím reality show. Thobile tvrdí, že manželova nátura jí nevadí. "Tenhle život jsme si vybraly, vybraly jsme si jeho a pouze jeho," sdělila.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 20 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy