Láska a polygamie. Nová reality show ukazuje, jak vypadá život se čtyřmi manželkami

Magazín Magazín
7. 6. 2017 8:33
Diváci v Jihoafrické republice mají o čem diskutovat. Televize Mzansi Magic totiž každý čtvrtek vysílá reality show o polygamní rodině. Podnikatel, jeho čtyři manželky a celkem deset dětí žijí na společném pozemku nedaleko Durbanu. Televize sleduje jejich dennodenní povinnosti i hádky.
Musa Mseleku a část jeho velké rodiny.
Musa Mseleku a část jeho velké rodiny. | Foto: Profimedia.cz

Musa Mseleku, třiačtyřicetiletý podnikatel, by rád změnil názor lidí na polygamii. Právě o jeho netradiční rodině sestávající se ze čtyř manželek a celkem deseti dětí je nová reality show v Jihoafrické republice s názvem Uthando Nes’thembu, což v překladu znamená Láska a polygamie.

Televize Mzansi Magic natáčí příběhy Mselekovy rodiny na jejich venkovském sídle nedaleko Durbanu na jihovýchodě země. Každá ze čtyř manželek má svůj vlastní dům, všichni dohromady sdílejí pouze pozemek.

"Chci ukázat, že lze být v polygamním vztahu"

Již od odvysílání prvního dílu 19. května se o reality show s velmi neobvyklým tématem žhavě debatuje na jihoafrickém Twitteru.

"Jednou z největších mylných představ o polygamním životním stylu je, že jde o kulturu utlačování žen. To je taky jeden z důvodů, proč jsme chtěli spustit show, aby lidé viděli, že to není náš případ. Chci lidem ukázat, že lze být v polygamním vztahu a zároveň být ohleduplným manželem," řekl rádiu BBC podnikatel.

Ne všichni ale souhlasí. Zatímco někteří show ocenili, jiní mají pocit, že životní styl manželek je velmi restriktivní.

Třiačtyřicetiletý muž k tomu řekl, že on sám musí chodit domů dřív, aby se na všechny čtyři pořádně připravil.

Muž je bůh

Čtvrtá Mselekova žena Thobile BBC řekla, že věří, že v Jihoafrické republice si všechny ženy myslí, že jejich muž je bůh. "Takže nemůžete dělat to, co chcete, dokud vám nedá své požehnání," dodala.

Thobile a Musa jsou manželé devět let. Když jej potkala, měl již dvě manželky. Připustila, že věděla, do čeho jde. V polygamním svazku žili i její prarodiče. Řekla také, že s dalšími Mselekovými manželkami Busisiwe MaCelou, Nokukhanya MaYeniou a Mbali MaNgwabeovou jsou jako sestry, které si navzájem pomáhají a radí si.

Show ukazuje, jak se paní Mselekové vyrovnávají se svými dennodenními povinnostmi, které zahrnují práci (některé pracují v podnikatelské oblasti, jiné pro vládu), péči o domácnost a děti. Televizní pořad však ukazuje také rodinné spory.

"Nejčastěji vznikají konflikty kvůli času. Je velmi frustrující, když chceme jít všichni ven, někteří jsou připraveni a pak musíte čekat na některou z manželek," sdělil Mseleku. Čas je pro hlavu rodiny klíčový. "Snažím se rozdělovat čas mezi své ženy a děti rovnoměrně," řekl.

Další manžel? V žádném případě!

Polygamie není v Jihoafrické republice zakázána, ačkoliv většina lidí ji neprovozuje. Nejběžnější je u etnika Zulu. Sám současný prezident Jacob Zuma má tři ženy.

Ndela Ntshangaseová, vyučující studia Zulu na KwaZulu-Natalské univerzitě uvedla, že četnost polygamních svazků v Jihoafrické republice začala klesat v 19. století vlivem křesťanských misionářů, kteří hlásali, že pro přestup ke křesťanské víře je třeba být manželem pouze jedné ženy.

Mseleku přiznává, že kdyby si nějaká žena přivedla dalšího manžela, nelíbilo by se mu to. Jestli by si on mohl přivést pátou ženu, chce zjistit prostřednictvím reality show. Thobile tvrdí, že manželova nátura jí nevadí. "Tenhle život jsme si vybraly, vybraly jsme si jeho a pouze jeho," sdělila.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy