Láska a polygamie. Nová reality show ukazuje, jak vypadá život se čtyřmi manželkami

Magazín Magazín
7. 6. 2017 8:33
Diváci v Jihoafrické republice mají o čem diskutovat. Televize Mzansi Magic totiž každý čtvrtek vysílá reality show o polygamní rodině. Podnikatel, jeho čtyři manželky a celkem deset dětí žijí na společném pozemku nedaleko Durbanu. Televize sleduje jejich dennodenní povinnosti i hádky.
Musa Mseleku a část jeho velké rodiny.
Musa Mseleku a část jeho velké rodiny. | Foto: Profimedia.cz

Musa Mseleku, třiačtyřicetiletý podnikatel, by rád změnil názor lidí na polygamii. Právě o jeho netradiční rodině sestávající se ze čtyř manželek a celkem deseti dětí je nová reality show v Jihoafrické republice s názvem Uthando Nes’thembu, což v překladu znamená Láska a polygamie.

Televize Mzansi Magic natáčí příběhy Mselekovy rodiny na jejich venkovském sídle nedaleko Durbanu na jihovýchodě země. Každá ze čtyř manželek má svůj vlastní dům, všichni dohromady sdílejí pouze pozemek.

"Chci ukázat, že lze být v polygamním vztahu"

Již od odvysílání prvního dílu 19. května se o reality show s velmi neobvyklým tématem žhavě debatuje na jihoafrickém Twitteru.

"Jednou z největších mylných představ o polygamním životním stylu je, že jde o kulturu utlačování žen. To je taky jeden z důvodů, proč jsme chtěli spustit show, aby lidé viděli, že to není náš případ. Chci lidem ukázat, že lze být v polygamním vztahu a zároveň být ohleduplným manželem," řekl rádiu BBC podnikatel.

Ne všichni ale souhlasí. Zatímco někteří show ocenili, jiní mají pocit, že životní styl manželek je velmi restriktivní.

Třiačtyřicetiletý muž k tomu řekl, že on sám musí chodit domů dřív, aby se na všechny čtyři pořádně připravil.

Muž je bůh

Čtvrtá Mselekova žena Thobile BBC řekla, že věří, že v Jihoafrické republice si všechny ženy myslí, že jejich muž je bůh. "Takže nemůžete dělat to, co chcete, dokud vám nedá své požehnání," dodala.

Thobile a Musa jsou manželé devět let. Když jej potkala, měl již dvě manželky. Připustila, že věděla, do čeho jde. V polygamním svazku žili i její prarodiče. Řekla také, že s dalšími Mselekovými manželkami Busisiwe MaCelou, Nokukhanya MaYeniou a Mbali MaNgwabeovou jsou jako sestry, které si navzájem pomáhají a radí si.

Show ukazuje, jak se paní Mselekové vyrovnávají se svými dennodenními povinnostmi, které zahrnují práci (některé pracují v podnikatelské oblasti, jiné pro vládu), péči o domácnost a děti. Televizní pořad však ukazuje také rodinné spory.

"Nejčastěji vznikají konflikty kvůli času. Je velmi frustrující, když chceme jít všichni ven, někteří jsou připraveni a pak musíte čekat na některou z manželek," sdělil Mseleku. Čas je pro hlavu rodiny klíčový. "Snažím se rozdělovat čas mezi své ženy a děti rovnoměrně," řekl.

Další manžel? V žádném případě!

Polygamie není v Jihoafrické republice zakázána, ačkoliv většina lidí ji neprovozuje. Nejběžnější je u etnika Zulu. Sám současný prezident Jacob Zuma má tři ženy.

Ndela Ntshangaseová, vyučující studia Zulu na KwaZulu-Natalské univerzitě uvedla, že četnost polygamních svazků v Jihoafrické republice začala klesat v 19. století vlivem křesťanských misionářů, kteří hlásali, že pro přestup ke křesťanské víře je třeba být manželem pouze jedné ženy.

Mseleku přiznává, že kdyby si nějaká žena přivedla dalšího manžela, nelíbilo by se mu to. Jestli by si on mohl přivést pátou ženu, chce zjistit prostřednictvím reality show. Thobile tvrdí, že manželova nátura jí nevadí. "Tenhle život jsme si vybraly, vybraly jsme si jeho a pouze jeho," sdělila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy