Michelinský kuchař čelí obvinění ze sexuálního obtěžování. Slavný podnik v USA končí

Magazín Magazín
28. 1. 2020 13:58
Zaměstnanci vyhlášené restaurace The Spotted Pig v nejdražší čtvrti New Yorku měli v neděli poslední směnu. Policie obvinila majitele podniku Kena Friedmana a michelinského kuchaře Maria Bataliho ze sexuálního obtěžování včetně psychického a fyzického nátlaku na zaměstnance.
Obvinění ze sexuálního obtěžování čelí majitel hospody a michelinský kuchař Mario Batali.
Obvinění ze sexuálního obtěžování čelí majitel hospody a michelinský kuchař Mario Batali. | Foto: Spotted Pig

Policie v New Yorku uvedla, že žalobu na restauraci The Spotted Pig podalo celkem jedenáct lidí. Podle americké televize CNN jde o bývalé zaměstnankyně podniku, které ze strany vedení čelily sexuálnímu obtěžování. 

Státní zástupkyně Letitia Jamesová řekla, že majitel Ken Friedman přehlížel chování michelinského šéfkuchaře Maria Bataliho a spolu s ním "osahával zaměstnankyně, dělal jim nepatřičné návrhy a nutil je, aby mu posílaly nahé fotografie".

Když si servírky na nevhodné chování nadřízených stěžovaly, přišly o práci. Soud jim teď přiřkl odškodné ve výši 240 tisíc dolarů, které si mezi sebe rozdělí. 

Restaurace The Spotted Pig funguje na Manhattanu od roku 2004. Rychle si získala přízeň zákazníků včetně amerických celebrit, navštěvovali ji Jay-Z, Jude Law anebo Luke Wilson. Vyhlášená hospoda byla podle CNN uvedena na seznamu míst, kde mohli lidé spatřit celebrity. 

Šéfkuchař Mario Batali už dříve uvedl, že popírá obvinění ze sexuálního obtěžování servírek. "Mé chování v minulosti bylo možná nevhodné, jsem si toho vědom a je mi to líto," dodal.

Plácl mě v přímém přenosu tvrdě po zadku, stěžovala si reportérka. Běžce obvinili

Plácnul mě v přímém přenosu tvrdě po zadku, stěžovala si reportérka. Běžce obvinili | Video: WSAV3
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy