Michelinský kuchař čelí obvinění ze sexuálního obtěžování. Slavný podnik v USA končí

Magazín Magazín
28. 1. 2020 13:58
Zaměstnanci vyhlášené restaurace The Spotted Pig v nejdražší čtvrti New Yorku měli v neděli poslední směnu. Policie obvinila majitele podniku Kena Friedmana a michelinského kuchaře Maria Bataliho ze sexuálního obtěžování včetně psychického a fyzického nátlaku na zaměstnance.
Obvinění ze sexuálního obtěžování čelí majitel hospody a michelinský kuchař Mario Batali.
Obvinění ze sexuálního obtěžování čelí majitel hospody a michelinský kuchař Mario Batali. | Foto: Spotted Pig

Policie v New Yorku uvedla, že žalobu na restauraci The Spotted Pig podalo celkem jedenáct lidí. Podle americké televize CNN jde o bývalé zaměstnankyně podniku, které ze strany vedení čelily sexuálnímu obtěžování. 

Státní zástupkyně Letitia Jamesová řekla, že majitel Ken Friedman přehlížel chování michelinského šéfkuchaře Maria Bataliho a spolu s ním "osahával zaměstnankyně, dělal jim nepatřičné návrhy a nutil je, aby mu posílaly nahé fotografie".

Když si servírky na nevhodné chování nadřízených stěžovaly, přišly o práci. Soud jim teď přiřkl odškodné ve výši 240 tisíc dolarů, které si mezi sebe rozdělí. 

Restaurace The Spotted Pig funguje na Manhattanu od roku 2004. Rychle si získala přízeň zákazníků včetně amerických celebrit, navštěvovali ji Jay-Z, Jude Law anebo Luke Wilson. Vyhlášená hospoda byla podle CNN uvedena na seznamu míst, kde mohli lidé spatřit celebrity. 

Šéfkuchař Mario Batali už dříve uvedl, že popírá obvinění ze sexuálního obtěžování servírek. "Mé chování v minulosti bylo možná nevhodné, jsem si toho vědom a je mi to líto," dodal.

Plácl mě v přímém přenosu tvrdě po zadku, stěžovala si reportérka. Běžce obvinili

Plácnul mě v přímém přenosu tvrdě po zadku, stěžovala si reportérka. Běžce obvinili | Video: WSAV3
 

Právě se děje

před 4 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy