Láska na ruský způsob: seznamka láká uživatele, ať jdou spolu volit. Prý na radu Kremlu

Magazín Magazín
27. 8. 2017 14:03
"Zdá se, že se jeden druhému líbíme. 10. září můžeme jít společně volit." Takové oznámení přijde ruským uživatelům seznamovací aplikace Mamba, pokud se trefí a vyberou si ten správný protějšek. Společnost provozující aplikaci tak chce zvýšit zájem o politiku mezi mladými lidmi. Podle ruské nezávislé televize Dožď byla funkce do aplikace přidána na základě rady Kremlu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Velice netradičním způsobem se snaží přimět k voličské účasti ruská seznamovací aplikace Mamba. Uživatelům nabízí funkci "Společné hlasování", jejímž cílem je najít si doprovod do volební místnosti na 10. září. O kuriozitě informovala britská BBC.

Hledání volebního doprovodu probíhá tak, že uživatelé si projíždí fotky ostatních přihlášených a odpovídají na otázky jako: "Chtěli byste jít s ní/ním volit?" Jestliže oba uživatelé navzájem odpoví kladně, obdrží zprávu, ve které se píše: "Zdá se, že se jeden druhému líbíme. 10. září můžeme jít společně volit." Pak si mohou vyměnit zprávu a domluvit se, které hlasovací místo je pro ně nejlepší.

Doporučení z Kremlu

Jestli se funkce v aplikaci osvědčí, Mamba by ji chtěla využít i během prezidentských voleb příští rok, píše nezávislá ruská televizní stanice Dožď. Ředitel společnosti Andrej Bronetskij uvedl, že spuštění funkce bylo Mambě doporučeno. Na otázku, zda rada přišla z Kremlu nebo Ústřední volební komise, však neodpověděl.

Televizní stanice ovšem uvedla, že mluvila s lidmi obeznámenými se záležitostí a ti říkají, že návrh byl diskutován s Kremlem a byl součástí iniciativy zaměřené na posílení volební účasti při regionálních a prezidentských volbách.

Podle ředitele PR agentury Magic Inc. Platona Mamatova chtějí úřady přimět mladé voliče, aby se zajímali o politiku. Cílem je zabránit, aby se stali "materiálem" pro opoziční protesty, napsal na Mamatov na blogové platformě tTJournal.

Nicméně "voličská funkce" Mamby nevzbudila u uživatelů aplikace zájem. Opoziční politik Dmitrij Gudkov na svém Facebooku napsal, že nápad je naprosto absurdní, a i on věří, že za nápadem stojí Kreml.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy