Internet dojímá 89letá hrdinka z New Yorku. Utekla před nacisty, teď kritizuje násilí rasistů v USA

Magazín Magazín
15. 8. 2017 13:07
Nepokoje v Charlottesville se odráží i na sociálních sítích. V pondělí obletěla Twitter a Instagram fotografie seniorky Marianne Rubinové z New Yorku. Ta utekla před nacisty z Německa, její babička zahynula v Terezíně. Na demonstraci na Union Square nesla transparent hlásající, že již jednou unikla nacistům a nedostanou ji ani teď.
Marianne Rubinová na Union Square v New Yorku.
Marianne Rubinová na Union Square v New Yorku. | Foto: https://twitter.com/seth_lemon

"Už jednou jsem nacistům unikla. Neporazíte mě ani teď," hlásá transparent devětaosmdesátileté Marianne Rubinové na fotografii z demonstrace na newyorském Union Square.

Stejně jako mnoho dalších i ona sem přišla protestovat proti nepokojům vyprovokovaným extremisty ve virginském Charlottesville. "Děsí mě, co se teď děje. Moje rodina tím již jednou prošla," řekla Rubinová deníku amNewYork.

Nenapadlo mě, že to tu bude znovu

Jako dvanáctiletá utekla společně s dalšími rodinnými příslušníky z nacistického Německa, její babička zahynula v terezínském ghettu. Deníku se svěřila s tím, že by ji nikdy nenapadlo, že by se podobné myšlenky objevily znovu na veřejnosti.

A #Holocaust survivor told me why she was demonstrating after the violence in #Charlottesville. @cbsnews

Příspěvek sdílený Seth Lemon🍋 (@inlemoncolor),

Seniorku se silným transparentem vyzpovídala na místě také televizní stanice CBS. Reportérovi se svěřila s tím, že z Německa utíkali přes Francii až do New Yorku. A dodala, že si uvědomuje, jaké má štěstí, že žije v New Yorku, kde se narodilo i její dítě. Video následně sdílela britská BBC.

"Je tady příliš mnoho lidí, kteří se dostatečně nestarají o své rostoucí děti. A kdo ví, kdo bude ten další," sdělila CBS News. "Je to příšerné. Všechno, co k tomu můžu říct, je, že je to velmi špatné," řekla také.

Takhle vypadá hrdinka a patriotka

Fotku Marianne Rubinové sdílel na Twitteru reportér americké televize Seth Lemon a následně Tim Fullerton z newyorské radnice s popiskem: "Takhle vypadá hrdinka."

Jistá uživatelka Lisa Schnallová pod fotku na Twitteru následně napsala, že Rubinová je její matka a že okamžik, kdy ji všichni objímali a mluvila o svém dětství, patřil letos k nejlepším. Následně pod příspěvek další a další uživatelé psali, že je nesmírně inspirativní a skutečná patriotka.

Někteří na sociálních sítích připomněli také květnovou fotku šestnáctileté skautky-hrdinky, která se v Brně postavila podporovateli krajní pravice.

Rasistická hesla a nacistické symboly v Charlottesville

Nepokoje v Charlottesville vypukly v sobotu. Centrem města se procházely stovky bělošských rasistů a neonacistů, provolávaly rasistická hesla a někteří hajlovali nebo viditelně nesli nacistické symboly.

Když se vytvořil dav místních, kteří dávali najevo odpor k neonacistické či rasistické ideologii, došlo ke střetům. Jeden z bělošských radikálů se následně rozjel autem proti skupině poklidně protestujících lidí a podle svědků s nohou na plynu rozrážel dav; zabil přitom dvaatřicetiletou ženu a 19 lidí zranil.

Násilnosti odmítla řada politiků, včetně britské premiérky nebo německé kancléřky. Americký prezident Donald Trump odsoudil extremisty teprve v pondělí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy