V Číně otevřeli virtuální krematorium. Za dva tisíce projdete ohnivou pecí i dělohou

jaz
9. 4. 2016 11:10
Tento týden otevírá v Číně nezvyklá atrakce, v rámci které si zájemci mohou na vlastní kůži a bez následků vyzkoušet, jaké to je zemřít a znovu se narodit. Realistický simulátor podle návštěvníků vyvolává strach, ale zážitek je velmi užitečný. Záměrem atrakce je otevření tématu smrti a změna pohledu na život.
Video: YouTube

Zážitek z vlastního zpopelnění nyní nabízí atrakce v čínské Šanghaji, jejíž hlavním smyslem není jen vyděsit návštěvníky vlastní smrtelností, ale otevřít jim i jiné pohledy na život.

To se podle prvních odvážlivců autorům atrakce daří. Informoval o tom server Daily Mail.

Nejdříve se sejde skupinka lidí, kteří debatují o životě a smrti. Hlavní otázkou je, zda by byli schopni obětovat svůj život pro druhé. Účastník s nejméně uspokojivou odpovědí je pak prvním adeptem na kremaci.

Takovýto člověk je na pohyblivém pásu převezen nohama napřed do obřího simulátoru, kde je horko a na obrazovkách se promítají ohnivé plameny k dotvoření reálného zážitku. Po zpopelnění se navrací přes další atrakci, a tou je latexová děloha, kterou proleze ke svému znovuzrození.

"Dává vám to šanci se zklidnit a zabrat se do hlubokých myšlenek a přemýšlet nad životními problémy," říká o své zkušenosti z virtuálního krematoria 33letý novinář agentury Reuters Lu Siwei, který měl možnost otestovat zařízení ještě před jeho oficiálním otevřením. "Když projdete těmi dveřmi, zažijete změny ve svém myšlení. Po zkušenosti budete jiní, než jací jste tam vstupovali. Myslím, že je to opravdu skvělé a užitečné."

Ostatní reakce návštěvníků jsou velmi podobné, přestože mnozí mluví o velkém strachu, který během celé atrakce prožívali. Zvláště pak, když se chystali na kremaci a otevřela se před nimi místnost pro spalování a slyšeli ten hluk. Zážitek byl velmi realistický. Účastníci mohou napsat vlastní závěť nebo svá poslední slova jako přípravu na odchod ze života. Tyto dokumenty slouží buď jako suvenýr, nebo jsou skartovány.

Atrakce s názvem Spalovač mrtvol vyjde v přepočtu na 1620 korun.

Nikde není tolik kremací bez obřadu jako v ČR, je u nás krize pohřebních rituálů, říkají Alžběta Živá a Blanka Dobešová z projektu Ke kořenům. Pozůstalým nabízejí alternativu, obřad v Lese vzpomínek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy