VIDEO Železnice duchů. Vozítkem projeli opuštěné Mexiko

jaz
23. 6. 2014 12:00
Dva mexičtí umělci se vydali na cestu za zašlou slávou tisíce kilometrů dlouhé železniční tratě. Sestrojili si k tomu vůz, který zvládne jízdu jak po silnici, tak po kolejích.
Video: Vimeo

Video Ivan Puig a Andrés Padilla se v roce 2006 a 2011 rozhodli projet na devět tisíc kilometrů opuštěné železniční tratě v Mexiku a Ekvádoru.

Železnice byla vybudovaná v druhé polovině 19. století mexickou vládou a britskou společností s cílem spojit Mexiko s Atlantským oceánem. Privatizací železničního systému v roce 1995 ale pražce chátrají a zarůstají plevelem.

Zapomenutou slávu tratě, která spojila odlehlá místa země se světem, se vydali zdokumentovat právě Ivan a Andrés prostřednictvím nově sestrojeného hybridu, který na první pohled vypadá spíše jako měsíční vozítko.

Seft-1, jak se dopravní prostředek jmenuje, ale zvládne cestu jak po silnici či těžkém terénu, tak po železničních kolejích.

Své vynálezce tak dokázal dopravit do izolovaných částí Mexika, kde zachytili kromě nelehké cesty i příběhy tamních lidí.

Fotografie a záběry z cest nyní umělci vystavují v londýnském Finsbury Park, kde si návštěvníci mohou prohlédnout nejen veškeré sesbírané dokumenty, ale i samotné vozítko Seft-1.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy