VIDEO Železnice duchů. Vozítkem projeli opuštěné Mexiko

jaz
23. 6. 2014 12:00
Dva mexičtí umělci se vydali na cestu za zašlou slávou tisíce kilometrů dlouhé železniční tratě. Sestrojili si k tomu vůz, který zvládne jízdu jak po silnici, tak po kolejích.
Video: Vimeo

Video Ivan Puig a Andrés Padilla se v roce 2006 a 2011 rozhodli projet na devět tisíc kilometrů opuštěné železniční tratě v Mexiku a Ekvádoru.

Železnice byla vybudovaná v druhé polovině 19. století mexickou vládou a britskou společností s cílem spojit Mexiko s Atlantským oceánem. Privatizací železničního systému v roce 1995 ale pražce chátrají a zarůstají plevelem.

Zapomenutou slávu tratě, která spojila odlehlá místa země se světem, se vydali zdokumentovat právě Ivan a Andrés prostřednictvím nově sestrojeného hybridu, který na první pohled vypadá spíše jako měsíční vozítko.

Seft-1, jak se dopravní prostředek jmenuje, ale zvládne cestu jak po silnici či těžkém terénu, tak po železničních kolejích.

Své vynálezce tak dokázal dopravit do izolovaných částí Mexika, kde zachytili kromě nelehké cesty i příběhy tamních lidí.

Fotografie a záběry z cest nyní umělci vystavují v londýnském Finsbury Park, kde si návštěvníci mohou prohlédnout nejen veškeré sesbírané dokumenty, ale i samotné vozítko Seft-1.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy