Zemřel ruský herec a režisér Oleg Tabakov. Hrál i v Moskalykově filmu Kukačka v temném lese

ČTK Kultura ČTK, Kultura
Aktualizováno 12. 3. 2018 17:55
Ve věku 82 zemřel v Moskvě ruský herec a režisér Oleg Tabakov. Lékaři ho na konci loňského roku uvedli do umělého spánku, poté co byl v listopadu hospitalizován pravděpodobně kvůli těžkému zápalu plic. O úmrtí informovala ruská agentura RIA Novosti. Moskevské divadlo, které nese Tabakovovo jméno, v pondělí na svých stránkách bez dalších podrobností zveřejnilo smuteční fotografii umělce.
Oleg Tabakov (1935 – 2018)
Oleg Tabakov (1935 – 2018) | Foto: ČTK

Oleg Tabakov patřil k legendám sovětského a ruského filmu a divadla. Zná ho i české publikum, výraznou roli měl například ve filmu Antonína Moskalyka z roku 1984 Kukačka v temném lese o osudu kontroverzního nacistického důstojníka. Právě toho Tabakov ztvárnil. 

Hrál ale také v klasikách jako Oblomov v režii Nikity Michalkova a Vojna a mír Sergeje Bondarčuka či ve snímcích Moskva slzám nevěří či Sviť, sviť, má hvězdo. Během kariéry ztvárnil přes 200 divadelních, filmových, televizních a rozhlasových rolí a režíroval desítky inscenací.

První ohlasy ruských umělců hovoří o tom, že s Tabakovem odešla celá epocha ruského divadelního a filmového umění. 

Soustrast "nespočetné armádě jeho žáků a stoupenců jeho talentu" vyjádřil krátce po oznámení zprávy o Tabakovově smrti ruský vůdce Vladimir Putin. Moskevská radnice podle agentury TASS začala zvažovat možné formy trvalého uctění památky slavného herce a režiséra v ruské metropoli. 

Tabakov často hostoval v USA i Evropě, své zkušenosti předával studentům řady vysokých škol včetně pražské DAMU. Zde také v roce 2008 převzal čestný doktorát za mimořádné mezinárodní zásluhy o rozvoj divadla a za blízký vztah k české divadelní kultuře.

"S hlubokou lítostí jsem přijal zprávu o úmrtí herce a režiséra Olega Tabakova. Oleg měl intenzivní opravdový vztah k českému divadlu, který započal již v 60. letech minulého století spoluprací s progresivními českými scénami," uvedl dnes v kondolenci ředitel Národního divadla Jan Burian. Dodal, že Tabakov udělal mnoho dobrého nejen pro ruské divadlo, ale i pro spolupráci s českou divadelní scénou.

Na českých divadelních prknech se poprvé objevil v roce 1968 jako Chlestakov v Revizorovi v Činoherním klubu, v posledních letech v Praze několikrát hostovalo jeho divadlo Tabakerka.

Rodák ze Saratova začal hrát divadlo jako čtrnáctiletý, později absolvoval divadelní školu při Moskevském uměleckém akademickém divadle (MCHAT) a v roce 1956 spoluzakládal divadlo Sovremennik (Současník).

Z něj odešel v roce 1983 na scénu MCHAT, kde se v roce 2000 stal uměleckým šéfem a o čtyři roky později ředitelem. Divadlo nyní vyhlásilo třídenní smuteční programovou pauzu. Poslední rozloučení s umělcem se podle agentury Interfax uskuteční právě v tomto divadle.

Za svoji oddanost herectví, divadlu a výchově mladých umělců získal Taba,ov řadu ruských i mezinárodních cen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy