Zemřel ruský herec a režisér Oleg Tabakov. Hrál i v Moskalykově filmu Kukačka v temném lese

ČTK Kultura ČTK, Kultura
Aktualizováno 12. 3. 2018 17:55
Ve věku 82 zemřel v Moskvě ruský herec a režisér Oleg Tabakov. Lékaři ho na konci loňského roku uvedli do umělého spánku, poté co byl v listopadu hospitalizován pravděpodobně kvůli těžkému zápalu plic. O úmrtí informovala ruská agentura RIA Novosti. Moskevské divadlo, které nese Tabakovovo jméno, v pondělí na svých stránkách bez dalších podrobností zveřejnilo smuteční fotografii umělce.
Oleg Tabakov (1935 – 2018)
Oleg Tabakov (1935 – 2018) | Foto: ČTK

Oleg Tabakov patřil k legendám sovětského a ruského filmu a divadla. Zná ho i české publikum, výraznou roli měl například ve filmu Antonína Moskalyka z roku 1984 Kukačka v temném lese o osudu kontroverzního nacistického důstojníka. Právě toho Tabakov ztvárnil. 

Hrál ale také v klasikách jako Oblomov v režii Nikity Michalkova a Vojna a mír Sergeje Bondarčuka či ve snímcích Moskva slzám nevěří či Sviť, sviť, má hvězdo. Během kariéry ztvárnil přes 200 divadelních, filmových, televizních a rozhlasových rolí a režíroval desítky inscenací.

První ohlasy ruských umělců hovoří o tom, že s Tabakovem odešla celá epocha ruského divadelního a filmového umění. 

Soustrast "nespočetné armádě jeho žáků a stoupenců jeho talentu" vyjádřil krátce po oznámení zprávy o Tabakovově smrti ruský vůdce Vladimir Putin. Moskevská radnice podle agentury TASS začala zvažovat možné formy trvalého uctění památky slavného herce a režiséra v ruské metropoli. 

Tabakov často hostoval v USA i Evropě, své zkušenosti předával studentům řady vysokých škol včetně pražské DAMU. Zde také v roce 2008 převzal čestný doktorát za mimořádné mezinárodní zásluhy o rozvoj divadla a za blízký vztah k české divadelní kultuře.

"S hlubokou lítostí jsem přijal zprávu o úmrtí herce a režiséra Olega Tabakova. Oleg měl intenzivní opravdový vztah k českému divadlu, který započal již v 60. letech minulého století spoluprací s progresivními českými scénami," uvedl dnes v kondolenci ředitel Národního divadla Jan Burian. Dodal, že Tabakov udělal mnoho dobrého nejen pro ruské divadlo, ale i pro spolupráci s českou divadelní scénou.

Na českých divadelních prknech se poprvé objevil v roce 1968 jako Chlestakov v Revizorovi v Činoherním klubu, v posledních letech v Praze několikrát hostovalo jeho divadlo Tabakerka.

Rodák ze Saratova začal hrát divadlo jako čtrnáctiletý, později absolvoval divadelní školu při Moskevském uměleckém akademickém divadle (MCHAT) a v roce 1956 spoluzakládal divadlo Sovremennik (Současník).

Z něj odešel v roce 1983 na scénu MCHAT, kde se v roce 2000 stal uměleckým šéfem a o čtyři roky později ředitelem. Divadlo nyní vyhlásilo třídenní smuteční programovou pauzu. Poslední rozloučení s umělcem se podle agentury Interfax uskuteční právě v tomto divadle.

Za svoji oddanost herectví, divadlu a výchově mladých umělců získal Taba,ov řadu ruských i mezinárodních cen.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy