Zakažte náboženství, volá gay Elton John

AFP, Hej
14. 11. 2006 12:00
Londýn - Organizované náboženství by mělo být zakázáno, protože postrádá soucit a vyvolává nenávist, říká homosexuální popová hvězda.
Foto: Reuters

Právě tak se Elton John vyjádřil ve speciálním "homosexuálním vydání" magazínu Music Monthly, který je pravidelnou přílohou deníku Observer. Mluvil tu i o pozici hudební ikony nebo postoji Tonyho Blaira k válce v Iráku.

"Myslím, že náboženství vždycky vyzývalo k nenávisti vůči gayům. Z mého úhlu pohledu by bylo nejlepší náboženství zakázat," řekl rezolutně v interview, které s ním vedla další "nevětšinová" ikona showbyznysu Jake Shears ze Scissor Sisters.

Elton John prohlásil, že miluje učení Ježíše Krista, ale že organizované náboženství s ním nemá nic společného a vůbec nefunguje: "Uvádí lidi do stavu nenávisti a naprosto postrádá soucit. Svět je na dosah třetí světové válce a kde jsou opravdoví náboženští vůdci?"

A pokračuje: "Proč už se neradí, co s tím dělat? Říkal jsem to už po 11. září a lidé si mysleli, že jsem se zbláznil. Ale proč tu místo zvyšujícího se násilí nezorganizujeme jejich setkání?" ptá se Elton John v době, kdy je náboženství v Británii tématem ostrých debat kvůli právům muslimek chodit zahalené.

Zavzpomínal také na 60. léta, kdy hudebníci pořádali mírové koncerty a apelovali na politiky i na veřejnost. Kdyby John Lennon ještě žil, rozhodně by se do toho podle zpěváka pustil.

Devětapadesátiletý Elton John loni v prosinci uzavřel registrované partnerství se svým dlouholetým přítelem, kanadským filmovým režisérem Davidem Furnishem.

Slíbil, že bude i nadále bojovat za práva homosexuálů a angažovat se v boji proti AIDS."Nedokážu jen tak sedět. Navíc je mi skoro šedesát a nemůžu to všechno  slepě ignorovat - a ani nechci."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy