Výtvarník David Černý dostal další knihu. Dohromady ji dali teoretik Pospiszyl a raper Vladimir 518

Hana Slívová Hana Slívová
27. 10. 2017 10:08
Vydavatelství BiggBoss vydává monografii výtvarníka Davida Černého. Po osobní knize novináře Jana H. Vitvara se jedná o druhou publikaci o Černém v krátké době. Objemnou knížku připravili teoretik umění Tomáš Pospiszyl a raper Vladimir 518. Kromě umělcova díla obsahuje i novinové a časopisecké články a další odkazy.
David Černý.
David Černý. | Foto: ČTK

Výtvarník David Černý letos slaví 50. narozeniny. Po knize Fifty Licks od novináře Jana V. Vitvara, který na Černého život a dílo nahlíží z osobního a velmi přátelského úhlu pohledu, nyní vychází další knížka o umělcově tvorbě.

Monografii s názvem David Černý dal dohromady teoretik umění Tomáš Pospiszyl spolu s raperem Vladimirem 518 a vydává ji hudebníkův label BiggBoss společně s klubem MeetFactory. Kniha se křtí dnes večer v klubu NoD Roxy. 

Publikace chronologicky představuje výtvarníkovu dosavadní tvorbu, která se vyznačuje osobitým komentářem společenského dění v České republice i ve světě za posledních 25 let. 

Textovou stránku knihy tvoří materiály z novin, časopisů, katalogů a elektronických souborů dostupných v archivu umělce, uspořádaných Pospiszylem. O grafickou úpravu se postarali Petr Bosák, Robert Jansa a Adam Macháček.

"David Černý většinou odmítá přistoupit na běžná pravidla uměleckých institucí, ignoruje jejich rituály a hierarchie. Vynaložil hodně úsilí, aby se bez nich obešel, aby na nich nebyl závislý. Spolupracuje sice se soukromými galeristy, ale převážnou část komerčního i produkčního zázemí svých operací si obstarává sám," píše v doprovodné stati Tomáš Pospiszyl.

"Komunikuje se soukromými i veřejnými investory a bez výrazné pomoci kurátorů a galeristů dokázal vytvořit vlastní produkční model mezinárodního rozsahu, který se ukázal být dlouhodobě životaschopný. Jeho díla tak dnes najdeme na zajímavých veřejných místech prakticky po celém světě a také většina sběratelů jeho díla pochází ze zahraničí."

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy