Výtvarník David Černý dostal další knihu. Dohromady ji dali teoretik Pospiszyl a raper Vladimir 518

Hana Slívová Hana Slívová
27. 10. 2017 10:08
Vydavatelství BiggBoss vydává monografii výtvarníka Davida Černého. Po osobní knize novináře Jana H. Vitvara se jedná o druhou publikaci o Černém v krátké době. Objemnou knížku připravili teoretik umění Tomáš Pospiszyl a raper Vladimir 518. Kromě umělcova díla obsahuje i novinové a časopisecké články a další odkazy.
David Černý.
David Černý. | Foto: ČTK

Výtvarník David Černý letos slaví 50. narozeniny. Po knize Fifty Licks od novináře Jana V. Vitvara, který na Černého život a dílo nahlíží z osobního a velmi přátelského úhlu pohledu, nyní vychází další knížka o umělcově tvorbě.

Monografii s názvem David Černý dal dohromady teoretik umění Tomáš Pospiszyl spolu s raperem Vladimirem 518 a vydává ji hudebníkův label BiggBoss společně s klubem MeetFactory. Kniha se křtí dnes večer v klubu NoD Roxy. 

Publikace chronologicky představuje výtvarníkovu dosavadní tvorbu, která se vyznačuje osobitým komentářem společenského dění v České republice i ve světě za posledních 25 let. 

Textovou stránku knihy tvoří materiály z novin, časopisů, katalogů a elektronických souborů dostupných v archivu umělce, uspořádaných Pospiszylem. O grafickou úpravu se postarali Petr Bosák, Robert Jansa a Adam Macháček.

"David Černý většinou odmítá přistoupit na běžná pravidla uměleckých institucí, ignoruje jejich rituály a hierarchie. Vynaložil hodně úsilí, aby se bez nich obešel, aby na nich nebyl závislý. Spolupracuje sice se soukromými galeristy, ale převážnou část komerčního i produkčního zázemí svých operací si obstarává sám," píše v doprovodné stati Tomáš Pospiszyl.

"Komunikuje se soukromými i veřejnými investory a bez výrazné pomoci kurátorů a galeristů dokázal vytvořit vlastní produkční model mezinárodního rozsahu, který se ukázal být dlouhodobě životaschopný. Jeho díla tak dnes najdeme na zajímavých veřejných místech prakticky po celém světě a také většina sběratelů jeho díla pochází ze zahraničí."

 

Právě se děje

před 32 minutami

Nechte polské ženy chodit na interrupci v Česku, vyzývají Piráti

Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických zařízeních. Kabinet by podle opoziční strany měl Polkám tuto možnost nabídnout kvůli rozhodnutí polského ústavního soudu, který minulý týden zakázal provádět interrupce z důvodu poškození plodu. Proti rozhodnutí soudu se demonstruje v mnoha polských městech.

"Jakmile to bude jenom trochu možné, Česká republika by měla poskytnout maximální součinnost v poskytování lékařské péče ženám, jejichž vlastní vláda jim možnost volby odepírá," uvedl pirátský poslanec František Kopřiva. Podle něj znamená rozhodnutí polského ústavního soudu omezování lidských práv, Česko by od něj nemělo odvracet zrak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy