Zloději navždy zničili Munchův Výkřik

ČTK, Hej
21. 12. 2006 11:00
Oslo - Slavný obraz norského expresionisty Edvarda Muncha Výkřik je po krádeži zřejmě nenapravitelně poškozen.

K tomuto závěru došla skupina restaurátorů Munchova muzea v Oslo, která obraz zkoumala po jeho nedávné krádeži a opětovném nalezení.
   
"Do rohu pronikla voda a v dolní části díla je odřenina, která malbu ve srovnání se zbytkem obrazu znejasňuje. Skvrna je přitom velká a jasně patrná," říká šéfka muzea Ingebjörg Ydstrieová.

Návštěvník Munchova muzea v Oslu si prohlíží znovu vystavené poškozené malby Výkřik a Madonna
Návštěvník Munchova muzea v Oslu si prohlíží znovu vystavené poškozené malby Výkřik a Madonna | Foto: Reuters

Muzeum však stále ještě nerozhodlo o tom, jak velký rozsah bude mít restaurátorská práce spojená s jedním z vůbec nejslavnějších děl světového výtvarného umění.

Také druhý nedávno odcizený Munchův obraz, Madonna, je poškozen, a to skleněnými úlomky. Oba obrazy byly v době krádeže chráněny skly, která zloději na útěku rozbili.

Rekonstrukce obrazu Madonna bude podle odborníků zcela jistě velmi rozsáhlá. Muzeum ovšem doufá, že obě díla budou pro veřejnost znovu vystavena do příštích Vánoc.

Část Munchova díla včetně dvou uvedených obrazů z muzea 22. srpna 2004 odcizili dva ozbrojení a maskovaní lupiči. Jejich akce vzbudila velký rozruch, protože loupež se odehrála v přítomnosti řady návštěvníků a lupiči hrozili, že použijí zbraní. Poté i s kořistí uprchli v kradeném vozidle řízeném třetím spolupachatelem.

Norská policie postupně zatkla několik podezřelých osob; letos v květnu byli tři muži odsouzeni k trestům od čtyř do osmi let vězení za podíl na loupeži a k vysoké finanční pokutě za způsobené škody. Šlo však údajně jen o pomocníky a nikoli vlastní lupiče.

Výkřik a Madonna mají podle kunsthistoriků prakticky nevyčíslitelnou uměleckou hodnotu. Jejich tvůrce Edvard Munch žil v letech 1863 až 1944 a je považován za průkopníka expresionismu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy