Zhroucené sny a domov v igelitce. Lidé Jaroslava Kučery

Radek Burda
26. 4. 2013 8:31
Významný dokumentarista má retrospektivu na Pražském hradě
Foto: Jaroslav Kučera

Praha - Legenda české dokumentární fotografie Jaroslav Kučera představuje velkolepě svou tvorbu v Tereziánském křídle Starého královského paláce na Pražském hradě.  Expozice nese příznačný název: Jak jsem potkal lidi.

Titul výstavy je ostatně malá autorova fiškuntálie, taková malá sémantická hra s jeho dřívější výstavou nazvanou Lidé, které jsem potkal. Protože v současné výstavě už vlastně nejde o to, koho potkal. Tato expozice je monstrózní. Vystaveno bude na tři stovky černobílých fotografií formátu 30x40, 40x60 a 85x60 centimetrů.  A tak už to nebudou ti a ti slavní a neslavní lidé, které Jaroslav Kučera potkal. Tato výstava je nakládačka, tato výstava vás zahltí fotkami. Je to koncentrovaná výuka humanismu.

Jaroslav Kučera potkává lidi se svým fotoaparátem už pětačtyřicet let. Ale i když potkává leckoho, objektivem svého přístroje nachází vlastně jen některé, úzce vymezené typy lidí.

"Protlačit se před objektiv kamery Jaroslava Kučery není jen tak. Pokud si měníte každý den čistou košili, chodíte s diplomatkou v podpaždí a platíte daně v termínu, pak nemáte žádnou šanci. To vám říkám rovnou! Jestliže z vás však táhne levná kořalka už na dálku, zuby máte jako noty na buben a celej domov se vám vejde do jediný roztržený igelitky z Lídlu, pak máte naději, že ho zaujmete. Ale není to tak jednoduché. Kučera si vybírá i mezi těmito vyděděnými nebožátky. Bezduchým zabijákům a vychytralým chmatákům se vyhýbá. A taky exkluzivním prostitutkám, co si nechaly implantovat do rozkroku bankomat, jak se mezi nimi říká. Když ale Kučera objeví ve vašich očích záblesky snů, které se kdysi zhroutily, protože vám Jaruna zahnula s nejlepším kámošem a vy jste učili svůj smutek plavat v bečce píva, jste jeho člověk," popsal Kučerovu tvorbu jeho dlouholetý přítel Dušan Veselý.

Foto: Jaroslav Kučera

Ano, tohle je už pětačtyřicet let životní krédo fotografa Jaroslava Kučery. V jeho fotografiích najdete mnohé společenské události: pohřeb Jana Palacha, Sametovou revoluci, protiglobalistické demonstrace a každá z těchto akcí autorovi přinesla slávu a vážnost. Přesto jeho největší síla - a výstava to na nejlepších fotkách ukazuje více než výmluvně - zůstává v obyčejném zachycení obyčejného, ale stále a stále se dravě klubajícího a na svět se deroucího, živoucího života.

Vždyť co jiného než právě toto je vidět z fotografie obyčejného vesnického uja čarovně malovaného světlem přicházejícím z okna tak mocně, že vás ta fotografie zhola oněmí. To jsou ty maličké a jednoduché záblesky poznání, že Bůh opravdu existuje. Ano, ten život, to jsou dva ztracenci kdesi v Libkovicích, žijící jen sami pro sebe, přesto neuvěřitelní hecíři, kteří se nerozpakují si nazí vlézt na ramena a předvést svoji střízlivost v alkoholovém oparu. Život prýštící každým pórem, život nikdy neklesající na kolena, stále a vždycky po všech martýriích hrdě vstávající a znovu bojující.

Foto: Jaroslav Kučera

Jsou to úžasné perly, které jako korále navlékal fotograf Jaroslav Kučera. Tři sta fotografií. A až je budete mít skoro všechny prohlédnuté, opatrně se rozhlédněte kolem sebe. Najděte si tu chvilku, kdy v sále budete sami a rychle si vyhledejte koutek se sérií Strahovské koleje. Protože tam je ukryta ta největší a nejkrásnější a nejsilnější série Jaroslava Kučery, kterou byste jinak mohli kvůli své cudnosti minout.

Ano, je to série nahých dívčích studentských těl. Nejsou to akty, jak se dělají dnes, žádná krása bez závoje v romanticky rozptýleném světle. Jsou to surové záznamy skutečného života v celé jeho zranitelnosti a nevinnosti. Překonejte svůj ostych, překonejte svůj stud a třeba i pohoršení a pozorně si ty fotografie prohlédněte. Je v nich příběh Člověka. Jen se ho dotknout. Je to Bible v pár obrazech. Tady si Jaroslav Kučera stvořil svoji nesmrtelnost a vy teď máte možnost si na ni sáhnout.

Retrospektivu držitele mnoha cen, například Czech Press Photo z roku 2000, lze vidět do 18. srpna.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 3 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 4 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy