Zemřel Rostislav Čtvrtlík, herec a známý dabér

Kultura ČTK Kultura, ČTK
6. 3. 2011 14:41
Bylo mu 47 let, působil v Divadle pod Palmovkou
Rostislav Čtvrtlík - Nájemníci pana Swana
Rostislav Čtvrtlík - Nájemníci pana Swana | Foto: Divadlo Pod Palmovkou

Praha - Ve věku 47 let v neděli ráno zemřel dabér, herec a dlouholetý člen pražského Divadla pod Palmovkou Rostislav Čtvrtlík. S těžkou nemocí bojoval několik let, řekla Barbara Tůmová z této scény. Podstoupil tři těžké operace mozkového nádoru, jemuž nakonec podlehl.

Kromě divadla se hojně věnoval televiznímu i filmovému dabingu. Čtvrtlíka tak lidé mohou mimo jiné znát díky postavě Chandlera, jemuž propůjčil hlas v seriálu Přátelé. V televizi i účinkoval: zahrál si v řadě televizních filmů či v seriálech Četnické humoresky, Škola na Výsluní, Kriminálka Anděl a Vyprávěj. 

Pocházel z Olomouce, kde se v listopadu 1963 narodil. Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Lipníku nad Bečvou a poté herectví na pražské DAMU. První angažmá získal v brněnském Státním divadle, v roce 1992 odešel do Divadla pod Palmovkou, kde působil dodnes.

Ppatřil do skupiny herců, kteří společně s ředitelem a uměleckým šéfem Petrem Kracikem vytvářeli novou éru tohoto divadla. Jednou z Čtvrtlíkových nejslavnějších rolí byla role Lennieho ve Steinbeckově hře O myších a lidech, která měla v Divadle pod Palmovou 300 repríz.

Diváci ho mohli například vidět i jako Cheeche v Allenových Výstřelech na Broadwayi, jako Kreónta v Sofoklově Oidipu vladaři nebo jako Otu v Procházkově Ještě jednou, profesore.

Na jevišti Divadla pod Palmovkou stál Čtvrtlík naposledy loni v červnu; poslední představení odehrál loni v září na zájezdě ve Dvoře Králové v inscenaci Roberta Bolta Ať žije královna!

Hostoval také v Divadle v Celetné, v Divadle ABC, v Divadle Na Fidlovačce a v Divadle v Řeznické.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy