V obraze tentokrát - Prostý záznam...

Radek Wohlmuth
2. 12. 2005 1:00
...je zapeklitá věc. Zdá se, že jde o téměř nezpochybnitelný princip, třeba osobní, ale takový, který nepřidává, je přirozený a rovný. Ale nevěřili byste, co udělá jen takový pořádek slov. Hele.

Jiří David /1956/ - představuje na naší výtvarné scéně už dlouho zvláštní fenomén. A teď? Jiří David /1956/ představuje na naší výtvarné scéně zvláštní fenomén už dlouho. Stejná slova, různá pravda. Nic takového jako prostý záznam neexistuje. Alespoň tady ne, protože Češi, kteří léta žili v době reálného "doublethinku", jsou mistry dvojsmyslu a umění něco říkat, něco jiného tím vyjadřovat a něco úplně jiného tím myslet.

Jiří David ze všech Tvrdohlavých asi nejvíc představuje to, co člověk chápe pod pojmem guru. Je vidět napříč generacemi, jakoby stále svěží a úrodný, respektován politickou nomenklaturou i aktuálními studenty uměleckých vysokých škol. Je na tom, i když by to zřejmě nerad slyšel, podobně jako Milan Knížák. Dokonce ani umělecky se od sebe neliší tolik, jak by se možná mohlo zdát.

Foto z výstavy
Foto z výstavy | Foto: Radek Wohlmuth

Nerukopisný rukopis

Jestliže téměř všichni Davidovi vrstevníci mají něco, co by se v tom nejširším slova smyslu dalo nazvat rukopisem, jeho rukopisem je to, že nic takového nemá. Je trochu jako chameleón. Je přemýšlivý, intelektuálně zdatný a na to, co je ve vzduchu, citlivý jako barometr. Ať je to, jak chce, většina lidí si ho spojuje s projekty, které byly obdařeny největší mediální "masírkou", v polovině 90. let fotografický cyklus Skryté podoby, v letech 2001/2 monstrneonové instalace trnové koruny na Rudolfinu /Záře/ a Srdce na Hradě.

Alternativně stranou

Teď je ovšem doba jiná. Jeho výstava se odehrává v "komunitních" industriálních Studios ve vyplaveném Karlíně. Jako by se na chvíli vrátil čas punku, alternativy. Jenže Davidovi táhne na padesát, učí na vysoké škole a je zastoupen v Národní galerii.

Co o výstavě říct? Přestože je na pohled jiná, je v podstatě stejná jako většina předchozích. V první řadě spektákl. Je plná klišé-symbolů a citací. Je osobní, a to do té míry, že její autor je zároveň i jejím tématem.

Zdá se být dalším důkazem toho, že Jiří David je svým největším uměleckým dílem. Tentokrát trochu syrovým, tedy spíš "salónně nasyrovělým". Najdete zde deníček z dětských let, maskáč použitý jako malířské plátno a na něm okopírované texty z občanky, vysvědčení, nájemní smlouvy i daňových přiznání, karnevalové masky nebo malované tváře klaunů. Prim hraje kombinovaná technika - spreje volné i přes šablony, tisk, malba, kresba, zapojení písma, texty, sexuální malůvky, obscénní gesta, bavlnky, akční přístup i fraktálové kompozice

Foto z výstavy
Foto z výstavy | Foto: Radek Wohlmuth

Kde je Jiří David?

Skoro nic z toho není ryzí Jiří David, Jiří David je tohle všechno dohromady. Jediná konstanta, která nakonec působí v podstatě sympaticky je Davidova bad a easy painting, která ovšem spíš odpovídá možnostem, než aby byla dílem konceptu. V podstatě banálně působí i všudypřítomné "mantry", které jsou pro jistotu mnohojazyčné - až zemřu nikdy nebudu, až zemřeš nikdy nebudeš, až zemřou nikdy nebudou... nothing would ever be the same... imunní proti nesmrtelnosti.

Prizma absolutní identifikace ještě podtrhují nesčetné autoportréty ve všech formách. Navrch ještě psaný obraz-životopis. Jmenuji se Jiří David a k dnešku je mi 48 let, narodil jsem se... bolestivě se mi rozpadá klenba chodidel... kupodivu neplešatím, mám však lupy... je mi občas cítit z pusy... močím do umyvadla... platím daně... čumím i na tv-zprávy... K tomu video s tanečkem v masce natáčené v prostoru, kde jej sledujete, ovšem s efektním závěrečným vesmírným odjezdem prostřednictvím google earth.

Foto z výstavy
Foto z výstavy | Foto: Radek Wohlmuth

Gesto čtyř rukou

A klečící čtyřruká plastika, která se dílem vzdává, dílem onanuje. A možná právě tohle úplně poslední gesto je pro mě symbolickým klíčem k výstavě. Karneval významů se končí bezvýznamovostí a nesmyslem, chce-li vše být nositelem významu, pak význam nenese nic. /Zygmund Bauman/

V něčem expozice připomíná reality show - přestože se člověk dozvídá i takové podrobnosti, o které vlastně ani nestojí, života z toho cítí pramálo. Nebudu tvrdit, že to není umění, protože to, co je a co není umění, už v dnešní době dávno nikdo neví. Možná k tomu bylo potřeba spousta odvahy, jak podotkl šéfredaktor časopisu Umělec Jirka Ptáček, možná žádná, jak jsem mu řekl já. Možná jsme oba dva mysleli totéž. Jak bylo řečeno - záleží na maličkostech a prostý záznam neexistuje

/Jiří David Prostý záznam, Karlín Studios, Křižíkova ul., Praha, do 8.1.06, denně, mimo po, 12-18 hod/

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy