V nemocnici zemřel kreslíř Winter-Neprakta

Kultura ČTK Kultura, ČTK
30. 10. 2011 18:32
Byl součástí humoristické dvojice Neprakta-Švandrlík
Foto: ossh.cz

Praha - V pražské vojenské nemocnici ve věku 87 let zemřel kreslíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta. Uvedl to server Novinky.cz s odvoláním na ředitele nakladatelství Epocha Zdeňka Pobudu.

Za svůj život nakreslil více než 35 000 kreslených vtipů a je uveden v Guinnessově knize rekordů, několik desetiletí byl znám především jako součást autorské dvojice Neprakta-Švandrlík. Ta patřila dlouhá léta ke kmenovým autorům humoristického týdeníku Dikobraz (a v roce 2004 ho také pomohla obnovit).

Nad typem jejich humoru, jenž byl často tělesný a lechtivý, se můžeme přít. Nicméně kritici dodnes oceňují to, že nikdy nekarikovali "prohnilé kapitalisty", byť za to byl v době normalizace dvojnásobný honorář. Kromě vtipů Neprakta ilustroval desítky Švandrlíkových knih, včetně slavných Černých baronů či příhod žáků Kopyta a Mňouka.

Jeho témata jdou od historie přes sex, zvířata až po strašidla. Celkem jdou jeho ilustrace knih až do stovek. Vydal několik i knih humoru, vytvářel reklamní plakáty, animoval film, nakreslil množství pohlednic a kalendářů. Je autorem odborných ilustrací, zejména kynologických.

"Zemřel dnes kolem 15. hodiny ve vojenské nemocnici ve Střešovicích, kde byl dlouhodobě hospitalizován," řekl Pobuda. Jeho partner, spisovatel a humorista Miroslav Švandrlík, zemřel v roce 2009 ve věku 77 let. Dohromady se dali na prvním ročníku festivalu Haškova Lipnice.

Vtipy dvojice Neprakta - Švandrlík byly jedním ze symbolů kresleného humoru (a možná i vtipů jakožto druhu humoru vůbec). Po sametové revoluci tato éra přinejmenším u mladších generací ustoupila stripům a energičtějším formám zábavy a životního stylu. Zřejmě definitivně pak časy klasického kresleného vtipu uzavřel příchod internetu, nových médií a sociálních sítí, kde humor staví spíš na virálním šíření hlášek, koláží či videí.

Foto: Aktuálně.cz

Před Miloslavem Švandrlíkem spolupracoval s Bedřichem Kopečným, s nímž vymyslel pseudonym Neprakta - jako hříčku na skutečnost, že jejich vtipy byly v tehdejší budovatelské době neužitečné.

Winter se narodil 12. července 1924 v Praze. Po studiích na Reálném gymnáziu pokračoval na Státní grafické škole. Během druhé světové války byl více než rok vězněn za přechovávání zbraní. Smíšenou česko-židovskou rodinu Winterů nacisté poslali do koncentračních táborů, které přežil jen Jiří a jeho maminka, která se nakonec dožila 96 let a až do své smrti bydlela se svým synem.

Po válce studoval několik semestrů na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Svoji dráhu zahájil v roce 1948. Ke kreslenému humoru se prý dostal z nouze. "Tehdy jsem své surrealistické nápady musel potlačovat a erotické kresby jsem musel vynechat úplně," vzpomínal. Správný socialistický člověk nemohl souložit ani běhat za ženskými, dodával.

V roce 2010 se objevila neověřená zpráva o spolupráci Jiřího Wintera s StB s krycím jménem Gráf. Jeho evidence v archivech StB byla předmětem soudního jednání, podle rozsudku byl v materiálech bývalé Státní bezpečnosti evidován neoprávněně.

Winter-Neprakta se čtyřikrát oženil. Jeho poslední manželka Daniela Pavlatová byla o několik desítek let mladší. Poslední roky života byl upoután na vozík, ale stále pracoval.

Čtěte také:
Zemřel autor Černých baronů Miloslav Švandrlík

Nekrology připomínají, že se zajímal také o antropologii a tajemno. Byl i vyhlášeným gurmetem, sběratelem a cestovatelem.  Jeho vila na Ořechovce je zaplněna množstvím lidských lebek, orientálních masek a rituálních předmětů. Svého času se to tu hemžilo spoustou zvířat; k  těm prý získal vztah, když doprovázel svého otce-sklenáře do zoologické zahrady.

Jeho vášní byla i muzea, zvláště pak jejich depozitáře. Při svém cestování sbíral i domorodá strašidla, která patřila k jeho dalším koníčkům.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy