V divadelní Plzni se budou odřezávat údy

gra
11. 9. 2007 12:30
Hra Sarah Kaneové je přístupná od 18 let
Hra Očištění zahájí další ročník festivalu
Hra Očištění zahájí další ročník festivalu | Foto: Oficiální stránky festivalu

Praha - Plzeň se ode dneška nese ve znamení mezinárodního festivalu Divadlo. Tradiční přehlídka se tentokrát dočká netradičního opatření: nepřístupné hry.

Pořadatelé v letošním programu slibují devět zahraničních a patnáct domácích souborů. Jejich členové sehrají téměř tři desítky inscenací, projektů a performancí.  "Kromě činoherních představení mezi nimi bude i opera, loutkové divadlo či balet," dodává ředitel přehlídky Jan Burian.

Patnáctý ročník představí kromě domácích divadelníků mimo jiné tvorbu z Francie, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a Švýcarska.

Z domácích festival představí hlavně inscenace, jež získaly v Česku a na Slovensku nejvíc cen. Mozartovu operu La clemenza di Tito, na kterou se diváci vypraví do Národního divadla v Praze, a Čechovova Ivanova v režii Romana Poláka. Do západočeské metropole ho přiveze Slovenské komorní divadlo z Martina. Celkem půjde o sedm inscenací.

La clemenza di Tito
La clemenza di Tito | Foto: Národní divadlo

Program se skládá ze tří sekcí: divadlo v kamenných budovách, pouliční divadlo - vzhledem k rekonstrukci náměstí Republiky bude letos zastoupeno průvody - a pak Site specific, tedy projekty Moving Station a Garáže Milénium.

"Poprvé v historii přehlídky se na ní objeví inscenace do 18 let nepřístupná. Půjde o hru Sarah Kaneové Očištění v podání rumunského Národního divadla z Kluže, v níž hlavní hrdince drastickým způsobem odřezávají údy," říká Kamila Černá, která stojí v čele dramaturgické rady.

A právě Očištění dnes celou přehlídku odstartuje. Odehrává se na "univerzitě" připomínající spíš nebo blázinec. Hlavní hrdinka Carla postupně přichází o všechny části těla, kterými se třeba jen pokusí projevit lásku. Přesto je Očištění považováno za Kaneové nejoptimističtější hru, končí totiž slovy: "Přestalo pršet. Vyšlo slunce."  

Během dneška se představí i francouzský soubor Cahin-caha. Přední světový představitel nového cirkusu veze představení Uvězněný Moby.

Hra Očištění
Hra Očištění | Foto: Aktuálně.cz

Za vrchol programu označuje dramaturgyně Ibsenovu Divokou kachnu, kterou v Plzni uvede Národní divadlo z Osla a vypovídá o tom, jak autora vykládají v jeho vlasti.

Přímé náklady činí deset a nepřímé další dva miliony korun. Pořadateli jsou kromě města ministerstvo kultury, Divadelní obec a Divadlo Josefa Kajetána Tyla. Nebude chybět přehlídka divadelního plakátu a výstava fotografií z pozůstalosti rakouského dramatika Thomase Bernharda.

Letošní ročník potrvá až do 21. září. Loni navštívilo festival přes 32 tisíc diváků.