UPM představuje nejlepší designery uplynulého roku

Kultura Kultura, Red Kul
24. 3. 2009 17:25
Výstava nabízí uchazeče o ceny Czech Grand Design
Foto: Profil Media s.r.o.

Praha -  V Uměleckoprůmyslovém museu v Praze je k vidění krásný svět. Pokud v něm české produkty vypadají jako před dvaceti lety, pak je to záměr, a výrobci jsou tu zásadně osvícení a progresivní.

Do 13. dubna jsou tu totiž k vidění uchazeči o ceny Czech Grand Design za rok 2008. Ve všech kategoriích nabízí expozice užší nominace a pochopitelně i vítěze. Mezi nimi kraluje Jan Čtvrtník.

Stal se Designérem roku za sedací nábytek pro Polstrin,  vázu Droog Aalto a návrh téhož předmětu pro firmu Moser. Zároveň je držitelem titulu Mattoni Grand Designer roku, kterou Akademie designu České republiky - volné sdružení  kurátorů, teoretiků, publicistů  - udílí takovému vítězi jedné z kategorií, který získal úplně nejvíc hlasů.

Čtvrtník si odnesl také 100 tisíc korun, za které navrhne podobu cenu pro příští ročník soutěže.

Absolvent pražské VŠUP studoval i ve Finsku a v Peru. Jako jeden ze dvou studentů bývalého východního bloku získal stipendium Invara Kamprada na Univerzitě průmyslového designu ve švédském Lundu.

Jan Čtvrtník: designér roku a Mattoni Grand Designér roku - Tuto cenu akademie udílí takovému vítězi jedné z kategorií, který získal úplně nejvíc hlasů
Jan Čtvrtník: designér roku a Mattoni Grand Designér roku - Tuto cenu akademie udílí takovému vítězi jedné z kategorií, který získal úplně nejvíc hlasů | Foto: Profil Media s.r.o.

Pracovně pobýval i v NASA, nyní pracuje v Itálli pro Elektrolux jako průmyslný designér. Vítězství mu tedy vlastně vyneslo jeho hobby.

Jeho mísa Droog Alto je "redesignem" mísy slavného finského návrháře Alvara Aalta pro soutěž designu zabývající se změnami klimatu.  Má ale oproti originálu zmenšený vnitřní objem, což má upozornit na vysoušení jezer.

Oděvním designérem roku se ve 3. ročníku stala Monika Drápalová s „adaptabilní" kolekcí Cache-Cache.  Cenu pro nejlepšího grafického designéra obdržel Robert V. Novák za katalog k výstavě Bruselský sen a grafický design žaltáře trapistů. Rozměrná kniha existuje jen ve 26 exemplářích; je opatřena hliníkovými deskami.

Titul Fotograf roku akademie přiřkla autorskému tandemu Salim Issa a Štěpánka Stein za sérii fotografií pro DesignGuide 2009, kalendář Jablonex 08 a výstavu Little Hanoi. Dvojice získala stejné ocenění už v prvním ročníku designérských cen.

Křišťálovou kouli pro nejlepší obchod roku 2008 převzal Qubus za otevření design shopu v holešovickém Centru současného umění DOX. Výrobcem roku je firma Lucius za kolekci svítidel Helium, Neon, Argon a Antimon.

Titul Objev roku připadl Vladimír Žákovi za křeslo a pohovku Kubikula pro UP závody, křeslo Ušák a židli Therapia.

Do designérské Síně slávy na víkendovém večeru ve Stavovském divadle vstoupil in memoriam architekt Jan Kaplický. Zařadil se tak po bok Stanislava Lachmana, jenž  je znám coby designér elektrických spotřebičů z předlistopadové éry, a sklářského výtvarníka Reného Roubíčka.

Na ceny Czech Grand Design bylo letos nominováno celkem dvaadvacet tvůrců a studií v sedmi soutěžních kategoriích. Porota je vybrala ve dvou kolech z původně přihlášených 174 počinů. Vítěze letos poprvé vybírali i zahraniční odborníci.

Ztvárnění ceny se rok od roku liší. Trofej za rok 2008, jež má podobu křišťálové koule, ve které poletuje sníh, slova a písmena, vytvořila Zuzana Lednická ze Studia Najbrt. V prvním ročníku se této pocty ujal bývalý rektor VŠUP Jiří Pelcl, který ceně vtiskl podobu cihličky.

Ceny pořádá agentura Profil Media, která připravuje i přehlídku Designblok. Z Prahy se výstava přesune do Brna; tam by se měla konat ve funkcionalistickém hotelu Avion, který se rekonstruuje podle projektu Evy Jiřičné.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy