Tolkienův artušovský epos vyjde poprvé příští rok

Kultura Kultura
11. 10. 2012 17:57
Nevydanou báseň tvůrce Středozemě sestavil jeho syn Christopher
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Britské nakladatelství HarperCollins oznámilo, že v květnu příštího roku hodlá vydat zatím neznámé dílo J. R. R. Tolkiena (1892 - 1973), autora Hobita a Pána prstenů, často považovaného za otce „High Fantasy". Na rozdíl od jeho široké pozůstalosti, která souvisí se Středozemí, bude se dvousetstránková epická báseň „The Fall of Arthur" (Artušův pád) odehrávat v prostředí známé britské mytologie. Autor ji začal psát ještě před slavným  dobrodružstvím Bilba Pytlíka.

Mistrovy verše budou čtenáře provázet posledními dny vlády legendárního krále, který se s rytířem kulatého stolu, sirem Gawainem, vydal do války proti zrádnému Mordredovi.

„Je dobře známo, že hlavní proud  v poezii mého otce vychází z jeho lásky k severoanglickému aliteračnímu verši. Při práci na Siru Gawainovi a Zeleném rytíři prokázal svoji schopnost převést tuto techniku poezie 14. století do stejného rytmu v moderním jazyce. K tomu samému nyní můžeme přidat jeho nedokončenou a dosud nevydanou báseň," řekl Tolkienův syn Christopher.

Trvalo mu dlouho, než sestavil z rukopisů dohromady dílo, které bylo předtím známé hlavně z otcovy korespondence. Vysokoškolský profesor angličtiny R.W. Chambers v roce 1934 Tolkienovi napsal: „Je to vskutku úžasné…Doopravdy heroické… Rozhodně to musíš dokončit."

„Vdechuje nový život do jednoho z našich největších hrdinů, osvobozuje jej od Maloryho romantizujících tendencí a ukazuje Artuše jako komplexního, velmi lidského jedince, který se musí povznést nad ty největší zrady, aby zachránil své království," věří Chris Smith z nakladatelství HarperCollins.

Kniha vyjde zároveň se třemi eseji od Christophera Tolkiena o Artušově literárním světě.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 21 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy