Takový byl Kaplický: Architekt, který předbíhal dobu

Kultura Kultura, Red Kul
15. 1. 2009 10:55
Světoznámý autor blobu na Letné zemřel v 71 letech
Jana Kaplického přemohl srdeční záchvat. Bylo mu 71 let
Jana Kaplického přemohl srdeční záchvat. Bylo mu 71 let | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Platil za jednoho z nejuznávanějších architektů dneška, ale až nová budova Národní knihovny přezdívaná Chobotnice měla být první významnou stavbou v jeho rodné zemi. Jan Kaplický ale ve středu nečekaně zemřel.

"Je to možná nejzávažnější okamžik v mém životě. Doufám, že se uzavřel kruh od doby, kdy mě v roce 1955 nevzali v Praze na techniku jako neuspokojivého žáka," prohlásil po oznámení výsledků.

Pak už ale příliš důvodu k radosti neměl. Komora architektů zpochybnila průběh soutěže, návrh se nelíbil prezidentu Klausovi a definitivně ho pohřbil pražský magistrát s primátorem Pavlem Bémem, který změnil názor a začal stavbu kritizovat.

Ten, který odmítl cenu

Kaplického nepodržel ani ministr kultury Václav Jehlička. Architekt "na oplátku" v říjnu odmítl převzít od jeho úřadu Státní cenu za architekturu. "Považuji za nepřijatelné akceptovat cenu od úřadu, který mi brání se realizovat," napsal už v červenci Jehličkovi.

Jan Kaplický s modelem Národní knihovny pro Prahu.
Jan Kaplický s modelem Národní knihovny pro Prahu. | Foto: Ludvík Hradilek

Chobotnice znovu vyvolala z hlubin vontovskou otázku "Havel, nebo Klaus" a prudké ohlasy jejich spřízněnců. Odtud byl jen kousek k politizaci knihovny - a také důvod, proč zúčastnění začali měnit své postoje.

Přestože se na odmítnutí blobu podepsaly politické tlaky a paradoxně i přízeň exprezidenta Havla, který se za knihovnu postavil, už charakter Kaplického návrhu předurčil blobu nejednoznačné přijetí.

Jeho návrhy často odrážely inspiraci v přírodě, jeho stavby byly nepřehlédnutelné - a kontroverzní. Navíc o něm bylo známo, že nedělal kompromisy a neslevoval ze svých zásad. A to je konstelace, která v Česku není příliš populární.

K jeho nejznámějším realizacím patří obchodní dům Selfridges v Birminghamu, jakýsi lesklý "pásovec" tvořený 20 tisíci hliníkovými terči, oživil do té doby šedivé město a zároveň si vysloužil z reakci: "Tak už konečně tu přistáli Marťani".

Nové materiály, nové vize

Kaplického londýnské studio Future Systems se snažilo měnit tradiční pojetí architektury: Kaplický a jeho mladí spolupracovníci používali nezvyklé materiály, myslí na ekologii, na využití přírodní energie a přirozeného světla.

Inspirovaly je organické formy v přírodě (pavoučí sítě, květiny, motýlí křídla či rybí šupiny), ale i aerodynamická krása lodí, letadel a aut. Kaplického tým uplatňoval poznatky z výzkumu kosmu a leteckého a loďařského průmyslu, kde byly vyvinuty nové materiály - pevné, lehké, odolné, bez spojů.

V Česku se ateliér Future Systems zúčastnil několika soutěží, ale žádná stavba nebyla realizována. A už ani nebude. Před emigrací v roce 1968 rodák z Ořechovky přece jen v Česku zanechal stopu. S jeho jménem je spojen soukromý rodinný dům v Braníku a rampa k vile scenáristy Jaroslava Dietla.

Dvě z jeho staveb uvedl deník The Independent mezi nejvýznamnějšími moderními stavbami. Kromě Selfridges je to novinářská tribuna na londýnském kriketovém stadionu Lord's, za kterou byl ateliér v roce 1999 oceněn prestižní Stirlingovou cenou.

Jde o celohliníkovou poloskořepinovou budovu, která připomíná hlavu periskopu. Vypíná se nad hřištěm a poskytuje dokonalý pohled na plochu. Obrovská skleněná čelní stěna je skloněná, aby neodrážela slunce.

"Nemůžete zastavit dobu a vytvářet umělá muzea, donekonečna hájit koňské povozy nebo autobusy, které zamořují ovzduší," byla jedna z jeho vět.

Vesmírná zkušenost

Mezi jeho další projekty patří plovoucí most v londýnské čtvrti Canary Wharf, mateřská škola připomínající ulitu, turistické centrum ve Stonehenge či "neviditelný" dům ve Walesu. Ten je zapuštěn do útesu nad mořem a vystupuje z něj jen proskleným průčelím.

Ve Future Systems se zabývali i návrhy lamp, nábytku, skla či příborů. Kaplický projekční kancelář založil v roce 1979; poté, co se v Londýně etabloval. Future Systems jsou jedinou britskou společností, která pracovala i pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír.

I tato "vesmírná" zkušenost je z návrhů studia dobře patrná. S Kaplickým spolupracovala řadu let i jeho první žena, o 18 let mladší architektka Amanda Levetová, s níž má syna Josefa.

Ateliér Future Systems zatím pracoval pro zákazníky z více než 30 zemí Evropy, Ameriky i Asie. K posledním zakázkám studia patří stanice metra v Neapoli či muzeum Maserati v Modeně.

"Architektura je povolání na 24 hodin denně. Když ho někdo tak nedělá, je to vidět," říkal Kaplický, jenž se narodil 18. dubna 1937 v umělecké rodině. V Praze také vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a poté krátce působil na volné noze.

Jeden z projektů studia Future Systems
Jeden z projektů studia Future Systems | Foto: http://www.future-systems.com/

V Londýně žil od roku 1968. Než si udělal v Británii své vlastní jméno, spolupracoval s věhlasnými architekty, jako jsou Norman Foster, Richard Rogers či Renzo Piano.

Z radostného filmu drama

Kaplickému vyšlo v Česku několik knih (jeho zpověď o životě a názorech Album, sbírka skic nazvaná Sketches či Česká inspirace, kde jako spoluautor shrnul význačná díla českých vynálezců a intelektuálů).

Na přelomu let 1998 a 1999 měl architekt v Praze velkou výstavu, byl o něm také natočen dokumentární film s názvem Profil.

Dokument o Kaplickém a jeho blobu začala před rokem natáčet režisérka Olga Špátová a jeho druhá manželka Eliška Kaplická.

"Myslely jsme, že půjde o normální sběrný dokument," řekla jeho žena na podzim Aktuálně.cz a Špátová dodala: "Když jsme začaly točit, věřily jsme, že vznikne radostný film. Nakonec vzniká spíš politické drama."

 

Právě se děje

před 39 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy