Světla, sny, moře, chrámy. Romantici vábí na Hrad

Kultura Kultura
29. 5. 2013 13:41
Sbírku Jefa Redemakerse lze vidět v Salmovském paláci
Louis Meijer:Strand bij zonsondergang
Louis Meijer:Strand bij zonsondergang | Foto: NG

Praha - Do svých dvaceti let nikdy nebyl v muzeu, ve čtyřiceti neměl doma jediný obraz a v šedesáti obdivují jeho sbírku návštěvníci galerií napříč Evropou. Sběratel umění Jef Rademakers nyní zapůjčil kolekci romantických obrazů holandských a belgických malířů 19. století do Národní galerie. Pro výstavu Pohledem romantika je Praha už osmou zastávkou. V Salmovském paláci na Hradčanském náměstí ji lze navštívit až do 1. září.

Přelom 18. a 19. století přinesl Evropě velké změny - společnost se odklonila od racionálního pojetí a otevřela se romantismu. Emocionální a lyrické vnímání reality se odrazilo ve vědě, filosofii i umění. Na území dnešního Holandska a Belgie malířství navázalo na silnou historickou tradici 17. a 18. století a malíři plnili výstavní sály, domy obchodníků s uměním i soukromé sbírky nově vznikající společenské vrstvy. Právě období let 1806-1870 dokumentuje aktuální expozice v Národní galerii.

„Zastoupení dnes dvou národností má své historické opodstatnění - na počátku 19. století byly totiž obě země součástí Spojeného království nizozemského," vysvětlila kurátorka výstavy Kateřina Kuthanová.

Mezi čtyřmi desítkami malířů se představuje například Barend Cornelis Koekkoek, David de Noter, Basile de Loose nebo Andreas Schelfhout.

Tulipány a větrné mlýny

Sedmdesátka obrazů je procházkou idylickým, až snovým světem. Z Pražského hradu plného turistů se návštěvník rázem ocitá v oáze poetických krajinomaleb, portrétů, zátiší a romantických scén. A jak je pro romantismus typické, klidná atmosféra obrazů se nijak netluče se zobrazovanými výjevy. Malé postavičky topící se na plátně uprostřed bouře nebo vor zmítající se v mořských vlnách nejsou ponuré ani depresivní.

Foto: NG

Romantismus totiž používá další charakteristický prostředek - světlo. Jasná obloha nebo šedé mraky, které se protrhávající z modře, prosvětlují mnohdy až dvě třetiny obrazu. Světlo je zastoupeno i v podobě svící, červánků, srpku měsíce nebo západu slunce.

Výstava je uspořádána do pěti tematických celků - Krajina, Moře a pláže, Ve svitu měsíce, Sny z kamene a Biedermeier v Belgii. Při putování Holandskem a Belgii návštěvník vystřídá svítání i soumrak, krajiny i místnosti, prosté domky i honosné prostředí velkých chrámů. Nemine ani typické „windmolens " - větrné mlýny a při pozorné prohlídce mu neuniknou další ze známých symbolů, vafle a tulipány.

Mimochodem, jak se píše v krátké interaktivní části výstavy, tulipán na zátiších značil nejdříve rozmařilost, později bláznovství.  V 16. století totiž obrazy s těmito květinami sběratelé přepláceli, v 17. století pak mnoho lidí kvůli poklesu jejich prodeje zbankrotovalo.

Byznys vyměnil za obrazy

Jef Rademakers, který celou kolekci zdarma zapůjčil a osobně se zúčastnil otevření výstavy, také upozornil na nádherné rámy, jež obrazy mají.

Georg Gillis van Haanen: Riviergezicht met donderwolken, 1851
Georg Gillis van Haanen: Riviergezicht met donderwolken, 1851 | Foto: NG

Podle sběratele dokonce v jednom případě předčí rám svou krásou samotné dílo. Rademakers se o umění 19. století začal zajímat až po úspěchu v produkční společnosti. Ve čtyřiceti letech vyměnil velký byznys za studium umění - a po patnácti letech ze své kolekce stvořil samostatnou výstavu.

„Jeho umělecká sbírka je považována za jednu z největších soukromých sbírek holandské a belgické romantické malby v Evropě," zmínila kurátorka Kateřina Kuthanová.

Expozici Pohledem romantika navštívilo v petrohradské Ermitáži 100 tisíc návštěvníků a uznání sklidila i v Gemeentemuseu v Haagu a dalších evropských městech. V Národní galerii navazuje na úspěšné výstavy věnované Roelandu Saveryovi a Rembrandtovi.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy