Solženicyn prý píše scénář k filmu

Reuters, gmc
19. 3. 2006 10:00
Moskva - Slavný ruský spisovatel a někdejší politický vězeň Alexander Solženicyn pracuje na filmové verzi svého románu Rakovina.

Podle Natalie Solženicynové je jedním z důvodů mohutný úspěch, který v Rusku sklidil dvanáctidílný televizní seriál V kruhu prvním, k němuž její manžel napsal scénář podle svého stejnojmenného románu.

Seriál se odehrává v jedné z nejtvrdších stalinských věznic, Lubjance, a v internačním pracovním zařízení pro politicky nepohodlné vědce. Na přípravě adaptace  - která zvedla zájem o autorovy knihy - se podílela i Solženicynova žena.

Podle jejích slov je vše zatím ve stadiu domluv, nicméně zpracování knihy by tentokrát mělo mít podobu standardního celovečerního filmu. "Konkrétní dohody zatím ale nebyly uzavřeny, proto je moc brzy sdělovat k filmu něco dalšího," dodala Solženicynová v rozhovoru pro ruský deník Izvestija.

Alexander solženicyn
Alexander solženicyn | Foto: ČTK

Román Rakovina vznikl v letech 1966-68 a patří k nejtemnějším Solženicynovým dílům. Jeho název metaforicky odkazuje k chorobnému totalitárnímu režimu; rok po jeho dokončení byl letos osmaosmdesátiletý Solženicyn vyloučen ze Svazu spisovatelů. Roku 1974, po publikování svého nejznámějšího románu Souostroví Gulag, byl laureát Nobelovy ceny (1970) donucen odejít do exilu, odkud se vrátil až po dvaceti letech.

Právě Solženicynovo nejproslulejší dílo se však podle režiséra seriálu Gleba Panfilova hned tak zfilmování nedočká. Konkurenční prostředí filmového průmyslu nevytváří ke vzniku podobného filmu příhodné podmínky, míní.

 

Právě se děje

před 54 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy