Slovanská epopej se změní v historii pařby

Kultura ČTK Kultura, ČTK
14. 8. 2011 13:28
Mladí umělci tvoří novou verzi Muchova cyklu
Foto: GHMP

Praha - Dvacítka mladých umělců společně tvoří současnou obdobu slavné Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Někteří okamžiky z historie Slovanů zpodobnili jako scénu po skončení technoparty, jiní jako ulici plnou reklam. Jednotlivá plátna čeští výtvarníci představí v říjnu na 13. ročníku pražského Designbloku. Za pořadatele projektu, kterým je výrobce nápojů, o tom informovala Magdalena Dobruská.

Cílem projektu Klubová epopej je prý osvěžit původní námět Muchova díla a vtisknout mu podobu inspirovanou současností, v níž mladí umělci tvoří a žijí. "Oslovení umělci jsou zkušení výtvarníci, kteří ale ještě nejsou veřejnosti příliš známí. Tohle je pro ně šance jak ukázat, co v nich je," uvedla Dobruská. Na projektu se podílí autoři graffiti, malíři, grafici, designéři, scénografové, fotografové, ilustrátoři i tvůrci bodypaintingu.

Výtvarník Alex Downis například zpracovává Bitvu grunwaldskou, kterou chce přetvořit do scény Ráno po CzechTeku. Ta má zobrazovat mladé lidi po noční párty, obytné vozy a vesničany, kteří si ráno přišli pro své unavené děti.

David Šesták se věnuje plátnu "Jan Milíč z Kroměříže", jež se rozhodl pojmout jako obraz nočního města plného reklam. Slavnou "Přísahu Omladiny pod slovanskou lípou" zpracovává výtvarnice Klára Tesařová.

Projektu se účastní nejen jednotlivci, ale i umělecké skupiny. Jedno z pláten zpracovává také street art umělec tvořící pod pseudonymem Aargh. S jeho tvorbou se Pražané setkávají nejen v ulicích metropole, ale také na plakátech či v reklamách.

"V současné době autoři na rozměrných plátnech pracují, mají hotové skicy a do konce září je, jak doufáme, dokončí. V tvorbě mají volnou ruku. Jen jednotlivé výjevy z Muchova díla jsme jim přidělili, nevybírali si je," dodává Dobruská.

Většina ze zúčastněných umělců na Muchově díle obdivuje jeho velikost a rozsah. Pro některé z mladých výtvarníků je ale toto dílo přežitkem.

Slovanskou epopej tvoří 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Mucha obrazy daroval Praze, po druhé světové válce byly převezeny do Moravského Krumlova. V posledních letech je mezi oběma městy spor o to, kde by měly být vystaveny.

Pět pláten epopeje je nyní v pražském Veletržním paláci, zbývajících 15 obrazů je vystaveno na zámku v Moravském Krumlově. Slovanská epopej by podle pražských radních mohla být dlouhodobě vystavena například v jízdárně na pražském Pohořelci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy