Rowlingová otevře pro fanoušky digitální Pottermore

Pavel Kroulík
24. 6. 2011 7:40
Série bude k mání v elektronické podobě
Foto: Reuters

Londýn -  Fanoušci knižní série o mladém kouzelníkovi s napětím čekali, až její autorka J. K. Rowlingová odhalí, co se skrývá za novým internetovým projektem Pottermore.com. Ve čtvrtek v poledne nejbohatší britská spisovatelka oznámila, že příběhy o Harrym Potterovi budou od října na této adrese k mání v elektronické podobě.

Její vystoupení tak nepotvrdilo to, co si fanoušci přáli nejvíc - že oznámí další díl potterových příběhů. Spisovatelka naopak jasně řekla, že s Harrym skončila. Další knihu nechystá, ani to nemá v plánu.

Speciál věnovaný Harry Potterovi najdete zde

Knihy budou k dispozici ve formátu audioknih a e-knih. Potter byl přitom jeden z posledních velkých odpíračů elektronických knih. "Podle mého názoru pokrok nelze zastavit," prohlásila nyní Rowlingová na tiskové konferenci.

Foto: Warner Bros. Pictures

"Podstatně později než ostatní jsem si poprvé stáhla elektronickou knihu a je to skvělé na cestování a zvlášť pro děti. Proto jsem nadšená, že Harryho můžu přivést do tohoto světa,“ dodala. Teprve letos přitom souhlasila s uvolněním pro čtečky jako Kindle. AP v této souvislosti poznamenala, že Rowlingová se svým projektem obejde zavedené internetové obchody.

Vyprávění pro digitální generaci

Na Pottermore.com by měl vzniknout i celý interaktivní online svět, který umožní "ještě intenzivněji prožít a znovuobjevit potterovská dobrodružství". Autorka mluví o novém pojetí vyprávění určeném pro digitální generaci. 

Několik týdnů statisíce fanoušků pátraly po internetu a snažily se zjistit, co se na potterovské adrese objeví. Ze stránky vedla cesta jen na YouTube, kde dvacítka sov hlídala časové odpočítávadlo. Prostřednictvím youtubovského videa zveřejněného v čase tiskové konference na pottermore.com nyní Rowlingová naznačila, co nový projekt nabídne.

Foto: Reuters

Pottermore má být kombinací digitálního obchodu, sociální sítě a online hry. „Je to cesta, jak být kreativní díky médiu, které v době, kdy jsem knihy začala psát, ještě neexistovalo,“ říká spisovatelka.

Sama už napsala pro stránku 18 tisíc slov, ve kterých se uživatelé dozvědí nové podrobnosti o postavách, které po léta sbírala. Znovu ale zdůraznila, že jde spíš o detaily, které se nevešly do knih, a nikoli nový příběh. Podle Guardianu tu budou například informace, jak se seznámili Dursleyovi, jak byla profesorka McGonagallová v mládí zamilovaná do mudly a také podrobnosti o bradavických kolejích.

Pro fanoušky a s fanoušky

Při tvorbě Pottermoru se prý Rowlingová nechala inspirovat nápady svých fanoušků, kteří jí dodnes posílají příběhy, kresby a různé návrhy. Interaktivní stránka má být poděkováním za jejich věrnost a spisovatelka je pozvala i k jejímu dobudování. Spuštěna by měla být 31. července, na Harryho narozeniny. Milion z těch, kteří se od nynějška mohou zaregistrovat, bude vylosován a zapojí se do dokončení projektu .

Celý svět se pak „pro veřejnost“ otevře v říjnu v několika jazycích (angličtina, francouzština, němčina, španělština). I poté by se tu fanoušci měli dělit o své postřehy a nápady z kouzelnického světa a dál spoluvytvářet podobu stránek. Rowlingová tvrdí, že chce vše udržet hlavně v rovině slova a tvorby - proto prý odmítla několik nabídek na čím dál populárnější online hry, které se často odehrávají právě ve fantasy světech (World of Warcraft, Pán prstenů). Nicméně i Pottermore nabídne minimálně některé prvky online her.

Podrobnosti nejsou známé, ale podle všeho budou čtenáři e-knih moci příběh paralelně prožívat a komentovat na webu. Počínaje úvodním Kamenem mudrců, kdy si budou moci nakoupit hůlky v Příčné ulici, cestovat do Bradavic z nástupiště 9 ¾ na King's Cross a Moudrý klobouk je pak rozřadí do jedné ze čtyř kolejí. Stránka nabídne i hry včetně možnosti kouzelnických soubojů. Jasné ale není ani to, zda toto všechno bude podmíněno nákupem e-knih.

Poznáváte uši domovního skřítka?
Poznáváte uši domovního skřítka? | Foto: Reuters

Informace přicházejí necelý měsíc předtím, než v půli července do kin vstoupí osmý, definitivně poslední film s čarodějnickým učněm, snímek Harry Potter a Relikvie smrti – část 2.  První část dvojfilmu, do kterého studio Warner Bros. rozdělilo sedmou knihu, měla premiéru loni listopadu. 

Poslední příběh knižní série byl vydán v roce 2007. Sedmi knih se doposud prodalo po světě na 450 milionů kopií, což spolu s právy na zfilmování a merchandisingem udělalo z Rowlingové jednu z nebohatších žen vůbec.

Spisovatelka je známá jako tvrdá obchodnice a také Pottermore se jeví i jako plán na další zpeněžení malého čaroděje. Poslední film totiž symbolicky ukončí dobu, kdy spolu s Harrym Potterem a jeho dobrodružstvími vyrůstala a dospívala první generace čtenářů (a posléze i diváků).

Spisovatelka se tak snaží znovu nabídnout své příběhy novým fanouškům, kteří jsou již srostlí s digitálním světem a novými způsoby zábavy. Potter byl ostatně jedním z prvních fenoménů, k jejichž rozšíření napomohl právě internet.

Někdy to šlo v jistých ohledech i proti byznysu a autorským právům. Například když se v Česku objevily kolektivní fanouškovské překlady nových knih dříve, než je u nás oficiálně vydal Albatros.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Nechte polské ženy chodit na interrupci v Česku, vyzývají Piráti

Piráti vyzývají vládu, aby umožnila polským ženám podstoupit interrupci v českých zdravotnických zařízeních. Kabinet by podle opoziční strany měl Polkám tuto možnost nabídnout kvůli rozhodnutí polského ústavního soudu, který minulý týden zakázal provádět interrupce z důvodu poškození plodu. Proti rozhodnutí soudu se demonstruje v mnoha polských městech.

"Jakmile to bude jenom trochu možné, Česká republika by měla poskytnout maximální součinnost v poskytování lékařské péče ženám, jejichž vlastní vláda jim možnost volby odepírá," uvedl pirátský poslanec František Kopřiva. Podle něj znamená rozhodnutí polského ústavního soudu omezování lidských práv, Česko by od něj nemělo odvracet zrak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy