Ředitelkou Opery ND bude od srpna Hroncová

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 6. 2013 18:50
Uměleckým ředitelem obou operních souborů se od nové sezony stane Petr Kofroň
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: georgemichael.com

Praha - Nastupující ředitel Národního divadla Jan Burian jmenuje od 1. srpna do funkce ředitelky Opery Národního divadla (ND) a Státní opery divadelní manažerku Silvii Hroncovou.

Uměleckým ředitelem obou operních souborů se od nové sezony stane Petr Kofroň. Vedení Opery ND rozšíří hudební ředitelé - Robert Jindra pro soubor Opery ND a Martin Leginus pro soubor Státní opery.

"Jsem rád, že se mi podařilo sestavit tým složený ze tří uznávaných dirigentů a zkušené divadelní manažerky," uvedl Burian, který také nastupuje do čela ND od 1. srpna.

Jan Burian, nový ředitel Národního divadla
Jan Burian, nový ředitel Národního divadla | Foto: Aktuálně.cz

"Pokorně se vracíme k realitě. Soubory Státní opery i Opery Národního divadla budou mít svého vlastního hudebního šéfa a samostatný orchestr i sbor. Spojovat je bude jednotné manažerské vedení, dramaturgie a společný zájem o vysokou kvalitu každého představení," dodal.

Vedením Opery ND je do 31. července pověřena vedoucí odboru ekonomiky a administrativy technicko-provozní sekce ND Dagmar Dominová. Předchozí umělecký šéf Opery ND Rok Rappl vystupující pod uměleckým jménem Rocc byl k 3. dubnu odvolán z funkce. O odvolání ho po dohodě s budoucím ředitelem ND Burianem informoval Václav Pelouch, dočasně pověřený funkce ředitele ND.

Hroncová je členkou řady profesních organizací na Slovensku a v Čechách. Byla ředitelkou Divadelního ústavu v Bratislavě. Angažovala se v dokončení a otevření nové budovy Slovenského národního divadla. Byla jednou ze spoluautorů projektu Strategie spuštění a provozování nové budovy Slovenského národního divadla na Ministerstvu kultury Slovenské republiky. V letech 2006 až 2009 byla generální ředitelkou Slovenského národního divadla.

Čtěte také
Zmizel jeden z důvodů, jež stál za odvoláním šéfa ND

Šéfem Národního divadla bude Jan Burian z Plzně

Skladatel a dirigent Petr Kofroň studovat skladbu na brněnské Janáčkově akademii múzických umění. Učil teoretické předměty na Pedagogické fakultě University Karlovy v Praze. Od roku 1989 do roku 1996 byl na volné noze. Od října 1996 do června 2004 se stal šéfem plzeňské opery, od sezóny 2011/2012 šéfem orchestru opery DJKT Plzeň. V roce 1983 založil Agon Orchestra s cílem představovat soudobé hudební trendy.

Nové vedení představí zaměstnancům svou vizi na neveřejném úvodním setkání k zahájení divadelní sezony 2013/2014, které se uskuteční 26. srpna v hledišti Národního divadla v Praze.

Kontroverzní sloučení souborů Národního divadla a Státní opery se uskutečnilo 1. ledna loňského roku. Odborové organizace SOP sloučení souborů od začátku odmítaly. Toto stanovisko podpořil i Senát. Petici za zachování samostatnosti operního i baletního souboru SOP podepsalo přes 18 000 lidí.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Kritická kniha o Trumpovi může opět vycházet, soud zrušil zákaz distribuce

Newyorský odvolací soud ve středu zrušil opatření, kterým soud nižší instance dočasně zakázal nakladatelství šířit kriticky laděnou knihu o prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Informovala o tom dnes agentura AP. Vydání knihy z pera prezidentovy neteře Mary Trumpové se u soudu snažil zablokovat Trumpův bratr Robert, podle kterého Mary sepsáním knihy porušila smlouvu o mlčenlivosti.

Na základě rozhodnutí odvolacího soudu bude moci nakladatelství Simon & Schuster tisknout a distribuovat knihu Mary Trumpové, která nese název "Too Much and Never Enough: How My Family Created the World's Most Dangerous Man" (Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže na světě). Na pultech knihkupců by se měla 240stránková kniha podle původního plánu objevit 28. července.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Richmond odstraní památníky konfederační armády, podle města jsou připomínkou rasismu

Město Richmond, někdejší hlavní město Konfederovaných států amerických, odstraní památníky připomínající konfederační armádu. Podle radnice města ve státě Virginie jsou tyto pomníky mnohými pokládány za symboly oslavování rasistického dědictví Spojených států.

Radnice v prohlášení oznámila, že starosta Levar Stoney "nařídil okamžité odstranění četných soch ve městě", včetně těch připomínajících konfederační historii. 

Odstraňování symbolů otrokářství navazuje na vlnu protestů proti rasové nerovnosti v USA. Manifestace proti rasismu a policejní brutalitě reagovaly na počínání bělošského strážníka, který neozbrojenému černochovi Floydovi při zatýkání v Minneapolisu několik minut klečel na krku a usmrtil jej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy